Lublin - dobry region dla inwestorów magazynowych

- W ostatnich latach Lublin rozwijał się bardzo dynamicznie, a my pracujemy nad tym, aby ten trend co najmniej utrzymać - mówi w rozmowie z Magazyny.pl Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów, odpowiedzialny za rozwój Lublina. Dlaczego to miasto jest świetną lokalizacją dla potencjalnych inwestorów? O tym w rozmowie.


Magazyny.pl: Lublin może być interesującym regionem dla inwestorów magazynowych?

Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów: Już w tej chwili Lublin jest bardzo interesującą lokalizacją dla tego typu inwestycji. Lublin przez kilka lat był białą plamą na mapie centrów dystrybucyjno-magazynowych.

Powodem była między innymi słaba infrastruktura, a co za tym idzie brak połączeń miasta z resztą kraju i świata. Na szczęście to już przeszłość.

Co się zmieniło?

Lublin intensywnie inwestuje w rozwój infrastruktury na przestrzeni ostatnich kilku lat. W 2013 roku Lublin posiadał najwyższy poziom wydatków inwestycyjnych per capita, który wyniósł około 2 200 zł na mieszkańca. Dzięki intensywnym działaniom władz lokalnych, nie tylko z samego Lublina, udało się rozpocząć budowę trasy ekspresowej S-17, która do 2018 roku połączy Lublin z Warszawą, a w przyszłości zostanie przedłużona aż do granicy kraju w Hrebennem.

W ciągu drogi S-17 zbudowana została obwodnica miasta wraz z drogami dojazdowymi. Jedynie zachodnia część obwodnicy, w kierunku Rzeszowa, w ciągu drogi ekspresowej S-19 znajduje się jeszcze w budowie. Docelowo będzie ona stanowiła dogodny dojazd do autostrady A4.

Dzięki licznym drogom dojazdowym do obwodnicy wyjazd z miasta nie stanowi większego problemu praktycznie z żadnej jego części. Co więcej, od 2016 roku planuje się rozpoczęcie prac nad utworzeniem strefy cargo w Porcie Lotniczym Lublin. Uruchomienie terminalu jest zaplanowane na 2018 rok.

To wszystko znacząco podniosło atrakcyjność terenów w mieście dla inwestycji magazynowych i przyciągnęło do miasta czołówkę deweloperów magazynowych.

Lublin - most między Wschodem a Zachodem Read

Co może kusić potencjalnych inwestorów poza infrastrukturą?

Przede wszystkim lokalizacja. Strategiczne umiejscowienie aglomeracji jest istotną siłą Lublina, plasując miasto we Wschodniej Polsce, ale jednocześnie wciąż relatywnie blisko Warszawy i połączeń komunikacyjnych z zachodnią Polską.

Należy szczególnie podkreślić lokalizację w aspekcie położenia Lublina na trasie Via Carpathia, co daje ogromne możliwości dla operatorów parków logistycznych i ich najemców. Kolejnym istotnym aspektem są relatywnie niskie koszty pracy, prowadzenia oraz utrzymania biznesu, a także dostęp do wykwalifikowanej kadry.

W Lublinie można również liczyć na najwyższy poziom pomocy publicznej w Polsce, wynoszący od 50 proc. aż do 70 proc.

Poza tym każdy projekt ma przydzielonego Project Managera, który pomaga w procesie realizacji projektu inwestycyjnego na wszystkich jego etapach. W Lublinie żaden inwestor nie zostaje pozostawiony bez opieki.

Co oprócz obsługi Project managera oferują władze Lublina?

Obsługa inwestorów w Lublinie oferuje kompleksową obsługę przedsiębiorców zarówno na etapie przygotowywania inwestycji, w trakcie jej realizacji, jak i po jej zakończeniu. Działamy w systemie one-stop-shop, czyli kompleksowej i profesjonalnej obsługi w jednym miejscu.

Władze miasta opracowały i systematycznie wdrażają Strategię Rozwoju Lublina na lata 2013-2020, który jest ważnym i strategicznym dokumentem stanowiącym podstawę naszych działań.

W celu sprawowania należytej opieki nad rozwojem miasta w ujęciu gospodarczym został powołany Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów składający się z kilku referatów dedykowanych różnym rodzajom aktywności, np. obsłudze inwestorów czy strategii miasta.

Jakie są zatem efekty tych działań?

W ciągu ostatnich 3 lat rocznie do Referatu Obsługi Inwestorów wpływało średnio ponad 100 zapytań związanych z realizacją nowego projektu inwestycyjnego w mieście lub jego bezpośrednich okolicach.

Zapytania te napływały zarówno od podmiotów już obecnych w Polsce, jak i inwestorów zagranicznych szukających lokalizacji na rozpoczęcie swojego biznesu w Polsce. W ten sposób do naszego kraju przybyły firmy takie jak Trimetis czy ABM Greiffenberger, oba przedsiębiorstwa z siedzibą w Lublinie. Ale przykładów nowych inwestycji w Lublinie w ostatnich latach jest znacznie więcej: URSUS, Modern-Expo, Asquini Polska, Proama, Convergys, Mobica, Transition Technolgies, Baxter Manufacturing czy powrót Ball Packaging Europe do Lublina.

Co więcej w latach 2010-2014 największe firmy z sektorów priorytetowych dla Lublina oraz branż towarzyszących zwiększyły swoje zatrudnienie łącznie o ponad 4 800 osób, z czego blisko 2 000 w szeroko rozumianym przemyśle i logistyce. Te dane pokazują wyraźnie jak dynamicznie rozwija się biznes w Lublinie.

Jakie inwestycje zrealizowano w Lublinie?

Pierwszym inwestorem, który zdecydował się na swój park magazynowy na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest Millenium Logistic Park, która oferuje powierzchnie do wynajęcie wykonywane w systemie BTS.

Poza terenem SSE zostały zrealizowane między innymi Centrum Logistyczne Mełgiewska oraz GO EAST Lubelskie Centrum Logistyczne.


Mateusz Iłowiecki
 • Lublin

  Szukasz magazynu w Lublinie?

  Powierzchnia dostępna: 14000 m2
  Liczba ofert: 10
  Średni czynsz: -
  Magazyny: Lublin

Zobacz więcej

Na dobrym gruncie. Przygotowanie pod inwestycje


15-11-2021

Dziś istnieje wiele narzędzi i sposobów na sprawdzenie nieruchomości przed podjęciem decyzji inwestycyjnych. Tym bardziej wybudowanie magazynu czy fabryki na gruncie, o którym nic nie wiemy, wydaje się nierozsądne. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu procesu inwestycyjnego ważnym aspektem jest due diligence nieruchomości. Jest to szereg analiz i badań mających na celu rozpoznanie sytuacji prawnej oraz technicznej terenu. Dodatkowo nie można zapomnieć o przeprowadzeniu badań podłoża gruntowego.

E-commerce napędza globalny popyt na nieruchomości logistyczne


13-08-2021

Wysoki poziom popytu na rynku magazynowym utrzyma się również w najbliższych latach. Ograniczona podaż gruntów i kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem to dziś główne globalne wyzwania stojące przed sektorem.

Polska Wschodnia. Marcin Krupanek, JLL: Ten rynek właśnie się rozkręca


19-07-2021

Wschodni region Polski wzbudza coraz większe zainteresowanie deweloperów i najemców. Rzeszów czy Lublin przyciągają zarówno firmy z branży logistycznej, jak i produkcyjnej. Wpływ na wzrost zainteresowania bez wątpienia ma rozwój e-commerce – mówi w wywiadzie dla magazyny.pl Marcin Krupanek, Consultant, JLL.

Eko-magazyny. Konrad Lewiński, JLL: Dzisiaj to już konieczność


07-06-2021

Jednym z najciekawszych trendów ostatnich lat stało się budownictwo ekologiczne. Rynek zawdzięcza go rosnącej świadomości pro-środowiskowej najemców oraz chęci zmniejszenia kosztów najmu obiektów magazynowych. – Najemcy coraz częściej pytają o ekologiczne rozwiązania – mówi w wywiadzie dla Magazyny.pl Konrad Lewiński, Director w JLL. Jak do potrzeb rynku dostosowują się deweloperzy? Co za kilka lat będzie standardem w budownictwie obiektów magazynowych? Zapraszamy do lektury wywiadu.