[WIDEO] Doskonały 2015 rok dla rynku magazynowego w Polsce

Firma doradcza JLL podczas cyklicznego już śniadania z deweloperami i dziennikarzami, podsumowała 2015 rok na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce. Tak dobrze jak w 2015 roku na rynku magazynowo-przemysłowym jeszcze nie było. Najemcy zawarli w sumie umowy na 2,2 mln m kw. To o 160 tys. m kw. więcej niż w 2014 roku.


Jak pokazują dane JLL, aż 1,473 mln m kw. przypadło na nowe kontrakty i ekspansje. Najwięcej transakcji pojawiło się trzech regionach. W Polsce Centralnej wynajęto aż 527 tys. m kw., Okolicach Warszawy – 409 000 m kw. oraz na Górnym Śląsku – 359 000 mkw. 

Rok historycznych rekordów

Łącznie zasoby nowoczesnych hal klasy A na głównych rynkach w Polsce wynoszą już prawie 9,77 mln m kw. – Jak wynika z danych JLL, wskaźnik magazynowych pustostanów na koniec 2015 roku wyniósł 6,2 procent. Tak niewielkiej liczby wolnych hal nie było na rynku od 2007 roku – mówi Tomasz Olszewski, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Kilka nowych rynków, takich jak Rzeszów czy Lublin praktycznie nie oferują powierzchni dostępnych „od zaraz”. Tak niski poziom pustostanów będzie zachęcał deweloperów do uruchamiania kolejnych inwestycji. Szczególnie, że systematycznie rozwija się rynek na wschodzie kraju.

Polska pod względem czynszów nadal atrakcyjna

Czynsze bazowe w mniejszych obiektach typu SBU (zlokalizowanych często w obrębie miast i charakteryzujących się zwykle wyższymi stawkami najmu niż parki magazynowe), wynoszą od 3,50 do 4,00 euro za mkw. miesięcznie we Wrocławiu i od 3,40 do 4,30 euro za mkw. miesięcznie w Łodzi (Polska Centralna). W przypadku dużych parków magazynowych miesięczne czynsze bazowe są zróżnicowane w zależności od regionu i wynoszą 2,60-3,20 euro za m kw. w Polsce Centralnej, 3,80-4,50 euro za mkw. w Krakowie; po 4,10-5,30 euro za m kw. w rejonie Warszawa Miasto.

– Z kolei czynsze efektywne (uwzględniające ulgi i zachęty od właścicieli) w parkach magazynowych wynoszą 1,90-3,10 euro za m kw. miesięcznie na Górnym Śląsku po 3,50-4,80 euro za m kw. miesięcznie w rejonie Warszawa Miasto – wymienia Olszewski z JLL.

Bardzo pracowity rok dla deweloperów

Na koniec 2015 roku w budowie było 774 tys. m kw. Jak się okazuje, inwestorzy coraz śmielej budują spekulacyjnie, czyli bez podpisanych wcześniej umów najmu. W minionym roku aż 35 procent projektów w budowie nie było zabezpieczona umowami.


Tomasz Olszewski

Zobacz więcej

JLL: 2019 rok był rekordowy w inwestycjach


15-01-2020

Łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 7,4 mld euro. To wynik lepszy od 2018 roku (ponad 7,2 mld euro).

Cross-dock, czyli magazyn ostatniej mili


16-12-2019

Z prawie 50-procentowym udziałem w całkowitym popycie netto, operatorzy logistyczni wyraźnie prowadzą wśród sektorów aktywnych na rynku magazynowym w Polsce. Jak pokazują dane JLL, przede wszystkim jest to zasługa ciągle rosnącego sektora e-commerce, ale również zwiększonej konsumpcji (branża FMCG, DIY). Wzrost tego udziału dotyczy nie tylko magazynów wysokiego składu, ale również obiektów typu cross-dock.

Droga do magazynów. Infrastruktura jako duży atut nowych lokalizacji


22-10-2019

Nowoczesne drogi są jednym z kluczowych argumentów przemawiających za tworzeniem się nowych korzystnych lokalizacji magazynowych w kraju. Infrastruktura pojawiająca się w trudno dostępnych do tej pory miejscach pozwala wielu firmom na dodatkowe możliwości rozwoju i generuje znaczące oszczędności.

Hubert Michalak, prezes Hillwood Polska: Oznak nasycenia rynku jeszcze nie widać


14-10-2019

Mimo dominującej pozycji lokalizacji magazynowych nazywanych Wielką Piątką, na znaczeniu zaczynają zyskiwać nowe miejsca na mapie Polski. Główne powody? Dostępność pracowników, mniejsze koszty oraz ciągle rozwijająca się infrastruktura.