Magazynowe Centrum Polski

Polska Centralna, łącznie z Łodzią jest od lat jednym z najbardziej pożądanych rynków magazynowo-przemysłowych w Polsce. Co decyduje o takiej pozycji Łodzi i Polski Centralnej?


Centrum logistyczne kraju

– Magazyny do wynajęcia w okolicach Łodzi śmiało można dziś nazwać logistycznym centrum kraju. Powierzchnie magazynowo-przemysłowe zajmują tu przede wszystkim operatorzy logistyczni, sieci handlowe oraz firmy produkcyjne z wielu sektorów rynku. Inwestorów przyciągają liczne zachęty i ulgi zapewniane przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz wsparcie w zakresie rozwoju działalności oferowane m.in. przez Łódzką Izbę Przemysłowo-Handlową, Łódzką Agencję Rozwoju Regionalnego czy Parki Przemysłowo-Technologiczne – mówi Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych JLL w Europie Środkowo-Wschodniej. To sprawia, że swoje fabryki i centra dystrybucyjne zakładają w regionie takie międzynarodowe koncerny jak na przykład IKEA, Unilever, Kaufland, Carrefour, Haring, Philips, Bosch, Siemens, General Electric czy Indesit.

Dystrybucja towarów

Magazyny do wynajęcia w okolicach Łodzi to atrakcyjne rozwiązanie dla firm prowadzących ogólnopolską dystrybucję towarów. Region ten charakteryzuje się nie tylko dogodnym, centralnym położeniem, ale i bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą drogową.

Autostrady A1 oraz A2, a także droga ekspresowa S8 zapewniają szybkie połączenie z Warszawą, Górnym Śląskiem czy Poznaniem. To również jeden z najstarszych rynków magazynowych w Polsce, który na przestrzeni lat zdążył już wykreować trzy wyraźne podstrefy o odmiennej specyfice. Pierwsze wielkopowierzchniowe obiekty logistyczne do wynajęcia – tzw. big boxes – w centralnej Polsce budowano na przedmieściach Łodzi.

Powierzchnie oferują tam obecnie m.in. Panattoni Park Łódź East i South, Segro Business Park Łódź I i II czy Łódź Logistics Centre. Dla najemców zainteresowanych mniejszymi modułami w centrum miasta powstały obiekty typu Small Business Units (powierzchnia magazynowa oraz reprezentacyjna powierzchnia biurowa), które często wykorzystywane są jako regionalne siedziby firm.

Najemcy szukają coraz dalej

Lokalizacje wokół Łodzi również błyskawicznie zyskały na znaczeniu w oczach najemców i stanowią obecnie ważne ośrodki logistyczne. Szczególną popularnością cieszą się dziś magazyny do wynajęcia w Strykowie, takie jak Segro Logistics Park Stryków, Prologis Park Stryków czy Panattoni Park Stryków.

Dzięki skrzyżowaniu autostrad A1 i A2region ten stanowi naturalne zaplecze do prowadzenia dystrybucji i postrzegany jest jako druga – po Łodzi – najważniejsza podstrefa rynku magazynowego w centralnej Polsce. To jednak nie koniec poszukiwań nowych miejsc w tej części kraju.

Węzeł A1 Piątek

Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na powierzchnię magazynowo-przemysłową, inwestorzy zaczęli szukać miejsca na magazyny do wynajęcia również w miejscowościach nieco oddalonych od Łodzi. Swoją ofertę przygotowała również – znajdująca się 2 km od węzła autostrady A1 – gmina Piątek. Około 28 hektarów przeznaczonych pod inwestycje znajduje się w bardzo dogodnej lokalizacji:

  • Dojazd drogą wojewódzką nr 703
  • Odległość do autostrady A1 (węzeł Piątek) – 2 km
  • Odległość do autostrady A2 (węzeł Łódź Północ) – 23 km
  • Odległość do Kutna – 24 km
  • Odległość do centrum Łodzi – 45 km
  • Odległość do lotniska Łódź – 51 km

Bliskość dróg i autostrad to nie jedyny atut tej oferty. Obowiązujący plan miejscowy dla tych terenów przeznacza nieruchomość pod funkcje magazynowo-produkcyjne. Do kwietnia 2017 roku ma się zakończyć procedura uchwalenia nowego planu, który będzie obejmował całą nieruchomość.


Tomasz Olszewski
Tomasz Mika
Paulina Dziubińska