Sześć lat po wybuchu kryzysu. Jak dzisiaj wygląda rynek magazynowy w Polsce?

Mija 6 lat od ogłoszenia upadłości amerykańskiego banku Lehman Brothers. To wydarzenie było początkiem ogólnoświatowego kryzysu finansowego. Po sześciu latach kryzysu rynek nieruchomości magazynowych w Polsce rozwija się najlepiej od 2008 roku.


- W przeciągu ostatnich 12 miesięcy aktywność budowlana deweloperów wzrosła lawinowo. Pod koniec I półrocza 2013 r. w budowie znajdowało się niecałe 250 000 mkw., a obecnie w fazie realizacji jest aż 811 000 mkw. Jest to najwyższy wynik zanotowany na rynku od początku światowego kryzysu finansowego w 2008 roku - mówi serwisowi Magazyny.pl Tomasz Olszewski, dyrektor działu powierzchni magazynowo - przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

W pierwszym półroczu 2014 r. wybudowano w Polsce 298 tys. mkw. powierzchni magazynowej i przemysłowej. Był to wynik o 85 proc. wyższy niż przed rokiem, kiedy do użytku oddano jedynie 161 tys. mkw. – wynika z danych JLL i serwisu Magazyny.pl.

Polski Rynek Powierzchni Magazynowych H1 2014 Read

Największe projekty, których budowę ukończono w pierwszych sześciu miesiącach tego roku, to budynek BTS zrealizowany dla Castoramy w Strykowie. To aż 50 tys. mkw. W pierwszym półroczu o kolejne 35 tys. mkw. rozbudowano Prologis Park Wrocław V. Ukończono również „szyty na miarę” magazyn dla firmy motoryzacyjnej Polaris w Opolu.

W I połowie roku największą aktywnością budowlaną wykazała się firma Panattoni, która zrealizowała w tym czasie 108 tys. mkw. Na kolejnych miejscach znalazły się MLP, utaczając 43 tys. mkw. oraz Prologis, 35 tys. mkw.

Amazon zakończył kryzys w Polsce?

Dokładnie w szóstą rocznicę wybuchu kryzysu finansowego firma Amazon otworzyła w Polsce jeden z trzech swoich magazynów. W Sadach koło Poznania pojawili pierwsi pracownicy. Magazyn pod Poznaniem obejmuje 100 543 mkw. Cześć magazynowa zajmuje ponad 91 570 mkw., natomiast strefa biurowo-socjalna zaprojektowana na dwóch poziomach - 8 972 mkw.

Amazon rusza ze swoim magazynem pod Poznaniem Read

Jeszcze we wrześniu zostanie otwarty magazyn Amazona pod Wrocławiem, a w październiku kolejny. - To największe magazyny w Polsce – mówi serwisowi Magazyny.pl Kerry Person, dyrektor Amazona na Europę Środkowo-Wschodnią. - Jeszcze w tym roku do użytku zostanie oddanej bardzo dużo powierzchni, co oznacza, że całkowite zasoby na polskim rynku osiągną prawie 8,6 miliona mkw. – prognozuje Tomasz Olszewski z JLL. Jak dodaje Olszewski wzrasta również liczba projektów realizowanych spekulacyjnie.

Spekulacyjnie buduje się coraz więcej. Deweloperzy już się nie boją?

Prawie 80 000 mkw. powstaje obecnie bez umowy z najemcą, co oznacza najwyższy wynik od końca 2009 roku. Taka aktywność deweloperów to jasna odpowiedź na rosnący popyt i poprawiającą się koniunkturę gospodarczą. - Inwestorzy uwierzyli, że poprawia się sytuacja gospodarcza w Polsce – mówi Tomasz Olszewski z JLL.

Ostatnio Panatoni zaczął budowę kolejnych 24 tys. mkw. powierzchni magazynowej w Panattoni Park Łódź East. Na terenie Prologis Park Wrocław V deweloper buduje obiekt spekulacyjny o powierzchni 27 tys. mkw. Z tej powierzchni udało się już wynająć ponad 75 proc. powierzchni.

Spekulacyjnie buduje się coraz więcej Read

Następne 20 tys. mkw. spekulacyjnie buduje również Panattoni w ramach parku Panattoni Park Wrocław III. W sumie powstaną dwie hale magazynowe o łącznej powierzchni około 83 tys. mkw.

Komentarze i prognozy

- Poprawa koniunktury gospodarczej znajduje swoje odzwierciedlenie w zapotrzebowaniu na powierzchnie magazynowe. Po udanym roku 2013, kiedy w ramach nowych umów wynajęto łącznie 1,26 miliona mkw., zapotrzebowanie najemców na magazyny i obiekty produkcyjne nie traci tempa. Całkowity popyt w pierwszym półroczu wyniósł ponad 912 000 mkw., z czego aż 526 000 mkw. przypadło na nowe umowy - prognozuje dla serwisu Magazyny.pl Tomasz Olszewski, dyrektor działu powierzchni magazynowo - przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Zdaniem eksperta z JLL rynek nieruchomości magazynowych będzie w dalszym ciągu rozwijał się w dotychczasowym tempie. - Przy założeniu, że rynek utrzyma swoją dynamikę w nadchodzących miesiącach, nowe umowy mogą przekroczyć milion mkw. w przeciągu całego roku. Głównymi odbiorcami projektów magazynowych pozostają operatorzy logistyczni. Rośnie również udział powierzchni magazynowej przeznaczonej dla obsługi rozwijającego się sektora e-commerce – dodaje Tomasz Olszewski z JLL.


Zobacz więcej

JLL: 2019 rok był rekordowy w inwestycjach


15-01-2020

Łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 7,4 mld euro. To wynik lepszy od 2018 roku (ponad 7,2 mld euro).

Cross-dock, czyli magazyn ostatniej mili


16-12-2019

Z prawie 50-procentowym udziałem w całkowitym popycie netto, operatorzy logistyczni wyraźnie prowadzą wśród sektorów aktywnych na rynku magazynowym w Polsce. Jak pokazują dane JLL, przede wszystkim jest to zasługa ciągle rosnącego sektora e-commerce, ale również zwiększonej konsumpcji (branża FMCG, DIY). Wzrost tego udziału dotyczy nie tylko magazynów wysokiego składu, ale również obiektów typu cross-dock.

Droga do magazynów. Infrastruktura jako duży atut nowych lokalizacji


22-10-2019

Nowoczesne drogi są jednym z kluczowych argumentów przemawiających za tworzeniem się nowych korzystnych lokalizacji magazynowych w kraju. Infrastruktura pojawiająca się w trudno dostępnych do tej pory miejscach pozwala wielu firmom na dodatkowe możliwości rozwoju i generuje znaczące oszczędności.

Hubert Michalak, prezes Hillwood Polska: Oznak nasycenia rynku jeszcze nie widać


14-10-2019

Mimo dominującej pozycji lokalizacji magazynowych nazywanych Wielką Piątką, na znaczeniu zaczynają zyskiwać nowe miejsca na mapie Polski. Główne powody? Dostępność pracowników, mniejsze koszty oraz ciągle rozwijająca się infrastruktura.