Magazyny w III kwartale znowu rekordowe

III kwartał pokazał, że tak dobrze na rynku magazynowym nie było w Polsce od ośmiu lat. Według danych JLL od początku roku w całym kraju wynajęło się aż 1,6 miliona mkw., z czego 433 tys. mkw. zrealizowano w III kw. 2015 r. Coraz więcej buduje się także spekulacyjnie.


- Pomimo nieznacznie niższej aktywności najemców w III kw. 2015 r. w stosunku do poprzednich kwartałów, wyniki popytu od początku tego roku są na rekordowym poziomie – mówi Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Jak wylicza JLL od początku roku w całym kraju wynajęło się aż 1,6 miliona mkw., z czego 433 tys. mkw. zrealizowano w III kw. 2015 r. Zawarto łącznie 247 tys. mkw. nowych umów najmu wraz z rozszerzeniami, a dodatkowe 186 tys. mkw. stanowiły odnowieni a dotychczasowych umów. Największą umową najmu podpisaną w 2015 r. było wynajęcie przez Leroy Merlin 53 000 mkw. w Panattoni Park Stryków II.

Raport za III kwartał 2015 r na rynku powierzchni magazynowych w Polsce. Read

Najwięcej w trzech regionach

Dane JLL pokazują, że najwięcej, aż 59 proc. transakcji, pojawiło się trzech regionach: w Okolicach Warszawy (22 proc.), Polsce Centralnej (19 proc.) i Górnym Śląsku (17proc.). W ocenie ekspertów deweloperzy coraz odważniej patrzą na rynki dotychczas pomijane przy wyborze lokalizacji pod nowe inwestycje. - Bardzo dynamicznie rozwija się region wschodni w okolicach Lublina oraz Rzeszowa, a także rejon Szczecina - mówi Tomasz Olszewski.

Kto wynajmuje?

W trzecim kwartale 2015 roku najwięcej wynajęli operatorzy logistyczni. Firmy z tego sektora miały ok. 30 proc. udział w rynku. - Firmy logistyczne doceniają w Polsce położenie geograficzne i poprawiającą się infrastrukturę. Poza tym logistycy reprezentują wszystkie branże. To powoduje, że kiedy którykolwiek sektor zaczyna rosnąć, rośnie też logistyka. Udział branży logistycznej zależy więc od kondycji całej gospodarki oraz skłonności firm do outsourcingu usług logistycznych – tłumaczy Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Kolejne miejsca przypadły firmom z branży reprezentującymi sieci handlowe (20%), lekką produkcję (13%) oraz sektor motoryzacyjny (11%).

Coraz mniej wolnej powierzchni

Eksperci firmy JLL podkreślają, że współczynnik powierzchni niewynajętej w sektorze magazynowym jest najniższy od 2007 r. Od końca 2013 r. stopniowo spada. - Niski poziom pustostanów będzie zachęcał firmy do uruchamiania kolejnych inwestycji – zaznacza Olszewski. W III kwartale wynosi 6,5 proc. Najwięcej wolnej powierzchni jest w Warszawie (11 proc.) oraz w Szczecinie (9,5 proc.).

- Co ciekawe, kilka z nowych rynków, takich jak Rzeszów, Toruń, Opole czy Lublin praktycznie nie oferują dostępnych (od zaraz) powierzchni. Jednak zarówno w Rzeszowie, jak i Toruniu powstaje obecnie kilka projektów spekulacyjnych , co wkrótce przyczyni się do zwiększenia dostępności na rynku – mówi Tomasz Olszewski z JLL.

Rośnie oferta dla najemców

Pod koniec III kw. 2015 r. całkowita podaż powierzchni magazynowej i produkcyjnej w Polsce wynosiła 9,63 mln mkw., co plasuje Polskę na dziewiątym miejscu w Europie. Deweloperzy oddali do użytku 392 tys. mkw. nowej powierzchni, wobec 447 tys. mkw. ukończonej w pierwszym półroczu tego roku .

- Najwięcej nowej powierzchni magazynowej wybudowano we Wrocławiu (109 tys. mkw.) , następnie na Górnym Śląsku (61 tys. mkw.) i w Poznaniu (51 tys. mkw.). W Trójmieście deweloperzy ukończyli 39 tys. mkw., jednakże biorąc pod uwagę małą skalę tego rynku można mówić iż jest to znaczny wzrost podaży – wyliczają eksperci JLL. Aktywność deweloperów pozostaje wysoka – obecnie w fazie realizacji w całej Polsce jest 663 000 mkw. Część z niej zostanie ukończona do końca tego roku. Co ciekawe, po raz kolejny wzrósł udział projektów spekulacyjnych wynosząc obecnie 42,3 proc. podaży w budowie.

- Jeżeli w IV kw. wyniki będą zbliżone do tych z poprzednich kwartałów to możemy oczekiwać, że po raz trzeci z rzędu popyt osiągnie rekordowe poziomy – dodaje Olszewski.


Tomasz Olszewski
 • Warsaw

  Szukasz magazynu w Warszawie?

  Powierzchnia dostępna: 262000 m2
  Liczba ofert: 102
  Średni czynsz: 2.70 - 5.00 EUR
  Magazyny: Warszawa
 • Lublin

  Szukasz magazynu w Lublinie?

  Powierzchnia dostępna: 0 m2
  Liczba ofert: 8
  Średni czynsz: -
  Magazyny: Lublin

Zobacz więcej

Rynek inwestycyjny bije rekordy


13-08-2019

Wartość sfinalizowanych w okresie od stycznia do czerwca transakcji kupna/sprzedaży obiektów magazynowych i logistycznych sięgnęła 374 mln euro.

Polska siódmym pod względem wielkości rynkiem magazynowym w UE


13-08-2019

Całkowite zasoby magazynowe w Polsce sięgnęły 16,9 miliona m kw. Popyt brutto w I półroczu tego roku przekroczył ponad 1,6 miliona m kw., do użytku oddano ponad 1,1 miliona m kw. nowej powierzchni, a w budowie pozostaje 2,2 miliona m kw.

Tomasz Mika: Będzie 30 mln m kw. magazynów?


04-07-2019

Czy to możliwe, aby w 2030 roku powierzchnie magazynowe w Polsce osiągnęły 30 mln m kw.? – na to i inne pytania starał się odpowiedzieć Tomasz Mika, Senior Director, JLL podczas 15. Konferencji Magazynów i Logistyki w Europie środkowo-Wschodniej, organizowanej przez Eurobuild CEE.

GUS: tysiące miejsc pracy w transporcie i magazynach


07-06-2019

Prawie 50 tys. – tyle wynosi liczba nowych miejsc pracy utworzonych w transporcie i gospodarce magazynowej w 2018 r. Takie dane podaje GUS. To wzrost o niecałe 20 tys. w ciągu ostatnich 4 lat. Jest to niezwykła szansa rozwoju branży.