PropTech jest już w magazynach

Rynek nieruchomości komercyjnych czeka technologiczna rewolucja. Już teraz nowe technologie stały się codziennością w pracy firm doradczych takich jak JLL. Jak pokazał pierwszy w Polsce raport o PropTech, sektor Industrial w większości doskonale to rozumie.


Proptech wkracza do branży nie tylko od strony tworzenia obiektów, ale zaczyna być już obecny na etapie samego projektowania budynków magazynowo-przemysłowych.

– Nowe technologie w najbliższych pięciu latach z pewnością zrewolucjonizują rynek i pracę agencji doradczych takich jak JLL – mówi Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Firma JLL już od 2017 roku używa aplikacji Eclipse CRM. To jedyna taka aplikacja w Polsce wspomagająca pracę doradców w kontakcie z klientem. Posiada rozwiązania unikatowe na skalę światową. To właśnie systemy CRM są używane przez jedną trzecią firm, które wzięły udział w badaniu polskiego PropTech.

Znacząca grupa chce ich także używać w przyszłości, głównie w sprzedaży, wynajmie i badaniach rynku. – Jestem przekonany, że już niedługo praca za pomocą takich aplikacji będzie codziennością w agencjach z branży nieruchomości – dodaje Tomasz Olszewski.

8

Raport firmy SkyConcept pokazał także, że firmy z sektora Industrial nie zamykają się na dostępne rozwiązania i pojawiające się narzędzia, co widać w deklaracjach, że chcą w przyszłości używać prawie każdej technologicznej możliwości. Najwięcej postawi na analizę danych (Big Data) i wirtualną rzeczywistość.

200

– Podczas spotkania, na którym świętowaliśmy z ID Logistics 10-lecie działalności firmy w Polsce, nasi eksperci pokazali aplikację prezentującą magazyn ID Logistics w technologii AR. To pierwsza taka aplikacja w Polsce wykorzystująca technologię AR do pokazania magazynu – wymienia Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Jak komentuje Tomasz Olszewski z JLL, w branży nieruchomości PropTech służy przede wszystkim optymalizacji procesów, ale jest także kluczem do rewolucji całego rynku. Jednocześnie, nie da się ukryć, że wkraczając na drogę zmian technologicznych, nie ma już z niej odwrotu.