Jeden z największych obszarów inwestycyjnych w Polsce

To w Jaworze na Dolnym Śląsku ma powstać pierwsza w Polsce fabryka silników firmy Mercedes. Na pierwszym etapie przewidziano inwestycje w wysokości 500 milionów euro. Działka na Dolnym Śląsku była jedyną w Polsce, którą brali pod uwagę przedstawiciele Mercedesa. Czym ten obszar przyciąga inwestorów?


Największy atut dolnośląskiego Jawora to dziś aż 460 hektarów inwestycyjnych położonych tuż przy budowanej trasie ekspresowej S3. To jedna z najlepszych lokalizacji, dostosowana do potrzeb zarówno dużych koncernów, jak również małych i średnich firm. Grunty leżą na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor, która jest częścią Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tym co wyróżnia ten obszar na tle innych terenów inwestycyjnych w kraju jest między innymi świetna infrastruktura.

Podstrefa LSSE jest zlokalizowana przy budowanej trasie S3, która połączy porty w Szczecinie i Świnoujściu z granicą z Czechami w Lubawce na Dolnym Śląsku. Bezpośrednio z nowej trasy do DSAG prowadził będzie zjazd. Stąd trasą S3 dojedzie się również do autostrady A4. Dodatkowo, w pobliżu istnieje linia kolejowa.

Strefa aktywności gospodarczej

– Można powiedzieć, że tereny inwestycyjne w Jaworze są obecnie jednymi z najatrakcyjniejszych w Polsce. Obszar ten jest świetnie przygotowany nie tylko pod względem gruntów – mówi Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

– Objęcie terenu DSAG – S3 Jawor obszarem Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wzbogaca ofertę o zachęty inwestycyjne w formie zwolnienia z podatku dochodowego zgodnie z ustawą o specjalnych strefach ekonomicznych. Przedsiębiorcy mogą również skorzystać z potencjału naszych klastrów: edukacyjnego, motoryzacyjnego i lotniczego, oraz otrzymują wsparcie dedykowanych opiekunów z ramienia Strefy. Osoby te pomogą im na każdym etapie procesu inwestycyjnego – zachwalają na swojej stronie internetowej przedstawiciele Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Ręce do pracy

Jak pokazał raport „Made in Poland”, trzy główne czynniki decydujące o potencjale inwestycyjnym danej lokalizacji to: koszty zatrudnienia oraz dostępność wykwalifikowanych kadr. W ocenie Tomasza Olszewskiego z JLL, to perspektywiczny rynek pracy mógł być jednym z głównych powodów, dla których Mercedes zdecydował się na inwestowanie na terenach w Jaworze.

W powiecie jaworskim stopa bezrobocia przekracza 18 procent. W samym Jaworze bez pracy jest ponad tysiąc osób. Jeszcze wyższe bezrobocie jest w oddalonej o kilkanaście kilometrów od Jawora, Złotoryi. – Takie liczby pokazują, że wokół terenów mieszka mnóstwo osób czekających na pracę – mówi Tomasz Olszewski. Podobnego zdania są władze Jawora. – Jawor od XIX wieku był miastem przemysłowym, działały tutaj duże zakłady produkcyjne. Dziś wielu mieszkańców jeździ do pracy do podwrocławskich fabryk czy do Legnicy. To w dużej mierze wykwalifikowani pracownicy, którzy w sytuacji kiedy pojawi się duży inwestor, nie będą musieli pokonywać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kilometrów, aby dostać się do pracy – mówi, cytowany przez „Rzeczpospolitą” burmistrz Jawora, Emilian Bera.

Rekomendacja

– Swoistym magnesem, który może przyciągać potencjalnych inwestorów do Jawora stała się również „rekomendacja” sprzed roku. Działka jako jedna z dwóch najlepszych na świecie, brana była pod uwagę pod budowę fabryki koncernu Jaguar Land Rover – podkreśla Tomasz Olszewski z JLL.

Polska przegrała jednak rywalizację o inwestycję wartą około miliarda funtów ze Słowacją. Ówczesny wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński mówił wtedy, że oczekiwania inwestora dotyczące pomocy publicznej dla tej inwestycji były zbyt wygórowane. Przedstawiciele Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyznają, że w tej chwili teren Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor jest oferowany kilku potencjalnym inwestorom. O szczegółach nikt jednak nie chce mówić. Poznać je mamy po zakończonych negocjacjach.


Tomasz Olszewski

Zobacz więcej

Rynek inwestycyjny bije rekordy


13-08-2019

Wartość sfinalizowanych w okresie od stycznia do czerwca transakcji kupna/sprzedaży obiektów magazynowych i logistycznych sięgnęła 374 mln euro.

Polska siódmym pod względem wielkości rynkiem magazynowym w UE


13-08-2019

Całkowite zasoby magazynowe w Polsce sięgnęły 16,9 miliona m kw. Popyt brutto w I półroczu tego roku przekroczył ponad 1,6 miliona m kw., do użytku oddano ponad 1,1 miliona m kw. nowej powierzchni, a w budowie pozostaje 2,2 miliona m kw.

Tomasz Mika: Będzie 30 mln m kw. magazynów?


04-07-2019

Czy to możliwe, aby w 2030 roku powierzchnie magazynowe w Polsce osiągnęły 30 mln m kw.? – na to i inne pytania starał się odpowiedzieć Tomasz Mika, Senior Director, JLL podczas 15. Konferencji Magazynów i Logistyki w Europie środkowo-Wschodniej, organizowanej przez Eurobuild CEE.

GUS: tysiące miejsc pracy w transporcie i magazynach


07-06-2019

Prawie 50 tys. – tyle wynosi liczba nowych miejsc pracy utworzonych w transporcie i gospodarce magazynowej w 2018 r. Takie dane podaje GUS. To wzrost o niecałe 20 tys. w ciągu ostatnich 4 lat. Jest to niezwykła szansa rozwoju branży.