Polska Centralna - najgorętszy punkt na mapie kraju

Dzięki doskonałej lokalizacji, rozwiniętej infrastrukturze i atrakcyjnym czynszom, Polska Centralna była w 2017 roku najgorętszym punktem na magazynowej mapie kraju. Na ten region przypada 30 procent popytu w ramach nowych umów i ekspansji.


  • W Polsce Centralnej w 2017 roku wynajęto ponad 900 tys. m kw.
  • Wśród największych umów inwestycja firmy Castorama w Strykowie na ponad 100 tys. m kw.
  • Magazyny do wynajęcia w okolicach Łodzi śmiało można dziś nazwać logistycznym centrum kraju.

Według danych JLL w 2017 roku wynajęto ponad 3,9 mln m kw. magazynów – a najwięcej w Polsce Centralnej – ponad 900 tys. m kw. – Mocny popyt generowany był w tym regionie przez sieci handlowe czy operatorów logistycznych. Wśród największych umów jest transakcja, przy której pośredniczyli eksperci JLL, czyli inwestycja firmy Castorama w Strykowie na ponad 100 tys. m kw. – mówi Tomasz Mika, National Director, JLL.

– Kolejne inwestycje w regionie napędza między innymi doskonała infrastruktura. Centralna lokalizacja na skrzyżowaniu dwóch głównych autostrad (A1 i A2) oraz drogi ekspresowej S8 łączącej Warszawę (a w przyszłym roku Białystok) z Wrocławiem umożliwia tym samym pokrycie dystrybucją prawie całego kraju – mówi Paulina Dziubińska, Associate Director, JLL. – Magazyny do wynajęcia w okolicach Łodzi śmiało można dziś nazwać logistycznym centrum kraju – dodaje Dziubińska z JLL.

Pomimo rekordowej ilości powierzchni oddanej do użytku w 2017 r., na rynku wciąż jest miejsce oraz zapotrzebowanie na kolejne projekty. W budowie jest w całym kraju 1,2 mln m kw. Z czego 300 tys. m kw. w Polsce Centralnej. Największe projekty oczekiwane w 2018 roku to m.in. Central European Logistics Hub (Panattoni, 117 tys. m kw.), P3 Piotrków (P3, 60 tys. m kw.), czy hala BTS dla OBI w Łodzi (Panattoni, 51 tys. m kw.)


Paulina Dziubińska