Podsumowanie III kw. zapowiedzią sukcesu

Nie ma wątpliwości, że kolejny, trzeci już kwartał 2016 roku na rynku magazynowo-przemysłowym możemy nazwać doskonałym. Okazał się on rekordowy pod względem popytu – tylko w trzy miesiące podpisano umowy na ponad 900 tys. m kw. To najlepszy kwartał w historii rynku.


Bardzo dobra passa na rynku nieruchomości magazynowo–przemysłowych w Polsce trwa. Tak wysokich wyników najmu powierzchni w przeciągu trzech miesięcy nigdy wcześniej nie było. Skąd tak wysokie wskaźniki w ostatnim czasie w Polsce?

Popyt ma się świetnie

Popyt jest potężny, liczba wynajętych metrów kwadratowych w trzecim kwartale pokazuje, że deweloperzy mają dla kogo budować, a klienci potrzebują coraz więcej nowoczesnej powierzchni. Dodatkowo, zauważalne jest duże zainteresowanie zagranicznych firm, które chcą się pojawić na polskim rynku. Prężnie rozwija się również branża e-commerce, która generuje duże potrzeby w zakresie najmu powierzchni logistycznych. W III kwartale to właśnie operatorzy logistyczni i sieci handlowe były liderami jeśli chodzi o podpisane umowy najmu.

Logistyka docenia Polskę

Firmy logistyczne doceniają korzystne położenie geograficzne Polski i poprawiającą się od lat infrastrukturę. Ponadto, reprezentują one wszystkie branże. Oznacza to, że w momencie gdy któraś z nich odnotowuje wzrost, jednocześnie podnosi się udział w rynku logistyki. Zależy on zatem od kondycji całej gospodarki oraz skłonności firm do outsourcingu usług. Tu również perspektywa jest obiecująca ponieważ wyraźnie zauważalny jest wzrost zainteresowania zlecaniem usług logistycznych firmom zewnętrznym.

Aktywni deweloperzy 

Wysoki popyt ze strony najemców spotyka się z szybką reakcją deweloperów. W trzecim kwartale  2016 roku oddano do użytku ponad 363 tys. m kw. nowej powierzchni, a w budowie jest kolejne 854 tys. m kw. Ponad połowa obiektów w budowie powstaje na zasadach spekulacyjnych, czyli bez wiążących umów najmu. Jest to zjawisko, które jeszcze cztery lat temu było zupełnie niespotykane. Duże zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową będzie nadal zachęcać deweloperów do realizacji projektów o takim charakterze.

Cały rok rekordowy

W mojej ocenie wyniki za cały 2016 rok mogą okazać się zdecydowanie korzystniejsze niż wszelkie dotychczasowe dane dotyczące rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych. Już teraz został pobity rekord z 2008 roku. Od początku 2016 łącznie zostało wynajęte 1,581 mln m kw. nowej powierzchni wraz z rozszerzeniami. Rekordowo niski wskaźnik pustostanów oraz duże zapotrzebowanie na powierzchnię do wynajęcia będą zachęcały deweloperów do realizacji projektów o charakterze spekulacyjnym. Przed nami zatem niezwykle ciekawa końcówka roku.


Tomasz Olszewski

Zobacz więcej

JLL: 2019 rok był rekordowy w inwestycjach


15-01-2020

Łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 7,4 mld euro. To wynik lepszy od 2018 roku (ponad 7,2 mld euro).

Cross-dock, czyli magazyn ostatniej mili


16-12-2019

Z prawie 50-procentowym udziałem w całkowitym popycie netto, operatorzy logistyczni wyraźnie prowadzą wśród sektorów aktywnych na rynku magazynowym w Polsce. Jak pokazują dane JLL, przede wszystkim jest to zasługa ciągle rosnącego sektora e-commerce, ale również zwiększonej konsumpcji (branża FMCG, DIY). Wzrost tego udziału dotyczy nie tylko magazynów wysokiego składu, ale również obiektów typu cross-dock.

Droga do magazynów. Infrastruktura jako duży atut nowych lokalizacji


22-10-2019

Nowoczesne drogi są jednym z kluczowych argumentów przemawiających za tworzeniem się nowych korzystnych lokalizacji magazynowych w kraju. Infrastruktura pojawiająca się w trudno dostępnych do tej pory miejscach pozwala wielu firmom na dodatkowe możliwości rozwoju i generuje znaczące oszczędności.

Hubert Michalak, prezes Hillwood Polska: Oznak nasycenia rynku jeszcze nie widać


14-10-2019

Mimo dominującej pozycji lokalizacji magazynowych nazywanych Wielką Piątką, na znaczeniu zaczynają zyskiwać nowe miejsca na mapie Polski. Główne powody? Dostępność pracowników, mniejsze koszty oraz ciągle rozwijająca się infrastruktura.