Na polskim rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych bez zmian

Najemcy pozostają ostrożni, deweloperzy ograniczają inwestycje spekulacyjne, okolice Warszawy nadal najmocniejszą lokalizacją magazynową, ale najwięcej buduje się we Wrocławiu.


W I kw. 2013 r. na polskim rynku magazynowym nie pojawiły się nowe znaczące czynniki, które mogłyby zaburzyć stabilność, panującą w tym sektorze w 2012 r. Obecny klimat ekonomiczny wciąż wpływa na wysokość popytu na powierzchnie magazynowe i skłania deweloperów do ograniczenia budownictwa spekulacyjnego. Czynniki kształtujące lokalne rynki różnią się jednak między sobą, często powodując odmienne trendy.

Tomasz Mika. Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Magazynowo- Przemysłowych w Polsce, Jones Lang LaSalle, podsumowuje:

Pierwszy kwartał na polskim rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych przebiegał spokojnie. Obecna sytuacja ekonomiczna oraz związana z nią ostrożna postawa zarówno najemców, jak i deweloperów wpłynęła na wysokość popytu na powierzchnie magazynowe oraz przyczyniła się do ograniczenia budownictwa spekulacyjnego. Spodziewamy się jednak, że w II kw. aktywność deweloperów wzrośnie, jako że branża budowlana cechuje się sezonowością, a tegoroczny długi okres zimowy może skłonić firmy do przyspieszenia wcześniej zaplanowanych prac przy kilku nowych projektach. Co więcej, obserwujemy również wzrost zapytań potencjalnych najemców, które mogą zapowiadać pewien punkt zwrotny oraz zmiany na rynku magazynowym w II połowie roku.