Polska Centralna. Najpopularniejszy region w kraju

Najbardziej popularnym rynkiem wśród najemców w II kwartale 2017 roku była Centralna Polska, gdzie wynajęto 282 000 m kw., co stanowi 43% popytu netto w Polsce. Dzięki temu region ten wysunął się na pozycję lidera po pierwszej połowie roku, wyprzedzającym tym samym Górny Śląsk, Warszawę oraz Wrocław. Skąd ta popularność Polski Centralnej?


Powierzchnie magazynowo-przemysłowe zajmują w Polsce Centralnej przede wszystkim operatorzy logistyczni, sieci handlowe oraz firmy produkcyjne z wielu sektorów rynku. Magazyny do wynajęcia w okolicach Łodzi śmiało można dziś nazwać logistycznym centrum kraju – mówi Paulina Dziubińska, Assiociate Director z JLL. Jak dodaje ekspertka, region ten charakteryzuje się nie tylko dogodnym, centralnym położeniem, ale i bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą drogową, która nadal się rozwija.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad skierowała do przetargu budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S14 w woj. łódzkim, będących zachodnią obwodnicą Łodzi. Pierwszy to fragment od węzła Lublinek do węzła Łódź Teofilów (z budową węzła), a drugi od węzła Łódź Teofilów do miejscowości Słowik. W komunikacie GDDKiA podkreślono, że „budowa tego odcinka drogi ekspresowej S14 jest niesłychanie ważna zarówno z punktu widzenia strategii transportowej w regionie, jak i dla całego transportu krajowego”.

Jak wskazano, domknięcie autostradowego ringu wokół Łodzi poprawi również warunki życia mieszkańców Pabianic, Zgierza, Konstantynowa Łódzkiego i Aleksandrowa Łódzkiego. Radykalnie skróci się także czas przejazdu przez centrum kraju, poprawiając jednocześnie bezpieczeństwo podróżowania.  Nowa droga połączy autostradę A2 z drogą ekspresową S8 i stworzy pełny ring autostrad i dróg szybkiego ruchu wokół Łodzi. 

Korzyści płynące z lokalizacji

 – Położenie regionu jest niezwykle dogodne dla firm prowadzących sprzedaż w Internecie, ponieważ odległości od wszystkich terminali przeładunkowych są niewielkie. Dzięki temu, czas odbioru produktów oraz czas dostarczenia przesyłek do odbiorców jest możliwy już nawet na następny dzień. W obecnych standardach rynkowych oraz wobec aktualnych oczekiwań konsumentów, to coraz bardziej pożądana cecha – dodaje Dziubińska.

To właśnie z Łodzi firma Decathlon obsługuje Polskę, Skandynawie, Litwę, Łotwę i Estonię, a w przyszłości będzie obsługiwać Słowację i Czechy. Ogromny magazyn powstał na łódzkim Olechowie. Obiekt liczy 32 tys. m kw. powierzchni, z czego aż 30 tys. m kw. przypada na magazyn podzielony na trzy strefy. W Strykowie z kolei powstanie kolejne centrum dystrybucyjne dla firmy Castorama Polska. W sumie będzie liczyć 100 tys. m kw. powierzchni magazynowej.

Lokalizacja nowej inwestycji nie jest przypadkowa – centrum dystrybucyjne powstanie w jednym z najbardziej korzystnych miejsc magazynowej mapy Polski. Sąsiedztwo Łodzi, a także najważniejszych szlaków komunikacyjnych, jakimi są węzeł autostrady A2 (Stryków II), a także droga 71 (Zgierz-Stryków) w pobliżu krajowej trasy 14 (Warszawa-Łódź) – sprawiają, że powstający magazyn będzie doskonale skomunikowany z resztą kraju. Jednocześnie, odległość kilkunastu kilometrów od Łodzi umożliwi korzystanie z tamtejszego rynku pracy.

Do Łodzi swoją fabrykę przeniosła też firma Compin. Nowy obiekt BTS o charakterze produkcyjnym będzie liczył prawie 11 tys. m kw.  Inwestycja powstanie przy ul. Jędrzejowskiej. Obiekt będzie znajdować się tuż przy A1 – jedynej polskiej autostradzie o przebiegu północ-południe. Będzie oddalony o zaledwie 30 km od węzła Łódź Północ stanowiącego skrzyżowanie autostrad A1 i A2. Nowoczesny obiekt produkcyjny pozwoli firmie Compin zarówno na sprawne zarządzanie produkcją, jak i dogodne eksportowanie towarów.

Czas na strategiczne decyzje

To właśnie w Strykowie, Łodzi i Piotrkowie, czyli w głównych ośrodkach regionu,  zlokalizowane są liczne parki przemysłowe prawie wszystkich deweloperów obecnych w Polsce. Potencjalni najemcy mają do wyboru bardzo dobre lokalizacje i niezwykle atrakcyjne powierzchni magazynowe. Wciąż jednak pojawiają się nowe zapytania firm produkcyjnych ze skomplikowanymi wymaganiami oraz z potrzebą zatrudnienia bardzo dużej liczby pracowników. Inwestorów przyciągają liczne zachęty i ulgi zapewniane przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz wsparcie w zakresie rozwoju działalności oferowane m.in. przez Łódzką Izbę Przemysłowo-Handlową, Łódzką Agencję Rozwoju Regionalnego czy Parki Przemysłowo-Technologiczne.

– Region jest wciąż popularny, ale musimy mieć na uwadze, że wkrótce mogą pojawić się ograniczenia w dostępności bardzo dużych działek, na których można wybudować powierzchnie większe niż 50 tys. m kw. Takie projekty aktualnie wymagają dłuższego przygotowania niż na przykład przed rokiem. Dlatego zachęcamy wszystkich najemców decydujących się na zmiany w zakresie zaplecza magazynowego, aby wygospodarowali czas na strategiczne decyzje już teraz – podsumowuje Paulina Dziubińska z JLL.


Paulina Dziubińska