W 2020 roku popyt na magazyny sięgnął rekordowego poziomu 4,8 mln mkw., zasoby powierzchni powiększyły się o ponad 2 mln mkw. W budowie, podobnie jak na koniec 2019 roku, pozostawało 1,9 mln mkw. powierzchni.
Trzeci kwartał na rynku magazynowym w Polsce przyniósł umiarkowanie pozytywne nastroje wśród najemców i deweloperów. Do końca września byliśmy drugim najbardziej aktywnym rynkiem w Europie, jeśli chodzi o wysokość popytu netto oraz ilość oddanej do użytku powierzchni. Rekord pobiły natomiast inwestycje w magazyny – w okresie od stycznia do listopada wartość transakcji wyniosła ok. 2,2 mld euro. To najlepszy wynik w historii rynku, nawet jeśli odnieść go do skali całego roku.
Popyt brutto osiągnął 2,2 mln mkw. – to najlepszy wynik dla pierwszego półrocza w historii. Nowe umowy i ekspansje odpowiadały za prawie 1,7 mln mkw., co jest o 30% lepszym rezultatem r-d-r. Oznacza to, że jesteśmy jedynym krajem w Europie, który odnotował wzrost popytu netto.
Popyt brutto osiągnął blisko 950,000 mkw., na rynku dominowały nowe umowy i ekspansje, a do użytku oddano 440 000 mkw. – tak w skrócie przedstawiał się I kwartał w sektorze powierzchni magazynowo-przemysłowych.
W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. wynajęto 2,5 mln m kw. powierzchni magazynowej. Do końca roku popyt prawdopodobnie przekroczy 3 mln m kw. Na razie deweloperzy oddali do użytku 2 mln m kw., co oznacza, że całkowite zasoby sięgnęły prawie 18 mln m kw.
Na polskim rynku nowoczesnych powierzchni magazynowo-przemysłowych powinno szybko rosnąć znaczenie nowych lokalizacji – wynika z raportu „Small town, big deal”, przygotowanego przez firmę JLL we współpracy z Hillwood Polska i ManpowerGroup. Tzw. Wielka Piątka nadal pozostaje motorem wzrostu i przyciąga najwięcej inwestycji, ale miasta takie jak m.in. Konin, Kielce czy Częstochowa to wschodzące gwiazdy polskiego rynku magazynowego.
W I półroczu 2019 roku całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce wzrosły do prawie 17 mln m kw. Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe widoczne było na niemal każdym rynku w Polsce.
Za nami bardzo udany I kw. na rynku nieruchomości magazynowych – popyt brutto przekroczył 800 000 mkw., na rynek trafiło ponad 620 000 m kw. nowej powierzchni, a w budowie pozostawało około 2 miliony m kw.
Polski rynek magazynowy kolejny raz udowodnił swoją siłę i pozwolił na dalszy optymizm. Dzięki 960 tys. m kw. wynajętym w IV kwartale, roczny wynik wzrósł do 3,7 mln m kw. popytu brutto. Rezultat ten był drugim najlepszym wynikiem w historii rynku po roku 2017.
Trzeci kwartał 2018 roku pokazał, że rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce nie zamierza się zatrzymać. W tym okresie wynajęto ponad 690 tys. m kw. powierzchni, z czego ponad 517 tys. m kw. stanowiły nowe umowy. Jak dotąd każdy kwartał 2018 r. odnotowywał wyniki lepsze niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, dzięki czemu całkowita wynajęta powierzchnia od początku roku do końca września osiągnęła aż 2,8 mln m kw.
Rynek magazynowy w Polsce bije kolejne rekordy, a 2 miliony m² wynajęte w pierwszych sześciu miesiącach roku to najlepszy wynik w historii. Warto jednocześnie zauważyć, że wzrost obserwowany w II kw. 2018 r. jest bardziej zrównoważony niż ten w poprzednich miesiącach.
Popyt Rynek magazynowy w Polsce, po znakomitych wynikach obserwowanych w 2017 r., wciąż utrzymuje niezwykle wysokie tempo rozwoju. Rosnąca aktywność najemców pozwoliła wygenerować popyt na rekordowym poziomie 1,1 miliona m kw.
Za nami kolejny rok, po którym możemy powiedzieć, że rynek magazynowy w Polsce jest w doskonałej kondycji. Całkowita powierzchnia wynajęta w ramach nowych umów i ekspansji przekroczyła w 2017 r. 3,1 miliona m², co przewyższa wynik z ubiegłego roku o prawie 1 milion m². Uwzględniając również renegocjacje, popyt brutto poszybował do ponad 3,9 miliona m².
Od lipca do września 2017 roku do użytku oddano aż 875 000 m kw. powierzchni, a wynajęto ok. 630 000 m kw. W budowie jest 1,16 mln m kw. magazynów. Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce na koniec III kwartału 2017 r.
Na półmetku 2017 roku, polski rynek magazynowy jest coraz bliżej kolejnego rekordu. Firma JLL podsumowała pierwsze półrocze 2017 roku na rynku magazynowo-przemysłowym.
W I kw. 2017 r. popyt brutto na rynku magazynowym w Polsce osiągnął rekordowy poziom 855 000 mkw., a do użytku oddano 538 000 mkw. To najmocniejsze otwarcie roku w historii rynku.
Popyt z rekordowo wysokim wolumenem. Podpisano umowy na ponad 3 miliony m kw. Bardzo znaczący wzrost nowych inwestycji realizowany jest przy ograniczonym ryzyku.
W samym tylko III kw. podpisano umowy najmu łącznie na ponad 900 000 m kw. Wśród nich znalazła się największa pojedyncza transakcja w historii polskiego rynku - 130 000 mkw. dla Zalando w Gryfinie koło Szczecina.
Aż 1 312 000 m kw. magazynów wynajęły firmy w okresie od początku stycznia do końca czerwca 2016. To najlepsze pierwsze półrocze w historii rynku. W Polsce w budowie jest 742 000 m kw., z czego 51% powstaje na zasadach spekulacyjnych. Historycznie najniższy wskaźnik powierzchni niewynajętych – dostępnych jest jedynie 6,1% istniejących zasobów magazynowych w kraju.
Firma JLL podsumowała pierwszy kwartał 2016 roku na rynku nieruchomości magazynowych. To były korzystne trzy miesiące, w których popyt brutto – uwzględniający przedłużenia istniejących umów – osiągnął poziom 680 tys. m kw., z czego na nowe umowy przypadło w sumie 303 tys. m kw. Na rynku pojawiło się ponad 418 tys. m kw. nowej powierzchni, dzięki czemu zasoby powierzchni magazynowej w Polsce wyniosły 10,371 mln m kw.
Strona używa ciasteczek. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej.