[WIDEO] Jedna trzecia magazynów w 2015 roku trafiła do operatorów logistycznych

Głównymi odbiorcami projektów magazynowych w 2015 byli operatorzy logistyczni. W zeszłym roku firmy z tego sektora miały 35 proc. udział w rynku. Według danych JLL w 2015 roku popyt brutto na rynku magazynowym - uwzględniający przedłużenia istniejących umów - osiągnął historycznie rekordowy poziom ponad 2,2 mln m kw.


– Powody tej sytuacji są jasne – mówi Tomasz Mika, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL. – Firmy logistyczne doceniają korzystne położenie geograficzne Polski i poprawiającą się od lat infrastrukturę. Ponadto, logistycy reprezentują wszystkie branże, a to oznacza, że w momencie kiedy jakaś branża odnotowuje wzrost, jednocześnie rośnie też logistyka – dodaje Mika.

Udział tej branży zależy więc od kondycji całej gospodarki oraz skłonności firm do outsourcingu usług logistycznych. Tu również perspektywa jest obiecująca ponieważ rośnie zainteresowanie zlecaniem usług logistycznych firmom zewnętrznym. – W mojej ocenie taka aktywność sektora logistycznego z pewnością utrzyma się w tym roku – mówi ekspert JLL.

Polska pod względem czynszów nadal atrakcyjna

Patrząc na wysokość czynszów za nowoczesną powierzchnię magazynową w Polsce na tle krajów europejskich, możemy powiedzieć, że czynsze w naszym kraju posiadają niezwykle atrakcyjny poziom. W mojej ocenie w 2016 roku utrzyma się zainteresowanie rynkami Polski Wschodniej.

2016 może być równie udany

Rekordowo niski wskaźnik pustostanów oraz duże zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową będą zachęcały deweloperów do realizacji projektów o charakterze spekulacyjnym. Sektorem, który z pewnością będzie dynamicznie rozwijał rynek magazynowy będzie e-commerce, a co za tym idzie zwiększy to zapotrzebowanie na powierzchnie wśród branży logistycznej. Analizują dane z raportu JLL można oczekiwać, że kolejny rok na rynku magazynowo- przemysłowym będzie równie pozytywny co poprzedni.


Tomasz Mika

Zobacz więcej

JLL: 2019 rok był rekordowy w inwestycjach


15-01-2020

Łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 7,4 mld euro. To wynik lepszy od 2018 roku (ponad 7,2 mld euro).

Cross-dock, czyli magazyn ostatniej mili


16-12-2019

Z prawie 50-procentowym udziałem w całkowitym popycie netto, operatorzy logistyczni wyraźnie prowadzą wśród sektorów aktywnych na rynku magazynowym w Polsce. Jak pokazują dane JLL, przede wszystkim jest to zasługa ciągle rosnącego sektora e-commerce, ale również zwiększonej konsumpcji (branża FMCG, DIY). Wzrost tego udziału dotyczy nie tylko magazynów wysokiego składu, ale również obiektów typu cross-dock.

Droga do magazynów. Infrastruktura jako duży atut nowych lokalizacji


22-10-2019

Nowoczesne drogi są jednym z kluczowych argumentów przemawiających za tworzeniem się nowych korzystnych lokalizacji magazynowych w kraju. Infrastruktura pojawiająca się w trudno dostępnych do tej pory miejscach pozwala wielu firmom na dodatkowe możliwości rozwoju i generuje znaczące oszczędności.

Hubert Michalak, prezes Hillwood Polska: Oznak nasycenia rynku jeszcze nie widać


14-10-2019

Mimo dominującej pozycji lokalizacji magazynowych nazywanych Wielką Piątką, na znaczeniu zaczynają zyskiwać nowe miejsca na mapie Polski. Główne powody? Dostępność pracowników, mniejsze koszty oraz ciągle rozwijająca się infrastruktura.