Rewolucja w obrocie ziemią dopiero od maja

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego wejdzie w życie dopiero od 1 maja 2016 roku, a nie od stycznia. Nowelizację ustawy podpisał pod koniec zeszłego roku prezydent Andrzej Duda. Według zapowiedzi Ministerstwa Rolnictwa do maja powstanie nowa ustawa. Ma jeszcze bardziej uszczelnić obrót ziemią.


fot. magazyny.pl

Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało, że przez najbliższe cztery miesiące zmieni zapisy ustawy, którą przyjął jeszcze poprzedni parlament. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapowiedział, że w nowej wprowadzone mają być rozwiązania, które wcześniej proponowało PiS, na przykład o tym, że grunty będzie mógł nabyć tylko rolnik indywidualny, który samodzielnie prowadzi gospodarstwo. Bez zgody sądu nie mogliby jej przez co najmniej dziesięć lat zbyć, obciążyć lub oddać w użytkowanie.

Z wcześniejszych wypowiedzi ministra wynika, że ograniczenia miałyby dotyczyć także prywatnego obrotu gruntami rolnymi. Ministerstwo rolnictwa chce zdążyć z nowymi przepisami zanim wygasną ograniczenia w nabywaniu ziemi przez firmy i obywateli Unii Europejskiej.

Konsekwencje dla rynku

Eksperci JLL przewidują, że zarówno ustawa, która miała zacząć obowiązywać od stycznia, jak i rozwiązania zaproponowane przez PiS, grożą rynkowi gruntów rolnych poważnymi konsekwencjami. Jak mówi Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej z JLL, nowe przepisy mogą zablokować możliwość zakupu wielu działek, które do tej pory były wykorzystywane do budowy obiektów przemysłowych.

Rewolucja w obrocie ziemią, czyli czarne chmury nad rynkiem magazynowym Read

Według międzynarodowej firmy doradczej JLL, skutkiem wejścia w życie powyższej ustawy będzie wzrost popytu, a co za tym idzie również cen działek z obowiązującymi planami zagospodarowania przestrzennego. Natomiast dla właścicieli ziemi rolnej – nawet tej najlepiej zlokalizowanej – perspektywy nie są najlepsze. Albo wystarają się w gminie o uchwalenie planu zagospodarowania, albo ich szanse na sprzedaż gruntu w korzystnej cenie spadną niemal do zera.


Tomasz Olszewski

Zobacz więcej

Rynek inwestycyjny bije rekordy


13-08-2019

Wartość sfinalizowanych w okresie od stycznia do czerwca transakcji kupna/sprzedaży obiektów magazynowych i logistycznych sięgnęła 374 mln euro.

Polska siódmym pod względem wielkości rynkiem magazynowym w UE


13-08-2019

Całkowite zasoby magazynowe w Polsce sięgnęły 16,9 miliona m kw. Popyt brutto w I półroczu tego roku przekroczył ponad 1,6 miliona m kw., do użytku oddano ponad 1,1 miliona m kw. nowej powierzchni, a w budowie pozostaje 2,2 miliona m kw.

Tomasz Mika: Będzie 30 mln m kw. magazynów?


04-07-2019

Czy to możliwe, aby w 2030 roku powierzchnie magazynowe w Polsce osiągnęły 30 mln m kw.? – na to i inne pytania starał się odpowiedzieć Tomasz Mika, Senior Director, JLL podczas 15. Konferencji Magazynów i Logistyki w Europie środkowo-Wschodniej, organizowanej przez Eurobuild CEE.

GUS: tysiące miejsc pracy w transporcie i magazynach


07-06-2019

Prawie 50 tys. – tyle wynosi liczba nowych miejsc pracy utworzonych w transporcie i gospodarce magazynowej w 2018 r. Takie dane podaje GUS. To wzrost o niecałe 20 tys. w ciągu ostatnich 4 lat. Jest to niezwykła szansa rozwoju branży.