Tanie magazyny? – tylko do Euro 2012 Jones Lang LaSalle opublikował raport podsumowujący rynek magazynowy w Polsce w 2010 roku

Warszawa, 24 stycznia 2011 roku - Jones Lang LaSalle ma przyjemność przedstawić najnowszy raport „Rynek Magazynowy w Polsce – Podsumowanie Roku 2010 i Prognoza Rozwoju”.


Po stagnacji obserwowanej w 2009 roku, w 2010 roku na rynek wróciło ożywienie i najemcy zaczęli zgłaszać zapotrzebowanie  na nowe powierzchnie magazynowe. Był  to okres szybko odbudowującej się aktywności najemców powierzchni magazynowych w Polsce. W efekcie w zeszłym roku wielkość zawartych transakcji wyniosła 1 260 000 mkw. Według prognoz specjalistów Jones Lang LaSalle popyt powinien przekroczyć nawet 1 500 000 mkw. Największym zainteresowaniem najemców cieszył się region Górnego Śląska  W tym samym czasie deweloperzy skupili się głównie na wynajmie istniejących zasobów.

Na koniec 2010 roku w budowie znajdowało się 179 000 mkw nowoczesnej powierzchni magazynowej. Większość realizowanych projektów stanowił obiekty typu built-to-suit BTS, co jest wyznacznikiem charakterystycznego trendu idącego w kierunku popularyzacji tychże obiektów. Ponadto coraz częściej powraca na rynek tzw. „powierzchnia z drugiej ręki”, która stanowi dodatkową konkurencję w stosunku do obiektów oferujących nowe magazyny. Rok 2010 to również stabilizacja czynszów najmu w lokalizacjach, szczególnie w regionach, w których współczynnik pustostanów utrzymywał się na niskim poziomie. Jednakże ze względu na malejącą ilość wolnej powierzchni, czynsze najmu będą wracać do trendu wzrostowego (w 2011 roku spodziewany jest utrzymujący się stopniowy spadek współczynnika pustostanów we wszystkich regionach Polski). Rok 2011 powinien być jeszcze okresem atrakcyjnych stawek, jednak – jak twierdzą eksperci Jones Lang LaSalle – od roku 2012 będzie można zaobserwować wzrost czynszów najmu.

 

Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej w Jones Lang LaSalle, stwierdza, że: W skali kraju obserwujemy regiony takie jak: Wrocław, Poznań, Łódź, Kraków, w których malejąca dostępność powierzchni połączona z ostrożnością deweloperów w podejmowaniu decyzji o nowych spekulacyjnych budowach doprowadziła do stopniowej zwyżki czynszu. Tendencja ta powinna się nasilać w roku 2011 w całej Polsce. Dlatego też uważam, ze przełom lat 2011/2012 może przynieść odwrócenie trendu i zmianę z rynku najemcy na rynek dewelopera.

 

Raport„Rynek Magazynowy w Polsce – Podsumowanie Roku 2010 i Prognoza Rozwoju” szczegółowo opisuje zmiany, jakie nastąpiły w branży od pierwszego do czwartego kwartału 2010 roku. Dodatkowo śledzi aktywność najemców, deweloperów jak i prezentuje czynsze według sektorów, które szacuje się, że w tym roku będą stanowiły kluczową rolę w podejmowaniu decyzji odnośnie wyboru lokalizacji. Prócz analizy rynków w raporcie znalazł się rozdział o rynku obrotu ziemią opisany z perspektywy kilku lat, jak rynek ewoluował i jakie są jego prognozy.