Lublin - most między Wschodem a Zachodem

- Jest szansa, że o Lublinie będzie w najbliższym czasie głośno - mówi w rozmowie z Magazyny.pl Mateusz Iłowiecki, konsultant JLL, odpowiedzialny za region wschodni. Dlaczego to miasto jest świetną lokalizacją dla potencjalnych inwestorów? O tym w rozmowie.


Magazyny.pl: Lublin może być interesującym regionem dla inwestorów magazynowych?

Mateusz Iłowiecki, konsultant, JLL: Nie tylko może, ale już jest. Jak pokazują raporty JLL, coraz bardziej popularny staje się wschód Polski i sam Lublin, często nazywany „mostem między Wschodem a Zachodem”.

Co może kusić potencjalnych inwestorów?

Między innymi strategiczne położenie aglomeracji, konkurencyjne koszty pracy oraz utrzymania i prowadzenia biznesu, dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej oraz Specjalna Strefa Ekonomiczna w Lublinie, oferująca prawie 120 ha gruntów inwestycyjnych, zwolnienie z podatku dochodowego na poziomie 50-70 procent czy też zwolnienie z podatku od nieruchomości na okres 3 lat.

A co z infrastrukturą?

To też jest mocna strona Lublina. Warto zaznaczyć, że wszystkie inwestycje magazynowe znajdują się na terenie miasta i posiadają dostęp do komunikacji publicznej oraz są zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie dróg ekspresowych.

Poza tym, dzięki rozwojowi infrastruktury – a mówimy tu o drodze ekspresowej S12, będącej jednocześnie częścią obwodnicy Lublina oraz drodze ekspresowej S17 Warszawa-Lublin, udało się przyciągnąć do Lublina światową czołówkę deweloperów magazynowych.

Jakie inwestycje już zrealizowano w Lublinie?

Magazyny do wynajęcia w Lublinie to obecnie 5 inwestycji: Panattoni Park Lublin, Goodman Lublin Logistic Centre, MLP Lublin, Centrum Logistyczne Mełgiewska oraz Centrum Logistyczne Vetterów.

Na przykład działka, na której znajduje się Panattoni Park Lublin, położona jest w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Lublinie.

Wszystkie wymienione inwestycje charakteryzują się wykończeniem w najwyższym standardzie klasy A ponadto mogą zostać przystosowane do lekkiej produkcji, wysokiego składowania, chłodni lub mroźni. Klienci z sektora logistycznego również znajdą dla siebie odpowiednią powierzchnię magazynową w Lublinie.

Władze lokalne wspierają rozwój Lublina?

Oczywiście. Zgodnie z lokalną strategią rozwoju, do 2020 roku stolica Lubelszczyzny będzie starać się przyciągnąć inwestycje m.in. z branży motoryzacyjnej, logistycznej oraz produkcyjnej.

Jak bardzo rozwinie się ten region?

Jest szansa, że o Lublinie będzie w najbliższym czasie głośno. Duży potencjał gospodarczy regionu, nowe przedsięwzięcia w kluczowych dla władz lokalnych sektorach, a także strategiczne położenie Lublina mogą już wkrótce przyciągnąć inwestorów, a co za tym idzie doprowadzić do rozwoju lokalnego rynku magazynowego.

Tak szerokie perspektywy rozwoju mają szansę wygenerować popyt na nowe magazyny do wynajęcia w Lublinie lub na inwestycje typu BTS, realizowane w oparciu o indywidualne wymagania najemcy.


Mateusz Iłowiecki
 • Lublin

  Szukasz magazynu w Lublinie?

  Powierzchnia dostępna: 14000 m2
  Liczba ofert: 10
  Średni czynsz: -
  Magazyny: Lublin

Zobacz więcej

Na dobrym gruncie. Przygotowanie pod inwestycje


15-11-2021

Dziś istnieje wiele narzędzi i sposobów na sprawdzenie nieruchomości przed podjęciem decyzji inwestycyjnych. Tym bardziej wybudowanie magazynu czy fabryki na gruncie, o którym nic nie wiemy, wydaje się nierozsądne. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu procesu inwestycyjnego ważnym aspektem jest due diligence nieruchomości. Jest to szereg analiz i badań mających na celu rozpoznanie sytuacji prawnej oraz technicznej terenu. Dodatkowo nie można zapomnieć o przeprowadzeniu badań podłoża gruntowego.

E-commerce napędza globalny popyt na nieruchomości logistyczne


13-08-2021

Wysoki poziom popytu na rynku magazynowym utrzyma się również w najbliższych latach. Ograniczona podaż gruntów i kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem to dziś główne globalne wyzwania stojące przed sektorem.

Polska Wschodnia. Marcin Krupanek, JLL: Ten rynek właśnie się rozkręca


19-07-2021

Wschodni region Polski wzbudza coraz większe zainteresowanie deweloperów i najemców. Rzeszów czy Lublin przyciągają zarówno firmy z branży logistycznej, jak i produkcyjnej. Wpływ na wzrost zainteresowania bez wątpienia ma rozwój e-commerce – mówi w wywiadzie dla magazyny.pl Marcin Krupanek, Consultant, JLL.

Eko-magazyny. Konrad Lewiński, JLL: Dzisiaj to już konieczność


07-06-2021

Jednym z najciekawszych trendów ostatnich lat stało się budownictwo ekologiczne. Rynek zawdzięcza go rosnącej świadomości pro-środowiskowej najemców oraz chęci zmniejszenia kosztów najmu obiektów magazynowych. – Najemcy coraz częściej pytają o ekologiczne rozwiązania – mówi w wywiadzie dla Magazyny.pl Konrad Lewiński, Director w JLL. Jak do potrzeb rynku dostosowują się deweloperzy? Co za kilka lat będzie standardem w budownictwie obiektów magazynowych? Zapraszamy do lektury wywiadu.