Fabryka silników dla Mercedesa w Polsce. Co zdecydowało?

Nowa fabryka silników dla Mercedes-Benz powstanie w Polsce. Informacje potwierdziło Ministerstwo Rozwoju. Fabryka powstanie w okolicach Jawora na Dolnym Śląsku, 70 km od Wrocławia. Niemcy na początek chcą wydać w naszym kraju 500 mln euro. Co mogło zdecydować o wyborze Polski?


Decydując o wyborze lokalizacji, inwestor bierze pod uwagę szereg czynników. Polska na tle naszych sąsiadów pod wieloma względami wypada bardzo dobrze. Nasz kraj leży w Europie Centralnej, na przecięciu szlaków handlowych Północ-Południe i Wschód-Zachód. Taka lokalizacja jest ogromnym atutem. Dużym plusem jest poprawiająca się infrastruktura drogowa -do wielu miejsc w Polsce można szybko i wygodnie dojechać drogami krajowymi i wciąż rozwijającą się siecią autostrad. Co ważne, nowa infrastruktura tworzy również kolejne ciekawe lokalizacje, które jeszcze kilkanaście lat temu nie były postrzegane jako miejsca nadające się do inwestowania.

Trzy główne czynniki decydujące o potencjale inwestycyjnym danej lokalizacji to: koszty zatrudnienia, dostępność wykwalifikowanych kadr oraz dostępność kadr na stanowiskach produkcyjnych. Jak wynika z raportu „Made in Poland”, jednym z najważniejszych elementów przy wyborze miejsca inwestycji jest kapitał ludzki. Na tym polu Polska deklasuje konkurencję. Można u nas znaleźć specjalistów z każdej dziedziny, z różnorodnym wykształceniem i doświadczeniem. Takie atuty są niezbędne do produkcji zaawansowanych technologicznie silników do aut Mercedesa. Wbrew pozorom Polska wcale nie jest najtańszym rynkiem pracy. Pod tym względem prześcigają nas takie kraje jak Rumunia czy Bułgaria. Są tam niższe obciążania związane ze świadczeniem pracy, jak i podatki. Polska ma jednak inny, bardzo ważny atut. Możemy się pochwalić jedną z najlepszych relacji jakości pracy do jej ceny.

Dodatkowym aspektem – i w tym przypadku decydującym – jest dostęp do pomocy publicznej. Oficjalne uruchomienie fabryki zaplanowano na 2019 rok.


Tomasz Olszewski

Zobacz więcej

JLL: 2019 rok był rekordowy w inwestycjach


15-01-2020

Łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 7,4 mld euro. To wynik lepszy od 2018 roku (ponad 7,2 mld euro).

Cross-dock, czyli magazyn ostatniej mili


16-12-2019

Z prawie 50-procentowym udziałem w całkowitym popycie netto, operatorzy logistyczni wyraźnie prowadzą wśród sektorów aktywnych na rynku magazynowym w Polsce. Jak pokazują dane JLL, przede wszystkim jest to zasługa ciągle rosnącego sektora e-commerce, ale również zwiększonej konsumpcji (branża FMCG, DIY). Wzrost tego udziału dotyczy nie tylko magazynów wysokiego składu, ale również obiektów typu cross-dock.

Droga do magazynów. Infrastruktura jako duży atut nowych lokalizacji


22-10-2019

Nowoczesne drogi są jednym z kluczowych argumentów przemawiających za tworzeniem się nowych korzystnych lokalizacji magazynowych w kraju. Infrastruktura pojawiająca się w trudno dostępnych do tej pory miejscach pozwala wielu firmom na dodatkowe możliwości rozwoju i generuje znaczące oszczędności.

Hubert Michalak, prezes Hillwood Polska: Oznak nasycenia rynku jeszcze nie widać


14-10-2019

Mimo dominującej pozycji lokalizacji magazynowych nazywanych Wielką Piątką, na znaczeniu zaczynają zyskiwać nowe miejsca na mapie Polski. Główne powody? Dostępność pracowników, mniejsze koszty oraz ciągle rozwijająca się infrastruktura.