15 mln m kw. powierzchni magazynowej w Polsce

Trzeci kwartał 2018 roku pokazał, że rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce nie zamierza się zatrzymać. W tym okresie wynajęto ponad 690 tys. m kw. powierzchni, z czego ponad 517 tys. m kw. stanowiły nowe umowy. Jak dotąd każdy kwartał 2018 r. odnotowywał wyniki lepsze niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, dzięki czemu całkowita wynajęta powierzchnia od początku roku do końca września osiągnęła aż 2,8 mln m kw.


W trzecim kwartale widać wyraźny powrót do głównych lokalizacji: łączny popyt netto obserwowany na rynkach Warszawy, Górnego Śląska, Centralnej Polski, Poznania i Wrocławia wyniósł 400 tys. m kw., co stanowiło prawie 80 proc. powierzchni wynajętej w Polsce.

Rynki te od początku roku napędzane były niezmiennie przez operatorów logistycznych (41% popytu netto) i sieci handlowe (33%). Co ciekawe, w przypadku całkowitego popytu netto w kraju, to właśnie sieci handlowe wychodzą na prowadzenie. Jest to spowodowane wzmożoną aktywnością sklepów e-commerce, uwzględnianych w statystykach tego sektora.

Dane JLL pokazały, że rośnie również zasób powierzchni magazynowej w Polsce. Trzeci kwartał skończył się na poziomie ponad 14,9 mln m kw. powierzchni magazynowo-przemysłowej.

Deweloperzy budują

Deweloperzy starają się spełnić każde zapotrzebowanie, rosnący popyt wymusza więc na nich kolejne inwestycje. W III kw. 2018 roku oddano do użytku 676 tys. m kw. Jest to więcej niż nowa powierzchnia oddana do użytku w całym 2016 r., jednak mniej niż wynik z pierwszych trzech kwartałów roku 2017. Do wyrównania rekordu z poprzedniego roku brakuje około 950 tys. m kw., co biorąc pod uwagę powierzchnię w budowie, jest możliwe, jednak z powodu wydłużonego procesu deweloperskiego wciąż niepewne.

W budowie jest kolejne 2 mln 68 tys. m kw. powierzchni, z czego prawie jedna trzecia budowana jest spekulacyjnie, czyli bez wiążących umów.

Mniej pustostanów

Współczynnik powierzchni niewynajętej wyniósł na koniec III kwartału 5,3 procent. Najwięcej wolnej powierzchni jest na Górnym Śląsku – ponad 187 tys. m kw. Z kolei najmniej powierzchni dostępnej od ręki jest na Kujawach – 1,5 tys. m kw. Magazynów „na już” nie ma w Lubuskiem.

Czynsze nadal niskie

Główne rynki magazynowe w Polsce utrzymały relatywnie stabilne wartości czynszów. Nadal najdroższym rynkiem pozostaje Warszawa Miasto, gdzie czynsze bazowe wahają się pomiędzy 4,3 – 5,2 euro/ m kw. / miesiąc. Najbardziej atrakcyjne stawki znaleźć można w Polsce Centralnej (2,6- 3,2 euro/ m kw. / miesiąc).

Ponadto, w popularnych lokalizacjach oraz w budynkach o najwyższym standardzie, widoczne są już rosnące stawki czynszowe, szczególnie w przypadku wartości efektywnych (uwzględniających zachęty oferowane przez właścicieli). Z uwagi na rosnące ceny gruntów i koszty budowy właściciele są mniej elastyczni podczas negocjacji.

Tomasz Olszewski