Gdzie firmy wynajmują magazyny najchętniej

Rynek magazynowy w Polsce radzi sobie coraz lepiej. Rozwijają się też poszczególne regiony. Według danych JLL największy popyt na hale w trzecim kwartale tego roku był na Górnym Śląsku.


Według danych JLL na Górnym Śląsku zostało wynajętych łącznie 87 tys. mkw. - W 2014 roku Górny Śląsk cieszy się sporym zainteresowaniem. Od początku roku wynajęto tam 255 tys. mkw. powierzchni magazynowej – mówi portalowi Magazyny.pl Tomasz Mika, dyrektor działu powierzchni magazynowo - przemysłowych w Polsce, JLL.

Na kolejnym miejscu w trzecim kwartale znalazły się okolice Warszawy, gdzie wynajęto 68 tys. mkw. Na podium trafił także Poznań. W tym regionie wynajęto 66 tys. mkw. – W tych regionach to nowe umowy stanowiły większość całkowitego popytu. Co ciekawe, także w okolicach Warszawy i na Górnym Śląsku, czyli rynkach dojrzałych, w których gros popytu pochodzi zazwyczaj z przedłużeń umów – mówi Mika z JLL.

Główna transakcja w III kw. była na Górnym Śląsku

Największe kontrakty w trzecim kwartale zawarła firma GE. To dla niej Panattoni wybuduje magazyn o powierzchni 45 tys. mkw. w Bielsku-Białej. BTS Building Bielsko-Biała powstanie przy trasie E75, biegnącej w kierunku południowo-zachodnim do Cieszyna, oraz na północ do Gdańska.

- Nie bez przyczyny w magazynach na Górnym Śląsku swoją działalność lokują krajowi przedsiębiorcy i zagraniczni inwestorzy, którzy chętnie wykorzystują potencjał produkcyjny i logistyczny regionu – komentuje Wojciech Zoń, odpowiedzialny w JLL za region Górnego Śląska.

Powierzchnie magazynowe - Raport Q3 2014 Read

Magazyny do wynajęcia na Górnym Śląsku mają doskonały dostęp do kluczowych dróg w regionie. - Wzdłuż kierunku wschód-zachód przebiegają tam autostrada A-4, obsługująca ruch dalekobieżny (w tym tranzyt) oraz Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ), pełniąca funkcję autostrady międzymiejskiej.

Trasa ta jest częścią korytarza Berlin-Wrocław-Katowice-Kraków-Lwów. Z kolei autostrada A1 – zwana również europejską drogą E75 – tworzy korytarz transportowy północ-południe (Gdańsk-Katowice-Żylina), łączący Skandynawię z krajami Morza Śródziemnego – dodaje Zoń z JLL.

Aktywność najemców utrzymuje się na wysokim poziomie

W całym kraju w trzecim kwartale wynajęto 343 tys. mkw. powierzchni, z czego 261 tys. mkw. przypadło na nowe umowy i rozszerzenia kontraktów. Najwięcej nowej powierzchni oddano do użytku we Wrocławiu i w Poznaniu, gdzie otwarto dwa z trzech centrów firmy Amazon.

Pod koniec trzeciego kwartału w kraju było ponad 8,2 miliona mkw. nowoczesnych magazynów, w budowie znajdowało się 539 tys. mkw. W odpowiedzi na rosnący popyt deweloperzy coraz częściej budują magazyny bez umów najmu. W III kw. ich udział wynosił 24 proc. wobec 9,6 proc. zanotowanych w poprzednim kwartale.

Do największych realizacji tego typu należą rozbudowa North-West Logistic Park w Szczecinie, budowane w całości spekulacyjnie(42 500 mkw.), Panattoni Park Ożarów II (20 tys. mkw. z czego 16,400 mkw. spekulacyjnie) oraz Panattoni Park Poznań IV (35 tys. mkw, z czego 15 tys. mkw. spekulacyjnie).


Zobacz więcej

JLL: 2019 rok był rekordowy w inwestycjach


15-01-2020

Łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 7,4 mld euro. To wynik lepszy od 2018 roku (ponad 7,2 mld euro).

Cross-dock, czyli magazyn ostatniej mili


16-12-2019

Z prawie 50-procentowym udziałem w całkowitym popycie netto, operatorzy logistyczni wyraźnie prowadzą wśród sektorów aktywnych na rynku magazynowym w Polsce. Jak pokazują dane JLL, przede wszystkim jest to zasługa ciągle rosnącego sektora e-commerce, ale również zwiększonej konsumpcji (branża FMCG, DIY). Wzrost tego udziału dotyczy nie tylko magazynów wysokiego składu, ale również obiektów typu cross-dock.

Droga do magazynów. Infrastruktura jako duży atut nowych lokalizacji


22-10-2019

Nowoczesne drogi są jednym z kluczowych argumentów przemawiających za tworzeniem się nowych korzystnych lokalizacji magazynowych w kraju. Infrastruktura pojawiająca się w trudno dostępnych do tej pory miejscach pozwala wielu firmom na dodatkowe możliwości rozwoju i generuje znaczące oszczędności.

Hubert Michalak, prezes Hillwood Polska: Oznak nasycenia rynku jeszcze nie widać


14-10-2019

Mimo dominującej pozycji lokalizacji magazynowych nazywanych Wielką Piątką, na znaczeniu zaczynają zyskiwać nowe miejsca na mapie Polski. Główne powody? Dostępność pracowników, mniejsze koszty oraz ciągle rozwijająca się infrastruktura.