Ekspert JLL: Przed Poznaniem czas intensywnego rozwoju

- Przed Poznaniem rysuje się bardzo dobra przyszłość – mówił podczas konferencji Property Forum Poznań Tomasz Mika. Dyrektor działu powierzchni magazynowych JLL w Polsce przewodniczył dyskusji na temat regionu.


Tylko w 2014 roku na poznańskim rynku wynajęto około 217 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Dziś w Wielkopolsce funkcjonują magazyny o łącznej powierzchni 1,2 mln mkw. To czwarty największy rynek w Polsce.

- Najważniejszym czynnikiem umożliwiającym rozwój miasta, jako lokalizacji pod projekty magazynowe i logistyczne, jest dobra infrastruktura transportowa oraz położenie na jednym z głównych korytarzy tranzytowych łączących Europę Zachodnią i Wschodnią – obok autostrady A2 - zaznacza Michał Śniadała, starszy konsultant w Dziale Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych z JLL. Eksperci JLL przygotowali raport zaprezentowany podczas Property Forum Poznań.

Potencjał magazynów w Poznaniu docenili już czołowi inwestorzy zagraniczni, tacy jak Volkswagen, GlaxoSmithKline czy Amazon.

Magazyny w Poznaniu konkurencją dla obiektów w Niemczech

Według ekspertów, Poznań dzięki bliskości granicy z Niemcami, relatywnie dużej i zamożnej aglomeracji oraz obecności fabryki Volkswagena, stanowi interesującą lokalizację dla najemców z sektorów motoryzacyjnego, logistycznego i handlowego, a co za tym idzie – dla projektów z segmentu nieruchomości magazynowo-przemysłowych.

Autostrada A2, biegnąc w głąb kraju, zapewnia doskonałe połączenie z Warszawą i innymi centralnymi obszarami Polski, a także – za sprawą węzła Łódź Północ –  z autostradą A1. W kierunku zachodnim, łączy się z niemiecką autostradą A12 oferując dogodny dojazd do Berlina, a także Frankfurtu nad Odrą.

Co dalej?

Jak pokazują dane JLL w Poznaniu wskaźnik pustostanów wynosi obecnie 3,7 proc. - Taki stan rzeczy zachęca deweloperów do realizacji nowych przedsięwzięć – mówi Mika z JLL.

2014 był rokiem narastającej konkurencji pomiędzy deweloperami o nowych najemców. Swoje projekty w regionie Poznania realizują najwięksi: Panattoni, Goodman czy MLP. Jeśli chodzi o popyt, to mniej intensywną końcówkę roku poprzedziły bardzo dobre kwartały. - Z analiz ekspertów JLL wynika również, że dwa następne lata będą czasem intensywnego rozwoju poznańskiego rynku – dodaje Tomasz Mika.

- Warto jednak pamiętać o wyzwaniach – zaznaczają eksperci JLL. Największym z nich są ograniczenia związane z rynkiem pracy. Poznań to region o niskiej stopie bezrobocia, a to oznacza większą konkurencję o pracownika.

Dziś pracodawcy szukają pracowników magazynowych na coraz szerszym obszarze. W rezultacie niektóre firmy już teraz analizują oddalone od aglomeracji lokalizacje, np. okolice Gorzowa czy Piły.


Tomasz Mika
 • Poznan

  Szukasz magazynu w Poznaniu?

  Powierzchnia dostępna: 153000 m2
  Liczba ofert: 34
  Średni czynsz: -
  Magazyny: Poznań
Paulina Dziubińska

Zobacz więcej

Planowane jest centrum dystrybucyjne Biedronki w okolicach Olsztyna


18-09-2019

Firma Jeronimo Martins Polska przygotowała realizację centrum dystrybucyjnego w miejscowości Stawiguda k. Olsztyna (woj. warmińsko-mazurskie) - informuje Propertynews.pl.

Deweloper powierzchni magazynowych z zyskiem na poziomie 1,5 mln zł


16-09-2019

O 11,3 proc. - do 10,3 mln zł - wzrosły w 1 półroczu 2019 roku przychody Grupy BIK w ujęciu r./r. W tym okresie Grupa realizująca projekty logistyczne i handlowe uzyskała 1,5 mln zł zysku netto. Z kolei wartość kapitałów własnych czyli aktywów netto zwiększyła się o 1,6 proc. do 98,3 mln zł.

Panattoni Europe otwiera fabrykę zmywarek BSH w Łodzi i bije kolejny rekord


12-09-2019

Panattoni Europe otworzył największy obiekt produkcyjny w swoim portfolio i największy zakład produkcyjny AGD w Europie – fabrykę zmywarek BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. Obiekt dedykowany przemysłowi 4.0 powstał w Łodzi – obok Central European Logistics Hub – zajmując 57 000 m kw. Uroczyste otwarcie nastąpiło 10 września, 10 miesięcy od momentu zakupu gruntu. W sąsiedztwie fabryki znajduje się również Centrum Logistyczne BSH oraz powstający Panattoni Apliance Park, tworzony na potrzeby obiektu produkcyjnego BSH.

MLP Group dostarczy 70 tys. m kw. w nowym magazynie pod Wrocławiem


12-09-2019

MLP Group wybuduje drugi park logistyczny w pobliżu Wrocławia. MLP Wrocław West dostarczy łącznie 70 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni. Wydanie pierwszych gotowych powierzchni planowane jest w październiku 2020 r.