Operatorzy logistyczni głównym odbiorcą magazynów w Polsce

W trzecim kwartale 2014 roku jedna trzecia wynajętej powierzchni magazynowej trafiła do operatorów logistycznych – wynika z danych JLL. Na drugim miejscu znajdują się sieci handlowe, a na trzecim branża motoryzacyjna.


W III kwartale operatorzy logistyczni mieli 35-procentowy udział w nowym popycie, sieci handlowe 28-procentowy, a kolejne 17 procent wynajęły firmy z branży motoryzacyjnej. Ogółem w III kw. wynajęto 343 000 mkw., z czego 261 000 mkw. przypadło na nowe umowy i rozszerzenia kontraktów. Operatorzy logistyczni już od początku roku są największymi odbiorcami magazynów w Polsce.

Według danych JLL w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2014 r. prawie połowa wynajętej powierzchni magazynowej trafiła do operatorów logistycznych. – Firmy logistyczne doceniają w Polsce położenie geograficzne i poprawiającą się infrastrukturę. Wystarczy porównać mapę autostrad w Polsce sprzed 10 lat z obecną, żeby zobaczyć jak wiele się u nas zmieniło – tłumaczy Tomasz Olszewski, Head of Industrial CEE, JLL.

– Nareszcie w Polsce mamy doskonałe drogi, dzięki którym możemy szybko dojechać do europejskich stolic. Poza tym nowe drogi tworzą nowe lokalizacje, które przyciągają kolejnych inwestorów – dodaje Olszewski.

Powierzchnie magazynowe - Raport Q3 2014 Read

Kolejny kwartał wzrostów na rynku magazynowym

- Polski rynek magazynowy pozostaje w bardzo dobrej formie. Nastroje najemców i deweloperów są nadal pozytywne, a III kwartał był czwartym z rzędu, kiedy odnotowano wzrost popytu rok do roku - mówi serwisowi Magazyny.pl Tomasz Mika, dyrektor oddziału powierzchni magazynowo - przemysłowych w Polsce w JLL.

Największym zainteresowaniem najemców w III kw. cieszył się Górny Śląsk, gdzie podpisano umowy na ok. 87 000 mkw. Na kolejnych miejscach znalazły się regiony Okolic Warszawy, Poznania i Wrocławia. - Popyt netto od początku roku sięgnął 787 000 mkw. Przy takim tempie najmu spełniają się nasze prognozy, według których popyt netto może wynieść nawet milion mkw. na koniec 2014 r. – podlicza Mika.

Jak jednak pisaliśmy na Magazyny.pl popyt brutto uwzględniający całość kontraktów, zarówno nowych umów, jak i przedłużeń dotychczasowych przekroczy 1,5 mln mkw. w tym roku.


Tomasz Mika

Zobacz więcej

JLL: 2019 rok był rekordowy w inwestycjach


15-01-2020

Łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 7,4 mld euro. To wynik lepszy od 2018 roku (ponad 7,2 mld euro).

Cross-dock, czyli magazyn ostatniej mili


16-12-2019

Z prawie 50-procentowym udziałem w całkowitym popycie netto, operatorzy logistyczni wyraźnie prowadzą wśród sektorów aktywnych na rynku magazynowym w Polsce. Jak pokazują dane JLL, przede wszystkim jest to zasługa ciągle rosnącego sektora e-commerce, ale również zwiększonej konsumpcji (branża FMCG, DIY). Wzrost tego udziału dotyczy nie tylko magazynów wysokiego składu, ale również obiektów typu cross-dock.

Droga do magazynów. Infrastruktura jako duży atut nowych lokalizacji


22-10-2019

Nowoczesne drogi są jednym z kluczowych argumentów przemawiających za tworzeniem się nowych korzystnych lokalizacji magazynowych w kraju. Infrastruktura pojawiająca się w trudno dostępnych do tej pory miejscach pozwala wielu firmom na dodatkowe możliwości rozwoju i generuje znaczące oszczędności.

Hubert Michalak, prezes Hillwood Polska: Oznak nasycenia rynku jeszcze nie widać


14-10-2019

Mimo dominującej pozycji lokalizacji magazynowych nazywanych Wielką Piątką, na znaczeniu zaczynają zyskiwać nowe miejsca na mapie Polski. Główne powody? Dostępność pracowników, mniejsze koszty oraz ciągle rozwijająca się infrastruktura.