Gdzie firmy wynajmują magazyny najchętniej

Rynek magazynowy w Polsce radzi sobie coraz lepiej. Rozwijają się też poszczególne regiony. Według danych JLL największy popyt na hale w trzecim kwartale tego roku był na Górnym Śląsku.


Według danych JLL na Górnym Śląsku zostało wynajętych łącznie 87 tys. mkw. - W 2014 roku Górny Śląsk cieszy się sporym zainteresowaniem. Od początku roku wynajęto tam 255 tys. mkw. powierzchni magazynowej – mówi portalowi Magazyny.pl Tomasz Mika, dyrektor działu powierzchni magazynowo - przemysłowych w Polsce, JLL.

Na kolejnym miejscu w trzecim kwartale znalazły się okolice Warszawy, gdzie wynajęto 68 tys. mkw. Na podium trafił także Poznań. W tym regionie wynajęto 66 tys. mkw. – W tych regionach to nowe umowy stanowiły większość całkowitego popytu. Co ciekawe, także w okolicach Warszawy i na Górnym Śląsku, czyli rynkach dojrzałych, w których gros popytu pochodzi zazwyczaj z przedłużeń umów – mówi Mika z JLL.

Główna transakcja w III kw. była na Górnym Śląsku

Największe kontrakty w trzecim kwartale zawarła firma GE. To dla niej Panattoni wybuduje magazyn o powierzchni 45 tys. mkw. w Bielsku-Białej. BTS Building Bielsko-Biała powstanie przy trasie E75, biegnącej w kierunku południowo-zachodnim do Cieszyna, oraz na północ do Gdańska.

- Nie bez przyczyny w magazynach na Górnym Śląsku swoją działalność lokują krajowi przedsiębiorcy i zagraniczni inwestorzy, którzy chętnie wykorzystują potencjał produkcyjny i logistyczny regionu – komentuje Wojciech Zoń, odpowiedzialny w JLL za region Górnego Śląska.

Powierzchnie magazynowe - Raport Q3 2014 Read

Magazyny do wynajęcia na Górnym Śląsku mają doskonały dostęp do kluczowych dróg w regionie. - Wzdłuż kierunku wschód-zachód przebiegają tam autostrada A-4, obsługująca ruch dalekobieżny (w tym tranzyt) oraz Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ), pełniąca funkcję autostrady międzymiejskiej.

Trasa ta jest częścią korytarza Berlin-Wrocław-Katowice-Kraków-Lwów. Z kolei autostrada A1 – zwana również europejską drogą E75 – tworzy korytarz transportowy północ-południe (Gdańsk-Katowice-Żylina), łączący Skandynawię z krajami Morza Śródziemnego – dodaje Zoń z JLL.

Aktywność najemców utrzymuje się na wysokim poziomie

W całym kraju w trzecim kwartale wynajęto 343 tys. mkw. powierzchni, z czego 261 tys. mkw. przypadło na nowe umowy i rozszerzenia kontraktów. Najwięcej nowej powierzchni oddano do użytku we Wrocławiu i w Poznaniu, gdzie otwarto dwa z trzech centrów firmy Amazon.

Pod koniec trzeciego kwartału w kraju było ponad 8,2 miliona mkw. nowoczesnych magazynów, w budowie znajdowało się 539 tys. mkw. W odpowiedzi na rosnący popyt deweloperzy coraz częściej budują magazyny bez umów najmu. W III kw. ich udział wynosił 24 proc. wobec 9,6 proc. zanotowanych w poprzednim kwartale.

Do największych realizacji tego typu należą rozbudowa North-West Logistic Park w Szczecinie, budowane w całości spekulacyjnie(42 500 mkw.), Panattoni Park Ożarów II (20 tys. mkw. z czego 16,400 mkw. spekulacyjnie) oraz Panattoni Park Poznań IV (35 tys. mkw, z czego 15 tys. mkw. spekulacyjnie).


Zobacz więcej

Rynek inwestycyjny bije rekordy


13-08-2019

Wartość sfinalizowanych w okresie od stycznia do czerwca transakcji kupna/sprzedaży obiektów magazynowych i logistycznych sięgnęła 374 mln euro.

Polska siódmym pod względem wielkości rynkiem magazynowym w UE


13-08-2019

Całkowite zasoby magazynowe w Polsce sięgnęły 16,9 miliona m kw. Popyt brutto w I półroczu tego roku przekroczył ponad 1,6 miliona m kw., do użytku oddano ponad 1,1 miliona m kw. nowej powierzchni, a w budowie pozostaje 2,2 miliona m kw.

Tomasz Mika: Będzie 30 mln m kw. magazynów?


04-07-2019

Czy to możliwe, aby w 2030 roku powierzchnie magazynowe w Polsce osiągnęły 30 mln m kw.? – na to i inne pytania starał się odpowiedzieć Tomasz Mika, Senior Director, JLL podczas 15. Konferencji Magazynów i Logistyki w Europie środkowo-Wschodniej, organizowanej przez Eurobuild CEE.

GUS: tysiące miejsc pracy w transporcie i magazynach


07-06-2019

Prawie 50 tys. – tyle wynosi liczba nowych miejsc pracy utworzonych w transporcie i gospodarce magazynowej w 2018 r. Takie dane podaje GUS. To wzrost o niecałe 20 tys. w ciągu ostatnich 4 lat. Jest to niezwykła szansa rozwoju branży.