Raport za III kwartał 2015 r na rynku powierzchni magazynowych w Polsce.

Pomimo nieznacznego spadku zapotrzebowania na powierzchnie w III kw. polski rynek pozostaje prężny i najpewniej po raz trzeci z rzędu pobije roczny rekord popytu. Aktywność deweloperów magazynowych pozostaje wysoka.


III kwartał pokazał, że tak dobrze na rynku magazynowym nie było w Polsce od ośmiu lat. Jak pokazały dane JLL wskaźnik pustostanów wyniósł 6,5 proc., a deweloperzy oddali do użytku 392 tys. mkw. Coraz więcej buduje się także spekulacyjnie.

- Pomimo nieznacznie niższej aktywności najemców w III kw. w stosunku do poprzednich kwartałów, wyniki popytu od początku tego roku są na rekordowym poziomie – mówi Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

 

Od początku roku, popyt brutto na powierzchnię magazynową w Polsce wyniósł 1,6 miliona mkw., z czego 433000 mkw. zrealizowano w III kw. 2015 r. Zawarto łącznie 247000 mkw. nowych umów najmu wraz z rozszerzeniami, a dodatkowe 186,000 mkw. stanowiły odnowieni a dotychczasowych umów.

- Jeżeli w IV kw. wyniki będą zbliżone do tych z poprzednich kwartałów to możemy oczekiwać, że po raz trzeci z rzędu popyt osiągnie rekordowe poziomy – dodaje Olszewski.

Poprzednia Następna

Tomasz Olszewski