Poznań wśród największych rynków magazynowych w Polsce

Magazyny w Poznaniu cieszą się dziś dużym zainteresowaniem nie tylko krajowych najemców, ale i firm z Europy Zachodniej. Dogodna infrastruktura komunikacyjna, strategiczne położenie geograficzne oraz dynamiczne środowisko gospodarcze czynią z obiektów magazynowych w Wielkopolsce jeden z najbardziej obleganych rynków w Polsce.


W 2016 roku do użytku oddano w Poznaniu 177 tys. m2 (wobec 278 tys. m2 w roku 2015) nowej powierzchni. Tym samym region ten utrzymał trzecią pozycję w Polsce pod względem zasobów powierzchni magazynowej. Aktualnie w trakcie realizacji pozostaje około 220 tys. m2 nowej powierzchni magazynowej, a współczynnik powierzchni niewynajętej oscylował w granicach 7,2 procent.

– Podobnie jak w regionie wrocławskim, możliwe że realizacja kolejnych projektów magazynowo-logistycznych skupiona będzie na średnich i małych miejscowościach zlokalizowanych wzdłuż drogi ekspresowej S3, czyli nowego korytarza transportowego od Szczecina do granicy z Czechami. Nowy transportowy „kręgosłup” zachodniej Polski stopniowo zyskuje na atrakcyjności i po zakończeniu prac będzie stanowił ciekawą alternatywę dla firm z Czech poszukujących dostępu do portu morskiego – mówi Konrad Lewiński, Consultant, JLL.

W 2016 roku średnia transakcja najmu w regionie poznańskim wynosiła 8 932 m2, wobec średniej dla Polski 6 902 m2. Najbardziej aktywnymi sektorami po stronie popytowej były firmy z branży motoryzacyjnej oraz sieci handlowe. Udział tradycyjnie najbardziej aktywnego sektora, tj. operatorów logistycznych, wynosił 29 procent, wobec 25 procent średniej z ostatnich 5 lat.

Magazyny w Poznaniu konkurencją dla obiektów w Niemczech

Magazyny w Poznaniu to nowoczesne obiekty w strategicznej lokalizacji. Położenie geograficzne Poznania otwiera szereg możliwości do prowadzenia dystrybucji na skalę krajową oraz międzynarodową. Autostrada A2 (część głównego korytarza tranzytowego z Europy Zachodniej do Rosji), biegnąc w głąb kraju zapewnia doskonałe połączenie z Warszawą i innymi centralnymi obszarami Polski, a także – za sprawą węzła Łódź Północ – z autostradą A1. W kierunku zachodnim, łączy się z niemiecką autostradą A12 oferując dogodny dojazd do Berlina, a także Frankfurtu nad Odrą.

– Tak atrakcyjne połączenie komunikacyjne pod względem europejskich powiązań, wraz z solidnym zapleczem siły roboczej oraz zachętami inwestycyjnymi oferowanymi przez Specjalne Strefy Ekonomiczne na terenie Wielkopolski sprawiają, że firmy zza zachodniej granicy coraz chętniej przenoszą swoje europejskie centra dystrybucji do magazynów w Poznaniu – podsumowuje Konrad Lewiński, Consultant, JLL.


Konrad Lewiński
 • Poznan

  Szukasz magazynu w Poznaniu?

  Powierzchnia dostępna: 153000 m2
  Liczba ofert: 34
  Średni czynsz: -
  Magazyny: Poznań