
Magazyny.pl: Lublin może być interesującym regionem dla inwestorów magazynowych?
Mateusz Iłowiecki, konsultant, JLL: Nie tylko może, ale już jest. Jak pokazują raporty JLL, coraz bardziej popularny staje się wschód Polski i sam Lublin, często nazywany „mostem między Wschodem a Zachodem”.
Co może kusić potencjalnych inwestorów?
Między innymi strategiczne położenie aglomeracji, konkurencyjne koszty pracy oraz utrzymania i prowadzenia biznesu, dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej oraz Specjalna Strefa Ekonomiczna w Lublinie, oferująca prawie 120 ha gruntów inwestycyjnych, zwolnienie z podatku dochodowego na poziomie 50-70 procent czy też zwolnienie z podatku od nieruchomości na okres 3 lat.
A co z infrastrukturą?
To też jest mocna strona Lublina. Warto zaznaczyć, że wszystkie inwestycje magazynowe znajdują się na terenie miasta i posiadają dostęp do komunikacji publicznej oraz są zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie dróg ekspresowych.
Poza tym, dzięki rozwojowi infrastruktury – a mówimy tu o drodze ekspresowej S12, będącej jednocześnie częścią obwodnicy Lublina oraz drodze ekspresowej S17 Warszawa-Lublin, udało się przyciągnąć do Lublina światową czołówkę deweloperów magazynowych.
Jakie inwestycje już zrealizowano w Lublinie?
Magazyny do wynajęcia w Lublinie to obecnie 5 inwestycji: Panattoni Park Lublin, Goodman Lublin Logistic Centre, MLP Lublin, Centrum Logistyczne Mełgiewska oraz Centrum Logistyczne Vetterów.
Na przykład działka, na której znajduje się Panattoni Park Lublin, położona jest w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Lublinie.
Wszystkie wymienione inwestycje charakteryzują się wykończeniem w najwyższym standardzie klasy A ponadto mogą zostać przystosowane do lekkiej produkcji, wysokiego składowania, chłodni lub mroźni. Klienci z sektora logistycznego również znajdą dla siebie odpowiednią powierzchnię magazynową w Lublinie.
Władze lokalne wspierają rozwój Lublina?
Oczywiście. Zgodnie z lokalną strategią rozwoju, do 2020 roku stolica Lubelszczyzny będzie starać się przyciągnąć inwestycje m.in. z branży motoryzacyjnej, logistycznej oraz produkcyjnej.
Jak bardzo rozwinie się ten region?
Jest szansa, że o Lublinie będzie w najbliższym czasie głośno. Duży potencjał gospodarczy regionu, nowe przedsięwzięcia w kluczowych dla władz lokalnych sektorach, a także strategiczne położenie Lublina mogą już wkrótce przyciągnąć inwestorów, a co za tym idzie doprowadzić do rozwoju lokalnego rynku magazynowego.
Tak szerokie perspektywy rozwoju mają szansę wygenerować popyt na nowe magazyny do wynajęcia w Lublinie lub na inwestycje typu BTS, realizowane w oparciu o indywidualne wymagania najemcy.