[WIDEO] Jest szansa na 1 mld euro obrotu w 2016 r.

– Wartość transakcji inwestycyjnych na rynku magazynowym w Polsce może w tym roku osiągnąć rekordowy poziom nawet 1 mld – mówi Tomasz Puch, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w JLL.


– Na dziś zamkniętych transakcji mamy na blisko na 70-80 mln euro, łącznie z transakcjami w analizie to jest 400 mln euro. Takich obiektów, które na pewno trafią w tym roku do sprzedaży to jest kolejne 200 mln euro. Jeśli dodatkowo część właścicieli zdecyduje się na sprzedaż, to jest szansa na 1 mld euro obrotu na rynku magazynowym. To byłby najlepszy wynik w historii – przewiduje Puch.

Według eksperta obecnie można mówić o 30 inwestorach, którzy aktywnie szukają możliwości ulokowania kapitału. Ich łączna 'pojemność transakcyjna' sięga kilku miliardów euro.

Z raportu JLL wynika, że w 2015 r. na polskim rynku magazynowym sfinalizowano14 transakcji inwestycyjnych o łącznej wartości 473 mln euro. – Z naszych analiz wynika, że 36 proc. udział w zeszłorocznym wolumenie miały umowy typu sale and leaseback, a ponad 75 proc. stanowiły transakcje portfelowe. W przeciągu ubiegłego roku rejestrowaliśmy dalszą kompresję stóp kapitalizacji, które - dla najlepiej zlokalizowanych obiektów, zabezpieczonych długoterminowymi umowami najmu - wynoszą obecnie poniżej 7 proc. – mówi Puch.

Ponad 57 proc. powierzchni magazynowej w Polsce skoncentrowane jest w rękach pięciu głównych graczy (Prologis, SEGRO, Blackstone/Logicor, Goodman i Panattoni) i ich partnerów Joint Venture. – W 2016 r. spodziewamy się wzrostu aktywności inwestorów i wartości transakcji oraz dalszego spadku stóp kapitalizacji – dodaje Tomasz Puch.


Zobacz więcej

JLL: 2019 rok był rekordowy w inwestycjach


15-01-2020

Łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 7,4 mld euro. To wynik lepszy od 2018 roku (ponad 7,2 mld euro).

Cross-dock, czyli magazyn ostatniej mili


16-12-2019

Z prawie 50-procentowym udziałem w całkowitym popycie netto, operatorzy logistyczni wyraźnie prowadzą wśród sektorów aktywnych na rynku magazynowym w Polsce. Jak pokazują dane JLL, przede wszystkim jest to zasługa ciągle rosnącego sektora e-commerce, ale również zwiększonej konsumpcji (branża FMCG, DIY). Wzrost tego udziału dotyczy nie tylko magazynów wysokiego składu, ale również obiektów typu cross-dock.

Droga do magazynów. Infrastruktura jako duży atut nowych lokalizacji


22-10-2019

Nowoczesne drogi są jednym z kluczowych argumentów przemawiających za tworzeniem się nowych korzystnych lokalizacji magazynowych w kraju. Infrastruktura pojawiająca się w trudno dostępnych do tej pory miejscach pozwala wielu firmom na dodatkowe możliwości rozwoju i generuje znaczące oszczędności.

Hubert Michalak, prezes Hillwood Polska: Oznak nasycenia rynku jeszcze nie widać


14-10-2019

Mimo dominującej pozycji lokalizacji magazynowych nazywanych Wielką Piątką, na znaczeniu zaczynają zyskiwać nowe miejsca na mapie Polski. Główne powody? Dostępność pracowników, mniejsze koszty oraz ciągle rozwijająca się infrastruktura.