Nie wyłamujmy otwartych drzwi do magazynu…

Wyobraźmy sobie sytuację - chcemy kupić samochód. Mamy liczną rodzinę więc pewnie zdecydujemy się na combi, no i oczywiście chcemy by był ekonomiczny przecież i tak mamy już wiele innych wydatków. Co próbujemy robić na początku?


Czytamy co się da i gdzie się da o samochodach i w pewnym momencie dochodzimy do wniosku, iż jest tego tak dużo, że nie jesteśmy w stanie tego ogarnąć. Decydujemy się wtedy na skorzystanie z wiedzy i doświadczenia kogoś kto dobrze zna się na samochodach.

Bardzo podobnie jest przy wyborze powierzchni magazynowej. Często potencjalny klient wie, ile metrów chciałby początkowo wynająć i w jakim regionie Polski, ale nie zawsze wie, ile to może kosztować, jakie elementy umowy można lub trzeba negocjować, jakie zachęty może otrzymać. W tej sytuacji na scenę wkracza agent od rynku magazynowego, który może profesjonalnie doradzić i poprowadzić najemcę za rękę przez cały proces wynajmu.

Skorzystanie z usług agenta nieruchomości daje najemcy możliwość zaoszczędzenia czasu i w dodatku, w większości przypadków, nic nie kosztuje, gdyż agenci są wynagradzani przez deweloperów (powierzchni magazynowych). Ale czy tylko czas i koszty są jedynymi korzyściami z zatrudnienia doradcy? Otóż nie! Doradca ds. nieruchomości jest osobą dedykowaną do konkretnego regionu Polski (jest ich siedem), co znaczy, że posiada obszerną wiedzę na temat rynku, jakie są warunki najmu, posiada też aktualną listę dostępnych budynków.

Prześledźmy w skrócie jak wygląda proces najmu. Po przedstawieniu konsultantowi naszych potrzeb wyruszamy w objazd wszystkich budynków spełniających nasze kryteria (nie tracimy czasu na szukanie, dostajemy gotową listę). Następnie po wybraniu tych najbardziej nas interesujących otrzymujemy zestawienie wszystkich istotnych elementów dotyczących poszczególnych ofert i analizujemy, które są dla nas najlepsze. I tu zaczyna się proces negocjacyjny pomiędzy nami/agentem a deweloperem. Na tym etapie pomoc oraz wiedza i doświadczenie doradcy są niezbędne. Udział doradcy w negocjacjach pozwoli nam uniknąć wszelkich pułapek, jakie mogą znaleźć się w umowie najmu oraz unikniemy niepotrzebnych nieporozumień wynikających z naszej niewiedzy na temat rynku. Po osiągnięciu kompromisu i ustaleniu wszystkich ostatecznych warunków konsultant pomoże nam przygotować dokumentację niezbędną do sfinalizowania umowy najmu. Cały proces odbywa się bezboleśnie dla nas i nie wymaga od nas dużego poświęcenia.

Agent nieruchomości przydaje się nie tylko gdy chcemy wynająć nową powierzchnię, jest też nieocenionym doradcą w przypadku kończenia się obecnej umowy i podejmowania decyzji co robić dalej – zostać czy szukać innej powierzchni? W tym przypadku doradca przygotuje nam kompleksową analizę rynku magazynowego, kosztów i warunków najmu, przepływów finansowych i przedstawi wnioski z tej analizy: czy warto zostać i przedłużyć umowę u obecnego dewelopera czy jednak warto poszukać czegoś innego, np. tańszego czy nowocześniejszego ale na podobnych warunkach jak mamy teraz.

Na polskim rynku agenci działający na własna rękę są wyjątkami, większość agentów zrzeszona jest w większych firmach zajmujących się wynajmem powierzchni komercyjnej. W takich korporacjach konsultant nie tylko korzysta z zasobów firmy, ale wspierany jest przez działy badań, które zbierają i analizują wszelkie niezbędne dla pracy konsultanta informacje. Pozwala to konsultantowi poświęcić więcej czasu na np. negocjowanie bardziej korzystnych warunków najmu dla nas.

A co jeśli stwierdzimy, że mamy dużo czasu i chęci na szukanie ofert w Internecie oraz jesteśmy pewni, że sami poradzimy sobie w negocjacjach z deweloperem? Może i tak, ale doradcy bardzo często posiadają informacje o dostępnych powierzchniach, których raczej nie znajdziemy w Internecie, nierzadko deweloperzy bezpośrednio doradcom zgłaszają bardzo atrakcyjne oferty. Negocjacje dla agentów to chleb powszedni, więc niejednokrotnie to właśnie oni potrafią wynegocjować to, co dla nas jest niemożliwe.