Sześć lat po wybuchu kryzysu. Jak dzisiaj wygląda rynek magazynowy w Polsce?

Mija 6 lat od ogłoszenia upadłości amerykańskiego banku Lehman Brothers. To wydarzenie było początkiem ogólnoświatowego kryzysu finansowego. Po sześciu latach kryzysu rynek nieruchomości magazynowych w Polsce rozwija się najlepiej od 2008 roku.


- W przeciągu ostatnich 12 miesięcy aktywność budowlana deweloperów wzrosła lawinowo. Pod koniec I półrocza 2013 r. w budowie znajdowało się niecałe 250 000 mkw., a obecnie w fazie realizacji jest aż 811 000 mkw. Jest to najwyższy wynik zanotowany na rynku od początku światowego kryzysu finansowego w 2008 roku - mówi serwisowi Magazyny.pl Tomasz Olszewski, dyrektor działu powierzchni magazynowo - przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

W pierwszym półroczu 2014 r. wybudowano w Polsce 298 tys. mkw. powierzchni magazynowej i przemysłowej. Był to wynik o 85 proc. wyższy niż przed rokiem, kiedy do użytku oddano jedynie 161 tys. mkw. – wynika z danych JLL i serwisu Magazyny.pl.

Polski Rynek Powierzchni Magazynowych H1 2014 Read

Największe projekty, których budowę ukończono w pierwszych sześciu miesiącach tego roku, to budynek BTS zrealizowany dla Castoramy w Strykowie. To aż 50 tys. mkw. W pierwszym półroczu o kolejne 35 tys. mkw. rozbudowano Prologis Park Wrocław V. Ukończono również „szyty na miarę” magazyn dla firmy motoryzacyjnej Polaris w Opolu.

W I połowie roku największą aktywnością budowlaną wykazała się firma Panattoni, która zrealizowała w tym czasie 108 tys. mkw. Na kolejnych miejscach znalazły się MLP, utaczając 43 tys. mkw. oraz Prologis, 35 tys. mkw.

Amazon zakończył kryzys w Polsce?

Dokładnie w szóstą rocznicę wybuchu kryzysu finansowego firma Amazon otworzyła w Polsce jeden z trzech swoich magazynów. W Sadach koło Poznania pojawili pierwsi pracownicy. Magazyn pod Poznaniem obejmuje 100 543 mkw. Cześć magazynowa zajmuje ponad 91 570 mkw., natomiast strefa biurowo-socjalna zaprojektowana na dwóch poziomach - 8 972 mkw.

Amazon rusza ze swoim magazynem pod Poznaniem Read

Jeszcze we wrześniu zostanie otwarty magazyn Amazona pod Wrocławiem, a w październiku kolejny. - To największe magazyny w Polsce – mówi serwisowi Magazyny.pl Kerry Person, dyrektor Amazona na Europę Środkowo-Wschodnią. - Jeszcze w tym roku do użytku zostanie oddanej bardzo dużo powierzchni, co oznacza, że całkowite zasoby na polskim rynku osiągną prawie 8,6 miliona mkw. – prognozuje Tomasz Olszewski z JLL. Jak dodaje Olszewski wzrasta również liczba projektów realizowanych spekulacyjnie.

Spekulacyjnie buduje się coraz więcej. Deweloperzy już się nie boją?

Prawie 80 000 mkw. powstaje obecnie bez umowy z najemcą, co oznacza najwyższy wynik od końca 2009 roku. Taka aktywność deweloperów to jasna odpowiedź na rosnący popyt i poprawiającą się koniunkturę gospodarczą. - Inwestorzy uwierzyli, że poprawia się sytuacja gospodarcza w Polsce – mówi Tomasz Olszewski z JLL.

Ostatnio Panatoni zaczął budowę kolejnych 24 tys. mkw. powierzchni magazynowej w Panattoni Park Łódź East. Na terenie Prologis Park Wrocław V deweloper buduje obiekt spekulacyjny o powierzchni 27 tys. mkw. Z tej powierzchni udało się już wynająć ponad 75 proc. powierzchni.

Spekulacyjnie buduje się coraz więcej Read

Następne 20 tys. mkw. spekulacyjnie buduje również Panattoni w ramach parku Panattoni Park Wrocław III. W sumie powstaną dwie hale magazynowe o łącznej powierzchni około 83 tys. mkw.

Komentarze i prognozy

- Poprawa koniunktury gospodarczej znajduje swoje odzwierciedlenie w zapotrzebowaniu na powierzchnie magazynowe. Po udanym roku 2013, kiedy w ramach nowych umów wynajęto łącznie 1,26 miliona mkw., zapotrzebowanie najemców na magazyny i obiekty produkcyjne nie traci tempa. Całkowity popyt w pierwszym półroczu wyniósł ponad 912 000 mkw., z czego aż 526 000 mkw. przypadło na nowe umowy - prognozuje dla serwisu Magazyny.pl Tomasz Olszewski, dyrektor działu powierzchni magazynowo - przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Zdaniem eksperta z JLL rynek nieruchomości magazynowych będzie w dalszym ciągu rozwijał się w dotychczasowym tempie. - Przy założeniu, że rynek utrzyma swoją dynamikę w nadchodzących miesiącach, nowe umowy mogą przekroczyć milion mkw. w przeciągu całego roku. Głównymi odbiorcami projektów magazynowych pozostają operatorzy logistyczni. Rośnie również udział powierzchni magazynowej przeznaczonej dla obsługi rozwijającego się sektora e-commerce – dodaje Tomasz Olszewski z JLL.


Zobacz więcej

Rynek inwestycyjny bije rekordy


13-08-2019

Wartość sfinalizowanych w okresie od stycznia do czerwca transakcji kupna/sprzedaży obiektów magazynowych i logistycznych sięgnęła 374 mln euro.

Polska siódmym pod względem wielkości rynkiem magazynowym w UE


13-08-2019

Całkowite zasoby magazynowe w Polsce sięgnęły 16,9 miliona m kw. Popyt brutto w I półroczu tego roku przekroczył ponad 1,6 miliona m kw., do użytku oddano ponad 1,1 miliona m kw. nowej powierzchni, a w budowie pozostaje 2,2 miliona m kw.

Tomasz Mika: Będzie 30 mln m kw. magazynów?


04-07-2019

Czy to możliwe, aby w 2030 roku powierzchnie magazynowe w Polsce osiągnęły 30 mln m kw.? – na to i inne pytania starał się odpowiedzieć Tomasz Mika, Senior Director, JLL podczas 15. Konferencji Magazynów i Logistyki w Europie środkowo-Wschodniej, organizowanej przez Eurobuild CEE.

GUS: tysiące miejsc pracy w transporcie i magazynach


07-06-2019

Prawie 50 tys. – tyle wynosi liczba nowych miejsc pracy utworzonych w transporcie i gospodarce magazynowej w 2018 r. Takie dane podaje GUS. To wzrost o niecałe 20 tys. w ciągu ostatnich 4 lat. Jest to niezwykła szansa rozwoju branży.