Ekspert JLL: Przed Poznaniem czas intensywnego rozwoju

- Przed Poznaniem rysuje się bardzo dobra przyszłość – mówił podczas konferencji Property Forum Poznań Tomasz Mika. Dyrektor działu powierzchni magazynowych JLL w Polsce przewodniczył dyskusji na temat regionu.


Tylko w 2014 roku na poznańskim rynku wynajęto około 217 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Dziś w Wielkopolsce funkcjonują magazyny o łącznej powierzchni 1,2 mln mkw. To czwarty największy rynek w Polsce.

- Najważniejszym czynnikiem umożliwiającym rozwój miasta, jako lokalizacji pod projekty magazynowe i logistyczne, jest dobra infrastruktura transportowa oraz położenie na jednym z głównych korytarzy tranzytowych łączących Europę Zachodnią i Wschodnią – obok autostrady A2 - zaznacza Michał Śniadała, starszy konsultant w Dziale Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych z JLL. Eksperci JLL przygotowali raport zaprezentowany podczas Property Forum Poznań.

Potencjał magazynów w Poznaniu docenili już czołowi inwestorzy zagraniczni, tacy jak Volkswagen, GlaxoSmithKline czy Amazon.

Magazyny w Poznaniu konkurencją dla obiektów w Niemczech

Według ekspertów, Poznań dzięki bliskości granicy z Niemcami, relatywnie dużej i zamożnej aglomeracji oraz obecności fabryki Volkswagena, stanowi interesującą lokalizację dla najemców z sektorów motoryzacyjnego, logistycznego i handlowego, a co za tym idzie – dla projektów z segmentu nieruchomości magazynowo-przemysłowych.

Autostrada A2, biegnąc w głąb kraju, zapewnia doskonałe połączenie z Warszawą i innymi centralnymi obszarami Polski, a także – za sprawą węzła Łódź Północ –  z autostradą A1. W kierunku zachodnim, łączy się z niemiecką autostradą A12 oferując dogodny dojazd do Berlina, a także Frankfurtu nad Odrą.

Co dalej?

Jak pokazują dane JLL w Poznaniu wskaźnik pustostanów wynosi obecnie 3,7 proc. - Taki stan rzeczy zachęca deweloperów do realizacji nowych przedsięwzięć – mówi Mika z JLL.

2014 był rokiem narastającej konkurencji pomiędzy deweloperami o nowych najemców. Swoje projekty w regionie Poznania realizują najwięksi: Panattoni, Goodman czy MLP. Jeśli chodzi o popyt, to mniej intensywną końcówkę roku poprzedziły bardzo dobre kwartały. - Z analiz ekspertów JLL wynika również, że dwa następne lata będą czasem intensywnego rozwoju poznańskiego rynku – dodaje Tomasz Mika.

- Warto jednak pamiętać o wyzwaniach – zaznaczają eksperci JLL. Największym z nich są ograniczenia związane z rynkiem pracy. Poznań to region o niskiej stopie bezrobocia, a to oznacza większą konkurencję o pracownika.

Dziś pracodawcy szukają pracowników magazynowych na coraz szerszym obszarze. W rezultacie niektóre firmy już teraz analizują oddalone od aglomeracji lokalizacje, np. okolice Gorzowa czy Piły.


Tomasz Mika
 • Poznan

  Szukasz magazynu w Poznaniu?

  Powierzchnia dostępna: 153000 m2
  Liczba ofert: 34
  Średni czynsz: -
  Magazyny: Poznań
Paulina Dziubińska

Zobacz więcej

Panattoni rozbudowuje City Logistics Wrocław I


18-02-2020

Panattoni całkowicie wynajął obiekty zrealizowane w ramach pierwszego etapu budowy City Logistics Wrocław I. Na ponad 36 700 m kw. powierzchni ulokowały się przede wszystkim firmy z sektora logistyczno-dystrybucyjnego. Teraz deweloper rusza z budową kolejnych o powierzchni odpowiednio 11 300 i 10 900 m kw. Ich oddanie planowane jest na przełom drugiego i trzeciego kwartału 2020.

Bedą dwa nowe magazyny na Górnym Śląsku od Hillwooda


18-02-2020

Hillwood Polska buduje dwa nowe magazyny w Gliwicach i Mysłowicach. Już w trzecim kwartale tego roku do dyspozycji przedsiębiorców zostanie oddane w sumie 52 000 mkw. nowoczesnych powierzchni magazynowych.

Spółka Wojnarowscy w Panattoni Park Sosnowiec II


14-02-2020

Firma Wojnarowscy, właściciel marki Spectrum LED, wynajęła ponad 3850 mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w Panattoni Park Sosnowiec II.

Panattoni startuje z Parkiem Konotopa III


13-02-2020

Panattoni zrealizuje kolejne centrum dystrybucyjne w regionie Warszawy. Panattoni Park Konotopa III o planowanej powierzchni blisko 60 tys. m kw., powstanie tuż przy samym węźle łączącym Autostradę A2 z drogą ekspresową S8. Inwestycja będzie realizowana w kilku etapach, a najemcy będą mogli ją zająć już we wrześniu 2020.