Warszawa nadal liderem na rynku magazynów

Magazyny do wynajęcia w Warszawie i jej okolicach oferują ponad 3,1 miliona metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni przemysłowej i logistycznej, czyniąc aglomerację warszawską jednym z największych rynków magazynowych w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Bliskość atrakcyjnego rynku zbytu stolicy, strategiczne centralne położenie oraz ciągłe inwestycje w infrastrukturę drogową sprawiły, że region ten stał się również głównym krajowym ośrodkiem logistycznym.


– Pomimo zwiększających się możliwości inwestycyjnych i poprawy infrastruktury, rozwój sektora nieruchomości magazynowych i przemysłowych w rejonie Warszawy nadal koncentruje się w jej południowo-zachodnich obszarach. Może to wynikać z faktu, że w okresie ostatnich kilku lat zarówno deweloperzy, jak i właściciele zmagali się z wysokimi pustostanami oraz presją na obniżkę stawek czynszów. Dlatego też, aby ograniczyć potencjalne ryzyko, preferowane są lokalizacje cieszące się dużym zainteresowaniem najemców – mówi Paulina Dziubińska, Senior Consultant, JLL.

Miasto Warszawa

Jak pokazał raport JLL podsumowujący 2016 rok, w strefie miasta Warszawy można zaobserwować bardzo skromny wolumen nowych projektów inwestycyjnych. Z racji dużej liczby obiektów typu SBU zlokalizowanych w strefie miejskiej podpisywane tam umowy są relatywnie małe. W 2016 roku, za wyjątkiem transakcji z ABC Data (25 tys. m2), średnia wynajmowana powierzchnia wynosiła tylko 1 471 m2. Natomiast, w Okolicach Warszawy – regionie wybieranym przez firmy poszukujące zdecydowanie większych powierzchni, średnia umowa wynosiła 6 062 m2.

– Podmiejskie lokalizacje preferowane są głównie przez firmy z sektora usług logistycznych oraz sieci handlowe, na przykład w Grodzisku Mazowieckim obiekty wynajęła firma H&M, a w Teresinie i Jankach – DSV Solutions – wymienia Paulina Dziubińska z JLL.

Aktywność deweloperów

W ubiegłym roku aktywność deweloperów w strefie miejskiej Warszawy była znikoma. Ukończono tylko jeden mały obiekt typu SBU (Ideal Idea Park IV – 6 tys. m2). Realizacja kolejnych dróg na południowo-zachodnich przedmieściach Warszawy znacząco zwiększa atrakcyjność tych okolic, szczególnie Janek, Grodziska, Raszyna, Ożarowa i Pruszkowa. Liczne obiekty są tam realizowane przeważnie z myślą o operatorach logistycznych, którzy wynajęli 215 tys. m2 z 460 tys. m2 w całej strefie. Co ciekawe, wskaźnik pustostanów w Okolicach Warszawy spadł na koniec ubiegłego roku do 5,5 procent, co jest drugim najniższym wynikiem w historii tego regionu. Niższy odnotowano tylko w trzecim kwartale 2007 roku (4,8 procent). 

Powierzchnia magazynowa w centrum logistycznym Polski

Aglomeracja warszawska jest jednym z największych krajowych węzłów transportowych, który składa się z 6 dróg krajowych, 8 linii kolejowych znaczenia państwowego oraz głównego portu lotniczego w kraju. Przez region przebiegają również 3 z 10 transeuropejskich korytarzy transportowych (Helsinki-Warszawa, Berlin-Moskwa, Gdańsk-Ostrawa). Ogromny potencjał logistyczny Warszawy wykorzystują nie tylko branżowi operatorzy, ale i liczne sieci handlowe oraz firmy z branży FMCG.


Paulina Dziubińska
 • Warsaw

  Szukasz magazynu w Warszawie?

  Powierzchnia dostępna: 262000 m2
  Liczba ofert: 107
  Średni czynsz: 2.70 - 5.00 EUR
  Magazyny: Warszawa