Rewolucja w obrocie ziemią dopiero od maja

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego wejdzie w życie dopiero od 1 maja 2016 roku, a nie od stycznia. Nowelizację ustawy podpisał pod koniec zeszłego roku prezydent Andrzej Duda. Według zapowiedzi Ministerstwa Rolnictwa do maja powstanie nowa ustawa. Ma jeszcze bardziej uszczelnić obrót ziemią.


Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało, że przez najbliższe cztery miesiące zmieni zapisy ustawy, którą przyjął jeszcze poprzedni parlament. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapowiedział, że w nowej wprowadzone mają być rozwiązania, które wcześniej proponowało PiS, na przykład o tym, że grunty będzie mógł nabyć tylko rolnik indywidualny, który samodzielnie prowadzi gospodarstwo. Bez zgody sądu nie mogliby jej przez co najmniej dziesięć lat zbyć, obciążyć lub oddać w użytkowanie.

Z wcześniejszych wypowiedzi ministra wynika, że ograniczenia miałyby dotyczyć także prywatnego obrotu gruntami rolnymi. Ministerstwo rolnictwa chce zdążyć z nowymi przepisami zanim wygasną ograniczenia w nabywaniu ziemi przez firmy i obywateli Unii Europejskiej.

Konsekwencje dla rynku

Eksperci JLL przewidują, że zarówno ustawa, która miała zacząć obowiązywać od stycznia, jak i rozwiązania zaproponowane przez PiS, grożą rynkowi gruntów rolnych poważnymi konsekwencjami. Jak mówi Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej z JLL, nowe przepisy mogą zablokować możliwość zakupu wielu działek, które do tej pory były wykorzystywane do budowy obiektów przemysłowych.

Rewolucja w obrocie ziemią, czyli czarne chmury nad rynkiem magazynowym Read

Według międzynarodowej firmy doradczej JLL, skutkiem wejścia w życie powyższej ustawy będzie wzrost popytu, a co za tym idzie również cen działek z obowiązującymi planami zagospodarowania przestrzennego. Natomiast dla właścicieli ziemi rolnej – nawet tej najlepiej zlokalizowanej – perspektywy nie są najlepsze. Albo wystarają się w gminie o uchwalenie planu zagospodarowania, albo ich szanse na sprzedaż gruntu w korzystnej cenie spadną niemal do zera.


Tomasz Olszewski

Zobacz więcej

JLL: 2019 rok był rekordowy w inwestycjach


15-01-2020

Łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 7,4 mld euro. To wynik lepszy od 2018 roku (ponad 7,2 mld euro).

Cross-dock, czyli magazyn ostatniej mili


16-12-2019

Z prawie 50-procentowym udziałem w całkowitym popycie netto, operatorzy logistyczni wyraźnie prowadzą wśród sektorów aktywnych na rynku magazynowym w Polsce. Jak pokazują dane JLL, przede wszystkim jest to zasługa ciągle rosnącego sektora e-commerce, ale również zwiększonej konsumpcji (branża FMCG, DIY). Wzrost tego udziału dotyczy nie tylko magazynów wysokiego składu, ale również obiektów typu cross-dock.

Droga do magazynów. Infrastruktura jako duży atut nowych lokalizacji


22-10-2019

Nowoczesne drogi są jednym z kluczowych argumentów przemawiających za tworzeniem się nowych korzystnych lokalizacji magazynowych w kraju. Infrastruktura pojawiająca się w trudno dostępnych do tej pory miejscach pozwala wielu firmom na dodatkowe możliwości rozwoju i generuje znaczące oszczędności.

Hubert Michalak, prezes Hillwood Polska: Oznak nasycenia rynku jeszcze nie widać


14-10-2019

Mimo dominującej pozycji lokalizacji magazynowych nazywanych Wielką Piątką, na znaczeniu zaczynają zyskiwać nowe miejsca na mapie Polski. Główne powody? Dostępność pracowników, mniejsze koszty oraz ciągle rozwijająca się infrastruktura.