Fabryka silników dla Mercedesa w Polsce. Co zdecydowało?

Nowa fabryka silników dla Mercedes-Benz powstanie w Polsce. Informacje potwierdziło Ministerstwo Rozwoju. Fabryka powstanie w okolicach Jawora na Dolnym Śląsku, 70 km od Wrocławia. Niemcy na początek chcą wydać w naszym kraju 500 mln euro. Co mogło zdecydować o wyborze Polski?


mat. prasowe

Decydując o wyborze lokalizacji, inwestor bierze pod uwagę szereg czynników. Polska na tle naszych sąsiadów pod wieloma względami wypada bardzo dobrze. Nasz kraj leży w Europie Centralnej, na przecięciu szlaków handlowych Północ-Południe i Wschód-Zachód. Taka lokalizacja jest ogromnym atutem. Dużym plusem jest poprawiająca się infrastruktura drogowa -do wielu miejsc w Polsce można szybko i wygodnie dojechać drogami krajowymi i wciąż rozwijającą się siecią autostrad. Co ważne, nowa infrastruktura tworzy również kolejne ciekawe lokalizacje, które jeszcze kilkanaście lat temu nie były postrzegane jako miejsca nadające się do inwestowania.

Trzy główne czynniki decydujące o potencjale inwestycyjnym danej lokalizacji to: koszty zatrudnienia, dostępność wykwalifikowanych kadr oraz dostępność kadr na stanowiskach produkcyjnych. Jak wynika z raportu „Made in Poland”, jednym z najważniejszych elementów przy wyborze miejsca inwestycji jest kapitał ludzki. Na tym polu Polska deklasuje konkurencję. Można u nas znaleźć specjalistów z każdej dziedziny, z różnorodnym wykształceniem i doświadczeniem. Takie atuty są niezbędne do produkcji zaawansowanych technologicznie silników do aut Mercedesa. Wbrew pozorom Polska wcale nie jest najtańszym rynkiem pracy. Pod tym względem prześcigają nas takie kraje jak Rumunia czy Bułgaria. Są tam niższe obciążania związane ze świadczeniem pracy, jak i podatki. Polska ma jednak inny, bardzo ważny atut. Możemy się pochwalić jedną z najlepszych relacji jakości pracy do jej ceny.

Dodatkowym aspektem – i w tym przypadku decydującym – jest dostęp do pomocy publicznej. Oficjalne uruchomienie fabryki zaplanowano na 2019 rok.


Tomasz Olszewski

Zobacz więcej

Rynek inwestycyjny bije rekordy


13-08-2019

Wartość sfinalizowanych w okresie od stycznia do czerwca transakcji kupna/sprzedaży obiektów magazynowych i logistycznych sięgnęła 374 mln euro.

Polska siódmym pod względem wielkości rynkiem magazynowym w UE


13-08-2019

Całkowite zasoby magazynowe w Polsce sięgnęły 16,9 miliona m kw. Popyt brutto w I półroczu tego roku przekroczył ponad 1,6 miliona m kw., do użytku oddano ponad 1,1 miliona m kw. nowej powierzchni, a w budowie pozostaje 2,2 miliona m kw.

Tomasz Mika: Będzie 30 mln m kw. magazynów?


04-07-2019

Czy to możliwe, aby w 2030 roku powierzchnie magazynowe w Polsce osiągnęły 30 mln m kw.? – na to i inne pytania starał się odpowiedzieć Tomasz Mika, Senior Director, JLL podczas 15. Konferencji Magazynów i Logistyki w Europie środkowo-Wschodniej, organizowanej przez Eurobuild CEE.

GUS: tysiące miejsc pracy w transporcie i magazynach


07-06-2019

Prawie 50 tys. – tyle wynosi liczba nowych miejsc pracy utworzonych w transporcie i gospodarce magazynowej w 2018 r. Takie dane podaje GUS. To wzrost o niecałe 20 tys. w ciągu ostatnich 4 lat. Jest to niezwykła szansa rozwoju branży.