[WIDEO] Jedna trzecia magazynów w 2015 roku trafiła do operatorów logistycznych

Głównymi odbiorcami projektów magazynowych w 2015 byli operatorzy logistyczni. W zeszłym roku firmy z tego sektora miały 35 proc. udział w rynku. Według danych JLL w 2015 roku popyt brutto na rynku magazynowym - uwzględniający przedłużenia istniejących umów - osiągnął historycznie rekordowy poziom ponad 2,2 mln m kw.


Magazyny.pl

– Powody tej sytuacji są jasne – mówi Tomasz Mika, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL. – Firmy logistyczne doceniają korzystne położenie geograficzne Polski i poprawiającą się od lat infrastrukturę. Ponadto, logistycy reprezentują wszystkie branże, a to oznacza, że w momencie kiedy jakaś branża odnotowuje wzrost, jednocześnie rośnie też logistyka – dodaje Mika.

Udział tej branży zależy więc od kondycji całej gospodarki oraz skłonności firm do outsourcingu usług logistycznych. Tu również perspektywa jest obiecująca ponieważ rośnie zainteresowanie zlecaniem usług logistycznych firmom zewnętrznym. – W mojej ocenie taka aktywność sektora logistycznego z pewnością utrzyma się w tym roku – mówi ekspert JLL.

Polska pod względem czynszów nadal atrakcyjna

Patrząc na wysokość czynszów za nowoczesną powierzchnię magazynową w Polsce na tle krajów europejskich, możemy powiedzieć, że czynsze w naszym kraju posiadają niezwykle atrakcyjny poziom. W mojej ocenie w 2016 roku utrzyma się zainteresowanie rynkami Polski Wschodniej.

2016 może być równie udany

Rekordowo niski wskaźnik pustostanów oraz duże zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową będą zachęcały deweloperów do realizacji projektów o charakterze spekulacyjnym. Sektorem, który z pewnością będzie dynamicznie rozwijał rynek magazynowy będzie e-commerce, a co za tym idzie zwiększy to zapotrzebowanie na powierzchnie wśród branży logistycznej. Analizują dane z raportu JLL można oczekiwać, że kolejny rok na rynku magazynowo- przemysłowym będzie równie pozytywny co poprzedni.


Tomasz Mika

Zobacz więcej

Rynek inwestycyjny bije rekordy


13-08-2019

Wartość sfinalizowanych w okresie od stycznia do czerwca transakcji kupna/sprzedaży obiektów magazynowych i logistycznych sięgnęła 374 mln euro.

Polska siódmym pod względem wielkości rynkiem magazynowym w UE


13-08-2019

Całkowite zasoby magazynowe w Polsce sięgnęły 16,9 miliona m kw. Popyt brutto w I półroczu tego roku przekroczył ponad 1,6 miliona m kw., do użytku oddano ponad 1,1 miliona m kw. nowej powierzchni, a w budowie pozostaje 2,2 miliona m kw.

Tomasz Mika: Będzie 30 mln m kw. magazynów?


04-07-2019

Czy to możliwe, aby w 2030 roku powierzchnie magazynowe w Polsce osiągnęły 30 mln m kw.? – na to i inne pytania starał się odpowiedzieć Tomasz Mika, Senior Director, JLL podczas 15. Konferencji Magazynów i Logistyki w Europie środkowo-Wschodniej, organizowanej przez Eurobuild CEE.

GUS: tysiące miejsc pracy w transporcie i magazynach


07-06-2019

Prawie 50 tys. – tyle wynosi liczba nowych miejsc pracy utworzonych w transporcie i gospodarce magazynowej w 2018 r. Takie dane podaje GUS. To wzrost o niecałe 20 tys. w ciągu ostatnich 4 lat. Jest to niezwykła szansa rozwoju branży.