Pomoc publiczna w SSE bez obniżenia

Cały czas nie ma rozporządzenia dotyczącego obniżenia pomocy publicznej w specjalnych strefach ekonomicznych od 2017 r. Miało zostać wydane do końca 2014 roku.


Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki, cytowana przez Puls Biznesu przyznała, że resort jeszcze nie zakończył prac nad projektem. Eksperci JLL są pewni, że najlepiej byłoby się z pomysłu obniżenia pomocy publicznej w ogóle wycofać.

- Jedną z podstawowych korzyści wynikających z inwestowania w specjalnej strefie ekonomicznej jest możliwość skorzystania z pomocy publicznej - mówi Joanna Choromańska, ekspertka JLL. - Jeśli obniżymy wysokość pomocy w strefach, ten instrument straci na atrakcyjności i nie będzie już przyciągał nowych inwestorów – dodaje Choromańska z JLL.

- Mimo, że Polska jest coraz atrakcyjniejszym miejscem do inwestowania to jednak cały czas inwestorzy potrzebują wielu zachęt. Obniżanie poziomu pomocy publicznej w SSE spowoduje, że Polska może nie być już tak atrakcyjna dla wielu inwestorów - zaznacza Tomasz Olszewski Head of Industrial CEE, JLL.

Pomysł Ministerstwa Finansów

Rozporządzenie dotyczące obniżenia poziomu pomocy publicznej w SSE po 31 grudnia 2016 r. o połowę w stosunku do poziomu sprzed 1 lipca 2014 r. było pomysłem Ministerstwa Finansów z 2013 roku. Wtedy jeszcze nie znano dokładnych danych odnośnie obniżenia pomocy publicznej z lipca 2014 r.

Teraz wiadomo, że takie obniżenie pomocy będzie oznaczać, że w woj. śląskim poziom pomocy publicznej wyniesie 20 proc., a w Polsce Wschodniej 25 proc., co nie zachęci do inwestowania w mniej rozwiniętych regionach.


Joanna Choromańska

Zobacz więcej

Rynek inwestycyjny bije rekordy


13-08-2019

Wartość sfinalizowanych w okresie od stycznia do czerwca transakcji kupna/sprzedaży obiektów magazynowych i logistycznych sięgnęła 374 mln euro.

Polska siódmym pod względem wielkości rynkiem magazynowym w UE


13-08-2019

Całkowite zasoby magazynowe w Polsce sięgnęły 16,9 miliona m kw. Popyt brutto w I półroczu tego roku przekroczył ponad 1,6 miliona m kw., do użytku oddano ponad 1,1 miliona m kw. nowej powierzchni, a w budowie pozostaje 2,2 miliona m kw.

Tomasz Mika: Będzie 30 mln m kw. magazynów?


04-07-2019

Czy to możliwe, aby w 2030 roku powierzchnie magazynowe w Polsce osiągnęły 30 mln m kw.? – na to i inne pytania starał się odpowiedzieć Tomasz Mika, Senior Director, JLL podczas 15. Konferencji Magazynów i Logistyki w Europie środkowo-Wschodniej, organizowanej przez Eurobuild CEE.

GUS: tysiące miejsc pracy w transporcie i magazynach


07-06-2019

Prawie 50 tys. – tyle wynosi liczba nowych miejsc pracy utworzonych w transporcie i gospodarce magazynowej w 2018 r. Takie dane podaje GUS. To wzrost o niecałe 20 tys. w ciągu ostatnich 4 lat. Jest to niezwykła szansa rozwoju branży.