Pomoc publiczna w SSE bez obniżenia

Cały czas nie ma rozporządzenia dotyczącego obniżenia pomocy publicznej w specjalnych strefach ekonomicznych od 2017 r. Miało zostać wydane do końca 2014 roku.


Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki, cytowana przez Puls Biznesu przyznała, że resort jeszcze nie zakończył prac nad projektem. Eksperci JLL są pewni, że najlepiej byłoby się z pomysłu obniżenia pomocy publicznej w ogóle wycofać.

- Jedną z podstawowych korzyści wynikających z inwestowania w specjalnej strefie ekonomicznej jest możliwość skorzystania z pomocy publicznej - mówi Joanna Choromańska, ekspertka JLL. - Jeśli obniżymy wysokość pomocy w strefach, ten instrument straci na atrakcyjności i nie będzie już przyciągał nowych inwestorów – dodaje Choromańska z JLL.

- Mimo, że Polska jest coraz atrakcyjniejszym miejscem do inwestowania to jednak cały czas inwestorzy potrzebują wielu zachęt. Obniżanie poziomu pomocy publicznej w SSE spowoduje, że Polska może nie być już tak atrakcyjna dla wielu inwestorów - zaznacza Tomasz Olszewski Head of Industrial CEE, JLL.

Pomysł Ministerstwa Finansów

Rozporządzenie dotyczące obniżenia poziomu pomocy publicznej w SSE po 31 grudnia 2016 r. o połowę w stosunku do poziomu sprzed 1 lipca 2014 r. było pomysłem Ministerstwa Finansów z 2013 roku. Wtedy jeszcze nie znano dokładnych danych odnośnie obniżenia pomocy publicznej z lipca 2014 r.

Teraz wiadomo, że takie obniżenie pomocy będzie oznaczać, że w woj. śląskim poziom pomocy publicznej wyniesie 20 proc., a w Polsce Wschodniej 25 proc., co nie zachęci do inwestowania w mniej rozwiniętych regionach.


Joanna Choromańska

Zobacz więcej

JLL: 2019 rok był rekordowy w inwestycjach


15-01-2020

Łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 7,4 mld euro. To wynik lepszy od 2018 roku (ponad 7,2 mld euro).

Cross-dock, czyli magazyn ostatniej mili


16-12-2019

Z prawie 50-procentowym udziałem w całkowitym popycie netto, operatorzy logistyczni wyraźnie prowadzą wśród sektorów aktywnych na rynku magazynowym w Polsce. Jak pokazują dane JLL, przede wszystkim jest to zasługa ciągle rosnącego sektora e-commerce, ale również zwiększonej konsumpcji (branża FMCG, DIY). Wzrost tego udziału dotyczy nie tylko magazynów wysokiego składu, ale również obiektów typu cross-dock.

Droga do magazynów. Infrastruktura jako duży atut nowych lokalizacji


22-10-2019

Nowoczesne drogi są jednym z kluczowych argumentów przemawiających za tworzeniem się nowych korzystnych lokalizacji magazynowych w kraju. Infrastruktura pojawiająca się w trudno dostępnych do tej pory miejscach pozwala wielu firmom na dodatkowe możliwości rozwoju i generuje znaczące oszczędności.

Hubert Michalak, prezes Hillwood Polska: Oznak nasycenia rynku jeszcze nie widać


14-10-2019

Mimo dominującej pozycji lokalizacji magazynowych nazywanych Wielką Piątką, na znaczeniu zaczynają zyskiwać nowe miejsca na mapie Polski. Główne powody? Dostępność pracowników, mniejsze koszty oraz ciągle rozwijająca się infrastruktura.