Operatorzy logistyczni głównym odbiorcą magazynów w Polsce

W trzecim kwartale 2014 roku jedna trzecia wynajętej powierzchni magazynowej trafiła do operatorów logistycznych – wynika z danych JLL. Na drugim miejscu znajdują się sieci handlowe, a na trzecim branża motoryzacyjna.


W III kwartale operatorzy logistyczni mieli 35-procentowy udział w nowym popycie, sieci handlowe 28-procentowy, a kolejne 17 procent wynajęły firmy z branży motoryzacyjnej. Ogółem w III kw. wynajęto 343 000 mkw., z czego 261 000 mkw. przypadło na nowe umowy i rozszerzenia kontraktów. Operatorzy logistyczni już od początku roku są największymi odbiorcami magazynów w Polsce.

Według danych JLL w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2014 r. prawie połowa wynajętej powierzchni magazynowej trafiła do operatorów logistycznych. – Firmy logistyczne doceniają w Polsce położenie geograficzne i poprawiającą się infrastrukturę. Wystarczy porównać mapę autostrad w Polsce sprzed 10 lat z obecną, żeby zobaczyć jak wiele się u nas zmieniło – tłumaczy Tomasz Olszewski, Head of Industrial CEE, JLL.

– Nareszcie w Polsce mamy doskonałe drogi, dzięki którym możemy szybko dojechać do europejskich stolic. Poza tym nowe drogi tworzą nowe lokalizacje, które przyciągają kolejnych inwestorów – dodaje Olszewski.

Powierzchnie magazynowe - Raport Q3 2014 Read

Kolejny kwartał wzrostów na rynku magazynowym

- Polski rynek magazynowy pozostaje w bardzo dobrej formie. Nastroje najemców i deweloperów są nadal pozytywne, a III kwartał był czwartym z rzędu, kiedy odnotowano wzrost popytu rok do roku - mówi serwisowi Magazyny.pl Tomasz Mika, dyrektor oddziału powierzchni magazynowo - przemysłowych w Polsce w JLL.

Największym zainteresowaniem najemców w III kw. cieszył się Górny Śląsk, gdzie podpisano umowy na ok. 87 000 mkw. Na kolejnych miejscach znalazły się regiony Okolic Warszawy, Poznania i Wrocławia. - Popyt netto od początku roku sięgnął 787 000 mkw. Przy takim tempie najmu spełniają się nasze prognozy, według których popyt netto może wynieść nawet milion mkw. na koniec 2014 r. – podlicza Mika.

Jak jednak pisaliśmy na Magazyny.pl popyt brutto uwzględniający całość kontraktów, zarówno nowych umów, jak i przedłużeń dotychczasowych przekroczy 1,5 mln mkw. w tym roku.


Tomasz Mika

Zobacz więcej

Rynek inwestycyjny bije rekordy


13-08-2019

Wartość sfinalizowanych w okresie od stycznia do czerwca transakcji kupna/sprzedaży obiektów magazynowych i logistycznych sięgnęła 374 mln euro.

Polska siódmym pod względem wielkości rynkiem magazynowym w UE


13-08-2019

Całkowite zasoby magazynowe w Polsce sięgnęły 16,9 miliona m kw. Popyt brutto w I półroczu tego roku przekroczył ponad 1,6 miliona m kw., do użytku oddano ponad 1,1 miliona m kw. nowej powierzchni, a w budowie pozostaje 2,2 miliona m kw.

Tomasz Mika: Będzie 30 mln m kw. magazynów?


04-07-2019

Czy to możliwe, aby w 2030 roku powierzchnie magazynowe w Polsce osiągnęły 30 mln m kw.? – na to i inne pytania starał się odpowiedzieć Tomasz Mika, Senior Director, JLL podczas 15. Konferencji Magazynów i Logistyki w Europie środkowo-Wschodniej, organizowanej przez Eurobuild CEE.

GUS: tysiące miejsc pracy w transporcie i magazynach


07-06-2019

Prawie 50 tys. – tyle wynosi liczba nowych miejsc pracy utworzonych w transporcie i gospodarce magazynowej w 2018 r. Takie dane podaje GUS. To wzrost o niecałe 20 tys. w ciągu ostatnich 4 lat. Jest to niezwykła szansa rozwoju branży.