[WIDEO] Jest szansa na 1 mld euro obrotu w 2016 r.

– Wartość transakcji inwestycyjnych na rynku magazynowym w Polsce może w tym roku osiągnąć rekordowy poziom nawet 1 mld – mówi Tomasz Puch, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w JLL.


mat. prasowe

– Na dziś zamkniętych transakcji mamy na blisko na 70-80 mln euro, łącznie z transakcjami w analizie to jest 400 mln euro. Takich obiektów, które na pewno trafią w tym roku do sprzedaży to jest kolejne 200 mln euro. Jeśli dodatkowo część właścicieli zdecyduje się na sprzedaż, to jest szansa na 1 mld euro obrotu na rynku magazynowym. To byłby najlepszy wynik w historii – przewiduje Puch.

Według eksperta obecnie można mówić o 30 inwestorach, którzy aktywnie szukają możliwości ulokowania kapitału. Ich łączna 'pojemność transakcyjna' sięga kilku miliardów euro.

Z raportu JLL wynika, że w 2015 r. na polskim rynku magazynowym sfinalizowano14 transakcji inwestycyjnych o łącznej wartości 473 mln euro. – Z naszych analiz wynika, że 36 proc. udział w zeszłorocznym wolumenie miały umowy typu sale and leaseback, a ponad 75 proc. stanowiły transakcje portfelowe. W przeciągu ubiegłego roku rejestrowaliśmy dalszą kompresję stóp kapitalizacji, które - dla najlepiej zlokalizowanych obiektów, zabezpieczonych długoterminowymi umowami najmu - wynoszą obecnie poniżej 7 proc. – mówi Puch.

Ponad 57 proc. powierzchni magazynowej w Polsce skoncentrowane jest w rękach pięciu głównych graczy (Prologis, SEGRO, Blackstone/Logicor, Goodman i Panattoni) i ich partnerów Joint Venture. – W 2016 r. spodziewamy się wzrostu aktywności inwestorów i wartości transakcji oraz dalszego spadku stóp kapitalizacji – dodaje Tomasz Puch.


Zobacz więcej

Rynek inwestycyjny bije rekordy


13-08-2019

Wartość sfinalizowanych w okresie od stycznia do czerwca transakcji kupna/sprzedaży obiektów magazynowych i logistycznych sięgnęła 374 mln euro.

Polska siódmym pod względem wielkości rynkiem magazynowym w UE


13-08-2019

Całkowite zasoby magazynowe w Polsce sięgnęły 16,9 miliona m kw. Popyt brutto w I półroczu tego roku przekroczył ponad 1,6 miliona m kw., do użytku oddano ponad 1,1 miliona m kw. nowej powierzchni, a w budowie pozostaje 2,2 miliona m kw.

Tomasz Mika: Będzie 30 mln m kw. magazynów?


04-07-2019

Czy to możliwe, aby w 2030 roku powierzchnie magazynowe w Polsce osiągnęły 30 mln m kw.? – na to i inne pytania starał się odpowiedzieć Tomasz Mika, Senior Director, JLL podczas 15. Konferencji Magazynów i Logistyki w Europie środkowo-Wschodniej, organizowanej przez Eurobuild CEE.

GUS: tysiące miejsc pracy w transporcie i magazynach


07-06-2019

Prawie 50 tys. – tyle wynosi liczba nowych miejsc pracy utworzonych w transporcie i gospodarce magazynowej w 2018 r. Takie dane podaje GUS. To wzrost o niecałe 20 tys. w ciągu ostatnich 4 lat. Jest to niezwykła szansa rozwoju branży.