Powstanie zakład firmy PepsiCo pod Środą Śląską

Pod Środą Śląską rusza budowa zakładu produkcji przekąsek firmy PepsiCo. Inwestycja o wartości ponad 1 mld zł będzie piątym już obiektem produkcyjnym firmy zlokalizowanym w Polsce. Budynek ma powstawać etapami do 2025 roku. W poszukiwaniu lokalizacji doradzali eksperci firmy JLL.


mat. pras.

Obiekt o powierzchni zbliżonej do siedmiu boisk do piłki nożnej zostanie wybudowany na 30-hektarowej działce położonej w miejscowości Święte koło Środy Śląskiej na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (woj. dolnośląskie). Generalnym wykonawcą została firma Budimex. – W Polsce inwestujemy i działamy już od 30 lat. Centralne położenie sprzyja rozwojowi naszej produkcji żywności w Europie Środkowej i Wschodniej – powiedział Silviu Popovici, prezes PepsiCo na Europę.

W procesie poszukiwania lokalizacji dla nowej fabryki firmy PepsiCo doradzali eksperci JLL. – Tym razem, aby znaleźć teren idealnie wpisujący się we wszystkie potrzeby PepsiCo, poszukiwaniami objęliśmy początkowo cały obszar Polski Zachodniej. Podjęcie ostatecznej decyzji o wyborze gruntu w okolicy Środy Śląskiej możliwe było dzięki dobrej współpracy ze strony Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, lokalnych władz oraz działającej globalnie firmy projektowej ARUP – mówi Joanna Choromańska, Business Development Director, Industrial Agency, JLL.

Rozwój musi odbywać się w sposób zrównoważony

– W Środzie Śląskiej tworzymy przyszłość produkcji żywności. Chcemy zbudować obiekt modelowy pod względem zrównoważonego rozwoju na terenie całej Europy – przyznał Silviu Popovici, prezes PepsiCo na Europę.

– Dostępność wykwalifikowanej kadry, baza ziemi, infrastruktura transportowa, czy też tworzone przez lokalne władze środowisko przyjazne dla biznesu – to zawsze brane przez nas pod uwagę kwestie przy poszukiwaniu optymalnej lokalizacji dla zakładów produkcyjnych. W przypadku nowej fabryki PepsiCo kluczową rolę odgrywało dodatkowo zapewnienie przestrzeni, w której może powstać samowystarczalny energetycznie obiekt będący dobrym benchmarkiem dla zrównoważonego budownictwa na skalę Europy – mówi Magdalena Sołtysiak, Business Development Coordinator, Industrial Agency, JLL.

Wszystkie zakłady PepsiCo w Polsce już teraz korzystają z energii elektrycznej pochodzącej wyłącznie ze źródeł odnawialnych, jednak w najnowszym obiekcie zastosowane zostaną kolejne rozwiązania pro-środowiskowe.

Poza niskim zużyciem mediów, zakład uzyska pełną samowystarczalność energetyczną, wykorzystując w tym celu energię pochodzącą z własnych paneli słonecznych. Poza tym, w przyszłości, zaplanowane jest wybudowanie na miejscu własnej farmy fotowoltaicznej. Ogrzewanie, chłodzenie i woda będą wykorzystywane w obiegach zamkniętych, a dodatkowo zbierana będzie także deszczówka do zastosowań technologicznych. Obierki ziemniaczane powstałe podczas produkcji również odgrywać będą znaczącą rolę – będą one poddawane dalszemu przetworzeniu w generatorze biomasy, dzięki czemu przyczynią się do wytworzenia dodatkowej energii dla zakładu, a następnie zostaną przetworzone na niskowęglowy nawóz, który będzie udostępniany rolnikom na potrzeby dalszej produkcji rolnej.

– Jesteśmy dumni, że w naszym nowym projekcie wykorzystane zostaną najnowocześniejsze zielone technologie. Już teraz korzystamy wyłącznie z energii wiatrowej do zasilania wszystkich czterech zakładów produkcyjnych i centrali PepsiCo w Polsce, a dodatkowo instalujemy panele słoneczne w wybranych obiektach, jak np. w zakładzie produkcji napojów w Michrowie czy w magazynie centralnym w Mszczonowie. Te innowacyjne rozwiązania sprawią, że inwestycja w Środzie Śląskiej do roku 2035 osiągnie neutralność klimatyczną – podkreślił Michał Jaszczyk, prezes PepsiCo Polska.

Nowa fabryka będzie dostarczać przekąski zarówno na rynek polski, jak i m.in. do Niemiec, Czech, Słowacji czy Węgier. W sumie będzie to 20 krajów.


Joanna Choromańska
Magdalena Sołtysiak