Więcej handlu, więcej magazynów. Logistyka wynajmuje najwięcej

Niezmiennie, dwa najbardziej aktywne sektory w Polsce to operatorzy logistyczni oraz sieci handlowe. Według danych JLL, w III kwartale to właśnie logistycy podpisali umowy na ponad 222 tys. m kw. W sumie te dwa sektory wynajęły ponad 60 procent powierzchni magazynowej w ramach nowych umów zawartych w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku.


Polski rynek magazynowy kwitnie. Napędzany jest między innymi przez handel, również internetowy. Powstają nowe obiekty handlowe, które wymagają obsługi logistycznej. Tym samym, rośnie zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe ze strony sieci handlowych. – Duża konkurencja w handlu wymusza optymalizację kosztów, w tym logistycznych. Efektem tego jest często zmiana lokalizacji centrów dystrybucyjnych, co generuje popyt na tego rodzaju obiekty – tłumaczy Tomasz Mika, National Director, JLL. Dane JLL pokazują, że magazynów będzie coraz więcej, ale i chętnych do inwestycji w Polsce nie będzie brakować.

W najnowszym raporcie Prologis Research i eyefortransport (EFT), zapytano 280 operatorów logistycznych w całej Europie o kraje, w których dostrzegają najlepsze warunki do ulokowania magazynów. Polska trafiła do pierwszej piątki najlepszych. Co prawda pojawiają się opinie, że mamy w naszym kraju „rynek pracownika”, ale jak się okazuje na tle innych krajów Europy Zachodniej wypadamy bardzo dobrze. Wśród najważniejszych kryteriów dotyczących inwestycji logistycznych, firmy wymieniały właśnie dostępności pracowników. Nie da się jednak pominąć faktu, że o ludzi do pracy jest coraz trudniej. Tomasz Olszewski, Regional Director z JLL mówi wprost, że dostępność pracowników staje się jednym z głównych czynników wpływających na decyzje klientów o wyborze danej lokalizacji pod inwestycje.

– Kiedyś decydującymi czynnikami o wyborze miejsca na budowę czy najem centrum logistycznego były głównie kwestie związane z kosztami transportu. Firmy tak układały swój łańcuch dostaw, żeby lokalizacja magazynu czy fabryki pozwalała na skrócenie odległości między odbiorcą a dostawcą. Szukały przede wszystkim oszczędności na kosztach transportu. Dzisiaj oczywiście ten czynnik nadal jest brany pod uwagę, ale w niektórych branżach spadł on na drugie miejsce. Obecnie najważniejsza staje się jednak dostępność pracowników i koszty zatrudnienia – ocenia Olszewski z JLL. To właśnie logistycy czy sieci handlowe muszą postarać się o pracownika bardziej. Chociażby w takich firmach jak Amazon, zatrudniania jest duża liczba pracowników mniej wyspecjalizowanych, na krótsze okresy. Trudno w takich przypadkach o lojalność. Dla firm oznacza to potrzebę posiadania o wiele większej puli potencjalnych pracowników. W jaki więc sposób firmy radzą sobie z niedostatkiem pracowników?

– Tutaj odpowiedzią może być automatyzacja. Tam gdzie są automaty, potrzeba mniej pracowników, a więc spadają też koszty pracy. Jednocześnie, w automatycznych magazynach rośnie bezpieczeństwo personelu i składowanych ładunków – mówi Ludwika Korzeniowska, Business Development Manager, JLL. Wśród największych firm obecnych w Polsce i stawiających na automatyzację jest Amazon. W jednym z wrocławskich magazynów pracuje ponad 260 robotów o wadze 332 kg, które są w stanie udźwignąć półkę ważącą 1,3 tony. Polski magazyn jest jednym z pierwszych na świecie, gdzie testowany jest taki transport.

Całkowicie zautomatyzowany magazyn otworzyła ostatnio firma Amica. To największy taki budynek w Europie. Ma 48 metrów wysokości, 26 tys. miejsc paletowych. W magazynie nie ma ogrzewania, a światło jest zgaszone. Pracuje w nim jedynie operator, który nadzoruje prawidłową pracę systemów. Komputer doskonale wie, w którym miejscu jest każdy towar, nawet po numerze seryjnym. Dziennie może obsłużyć 30 tys. sztuk towaru na wejściu i 36 tys. sztuk na wyjściu. Obiekt zabezpiecza logistykę spółki Amica do 2021 roku, ale przewidziana jest możliwość jego rozbudowy.

Do 2020 roku nowe umowy najmu zawarte przez firmy obsługujące sektor e-commerce mogą sięgnąć nawet 700 tys. m kw.


Tomasz Olszewski
Tomasz Mika
Ludwika Korzeniowska