Deweloperzy aktywni w pierwszym półroczu

Deweloperzy wciąż zwiększają swoją aktywność. Jak pokazał raport JLL, w I połowie 2018 r. zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce osiągnęły 14,2 mln m kw. W ostatnim kwartale na rynek dostarczono 343 tys. m kw. w 15 parkach magazynowych, co daje ponad 648 tys. m kw. dostarczonych na rynek w całym pierwszym półroczu.


Większość nowej powierzchni zlokalizowana jest w Centralnej  Polsce, Warszawie oraz na Górnym Śląsku. Aktywność jest jednak najbardziej widoczna w skali budowanej powierzchni, która w czerwcu osiągnęła spektakularny poziom 2,3 mln m kw. Najbardziej aktywnym regionem była Polska Centralna, gdzie w budowie znajdowało się 623 tys. m kw. powierzchni magazynowej.

Dla porównania, jest to więcej niż całe istniejące zasoby Szczecina czy Trójmiasta. Potwierdzeniem dla przewidywanych kierunków rozwoju rynku jest ponad 340 tys. m kw. budowanych łącznie w Lubuskim, Olsztynie, Białymstoku oraz na rynku Kielce/Radom. Szczecin i Trójmiasto również cieszą się wzrostem aktywności deweloperów – w każdym z nich  powstaje  ponad 115 tys. m kw.

– Możliwe, że jeszcze w 2018 r. zasoby rynku przekroczą  próg 16 mln m kw., jednak biorąc pod uwagę wydłużający się proces budowy, który trwa około 8-12 miesięcy, prawdopodobnie wydarzy się to dopiero na początku przyszłego roku – zaznacza Tomasz Olszewski, Regional Director, JLL.

Udział powierzchni budowanej spekulacyjnie pozostał na stabilnym poziomie i wyniósł 28 proc., co  jest również efektem utrzymującego się wysokiego popytu. Deweloperzy są najbardziej pewni rynków Warszawy, Polski Centralnej i Górnego Śląska, gdzie spekulacyjnie buduje się najwięcej.


Tomasz Olszewski