JLL: 2019 rok był rekordowy w inwestycjach

Łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 7,4 mld euro. To wynik lepszy od 2018 roku (ponad 7,2 mld euro).


fot. JLL
– Wartość transakcji na rynku magazynowym wyniosła około 1,1 mld euro. Jest to związane między innymi z mniejszą niż w 2018 roku liczbą dużych transakcji portfelowych. Należy jednak zauważyć, że skala toczących się transakcji zaplanowanych na rok 2020 pozwala nam szacować rezultat zdecydowanie lepszy niż w 2019 – mówi Tomasz Puch, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL.
 
Do największych transakcji w tym segmencie należało kupno portfolio nieruchomości logistycznych w Krakowie, Tczewie i Markach przez GLL Partners, kupno dwóch centrów magazynowych Amazon przez CNIC, czy zakup Amazon we Wrocławiu i Eurocash w Koninie przez Hines/Mirae od Blackstone za 130 mln euro.
 
Ostatnie 12 miesięcy to także historycznie najlepszy czas dla segmentu biurowego, w którym zrealizowano umowy kupna/sprzedaży obiektów o wartości przekraczającej 3,8 mld euro. - To o ponad miliard euro więcej niż w roku 2018 i tyle samo co wynik odnotowany w latach 2016 i 2017 dla sektora biurowców i obiektów handlowych razem wziętych – mówi Tomasz Puch.
 
W sektorze nieruchomości handlowych zawarto umowy kupna/sprzedaży o wartości ponad 2 mld euro. Rynek zdominowały transakcje portfelowe – zrealizowanie przez Cromwella prawa pierwokupu portfela centrów handlowych, sprzedaż Atrium Felicity w Lublinie i Atrium Koszalin do ECE European Prime Shopping Centre Fund II od Atrium (298 mln euro) czy nabycie drugiej transzy centrów handlowych M1 przez EPP.

– Warto również zwrócić uwagę na znacznie lepszy rezultat zanotowany na rynku hotelowym. W 2019 w tym sektorze dokonano transakcji na prawie 290 mln euro. Oznacza to wzrost o ponad 140 proc. w stosunku do 2018 roku, co sygnalizuje wzmożone zainteresowanie tym segmentem ze strony międzynarodowych inwestorów. Potwierdza to m.in. transakcja sprzedaży hotelu Radisson Collection w Warszawie, której doradzali eksperci z JLL Hotels and Hospitality Group – mówi Agata Janda, dyrektor ds. Doradztwa Hotelowego, JLL.

Wartość transakcji inwestycyjnych z udziałem JLL w 2019 roku w Polsce to około 2,4 mld euro, z czego 1,67 przypadło na umowy kupna/sprzedaży biurowców. Zespół JLL doradzał w ubiegłym roku w transakcjach, m.in. sprzedaży Warsaw Spire Tower, Warsaw Financial Center i West Station I&II, czy zakupie Eurocentrum, jak również sprzedaży Atrium Felicity w Lublinie i Atrium Koszalin.