:

Drugie życie budynków magazynowo-przemysłowych

Firma zainteresowana inwestowaniem w Polsce zawsze podejmuje decyzję, czy budować nowy zakład, czy może wynająć istniejący budynek. Dziś – przez rosnące czynsze i wysokie koszty budowy – ten wybór staje się prostszy.


Do końca 2017 roku doświadczaliśmy specyficznej sytuacji w Polsce: istniejące budynki nie były w stanie rywalizować z nowymi inwestycjami. Nie dość, że nowo budowane obiekty charakteryzowały się lepszą jakością i wyższym standardem (grubsza izolacja termiczna, oświetlenie LED, mocniejsza posadzka) to były dodatkowo zdecydowanie tańsze niż istniejące obiekty. Obecnie sytuacja się zmienia.

Dane JLL pokazują, że w III kwartale 2018 roku zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyły kolejny próg i osiągnęły 14,9 mln m kw. W tym okresie wynajęto ponad 690 tys. m kw. powierzchni, z czego ponad 517 tys. m kw. stanowiły nowe umowy. Jak dotąd każdy kwartał tego roku odnotowywał wyniki lepsze niż w analogicznym okresie 2017 roku, dzięki czemu całkowita wynajęta powierzchnia od stycznia do końca września osiągnęła aż 2,8 mln m kw.

W trzecim kwartale widać ponowne zainteresowanie głównymi lokalizacjami w Polsce: łączny popyt netto obserwowany na rynkach Warszawy, Górnego Śląska, Centralnej Polski, Poznania i Wrocławia wyniósł 400 tys. m kw., co stanowiło prawie 80 proc. nowo wynajętej powierzchni w Polsce.

Rosnące potrzeby najemców w dalszym ciągu będą napędzały powstawanie nowych obiektów magazynowo-przemysłowych, ale z powodu drastycznego wzrostu kosztów budowy, na które składa się wyższy koszt pracownika oraz materiałów, czynsz jaki oferują nowe inwestycje nie jest już tak atrakcyjny. W efekcie istniejące budynki cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród najemców. Są konkurencyjne cenowo oraz, co najważniejsze, często są dostępne od ręki.

Nie najem, to kupno

Drugim trendem, który obserwujemy na rynku magazynowym, jest wzrost zainteresowania zakupem istniejących obiektów. Wiąże się to zazwyczaj z koniecznością adaptacji obiektu pod potrzeby nowego właściciela, ale skraca czas inwestycji, jak również w niektórych przypadkach jest rozwiązaniem tańszym niż najem.

Jednym z ważnych powodów przemawiających za kupnem gotowej nieruchomości bywa również lokalizacja. Ta w przeważającej większości przypadków jest bardzo atrakcyjna. Przykład? W ofercie JLL posiadamy bardzo bogate portfolio istniejących już obiektów, które znajdują się w kluczowych lokalizacjach, takich jak: Łódź, Wrocław, Poznań, Warszawa.

Z drugiej strony zakup istniejącego obiektu, o czym warto pamiętać, nie daje klientowi elastyczności i możliwości szybkiego dobrania powierzchni lub jej redukcji – te przywileje zarezerwowane są dla najemców większych parków logistycznych.

Podsumowując, pozycja istniejących budynków może się dalej umacniać na polskim rynku. Porównując koszt najmu przy 10-letniej umowie w nowym budynku z ceną zakupu istniejącego budynku może się okazać, że dla niektórych przedsięwzięć zakup będzie o wiele atrakcyjniejszym rozwiązaniem.


Konrad Lewiński