WIDEO: Doskonała forma rynku magazynowo-przemysłowego w Polsce

Dane przygotowane przez analityków JLL pokazują, że za nami udane sześć miesięcy 2017 roku. Popyt brutto – uwzględniający przedłużenia istniejących umów – osiągnął poziom 1,719 mln m kw. Na rynku pojawiło się ponad 715 tys. m kw. nowej powierzchni, dzięki czemu zasoby powierzchni magazynowej w Polsce wyniosły 11,895 mln m kw.


To już kolejny raport pokazujący, że rynek magazynów bije rekordy. Przez pierwsze pół roku wynajęto aż 1 719 mln m kw. hal. To o 372 tys. m kw. więcej niż w tym samym okresem poprzedniego roku. W pierwszych sześciu miesiącach 2017 roku na nowe umowy przypadło 1,135 mln m kw. Najwięcej transakcji miało miejsce w Polsce Centralnej, na Górnym Śląsku oraz w Okolicach Warszawy. Tam klienci zapełnili – odpowiednio – 435 tys. m kw., 348,5 tys. m kw.2 i 318 tys. m kw.

Aktywni deweloperzy

Popyt ze strony najemców spotyka się z szybką reakcją deweloperów. W pierwszym półroczu tego roku oddano do użytku ponad 715 tys. m kw. nowej powierzchni, a w budowie jest kolejne 1,660 mln m kw. z czego 391 tys. m kw. powstaje na zasadach spekulacyjnych, czyli bez wiążących umów najmu.

Mniej pustostanów

Współczynnik powierzchni niewynajętej jest najniższy od 2007 roku. Ten wskaźnik stopniowo spada od końca 2013 roku – do 5,8 procent na koniec pierwszego półrocza tego roku. Najwięcej wolnej powierzchni jest w Krakowie – 10,5 procent. Z kolei magazynów dostępnych od ręki nie ma w tak zwanych rynkach wschodzących, czyli na przykład w Opolu.

Czynsze nadal niskie

Stawki czynszów nadal utrzymują się na stabilnym, niskim poziomie, a o utrzymaniu dotychczasowych poziomów będzie decydowała konkurencja pomiędzy deweloperami. Dane analityków JLL pokazują, że dla najemców i przyszłych klientów rynku magazynowo-przemysłowego to idealny moment na negocjacje warunków umów czy poszukiwanie nowych powierzchni na wynajem.


Tomasz Mika