Chińczycy chcą inwestować w Polsce

Po raz pierwszy od 12 lat w czerwcu tego roku do Polski przyleciał prezydent Chin. Efektem wizyty Xi Jinpinga ma być coraz szersza współpraca gospodarcza obu krajów i rozpoczęcie rozmów pomiędzy firmami z Polski i Chin.


Jak do tej pory chińskie inwestycje w Polsce wyglądają skromnie. Co prawda w grudniu 2014 roku działały w kraju 884 przedsiębiorstwa z udziałem chińskiego kapitału, ale jak informuje GUS, w większości były to fi rmy małe. Według wyliczeń Narodowego Banku Polskiego na koniec 2014 roku chińskie inwestycje w Polsce warte były niespełna 443 mln dolarów, co stanowiło tylko 0,2 procent wartości inwestycji zagranicznych w Polsce.

Zauważalne jednak jest coraz większe zaangażowanie tamtejszego kapitału. Szczególnie, że chińskie firmy czują się u nas coraz lepiej. Widać to na przykładzie flagowej inwestycji Chińczyków jaką jest Huta Stalowa Wola. Została ona przejęta przez LiuGong, jedną z największych firm sprzętu ciężkiego w Chinach. Z kolei dwa lata temu Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku przejęła firma Tri-Ring. Chińczycy zainwestowali również w polski Animex, czyli producenta wędlin, właściciela takich marek jak Krakus, Morliny czy Berlinki.

Chińska brama dla inwestorów na Pomorzu

Do tej pory chińskie inwestycje realizowane w Polsce opierały się głównie na fuzjach i przejęciach. To jednak się zmienia. Na początku lipca Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych podała, że swoją prototypownię w Gdańsku otworzył chiński producent komponentów aluminiowych Chunxing Group. – Nowy zakład w Gdańsku ma zoptymalizować obsługę magazynowo-logistyczną dla europejskich klientów oraz dostarczać prototypy w możliwie najkrótszym czasie. Obecnie zatrudnionych jest pięciu specjalistów w dziedzinie obsługi maszyn CNC, logistyki i magazynowania, kontroli jakości oraz zarządzania projektami i działaniami rozwojowym. Do końca roku planujemy zwiększanie zatrudnienia, bazując na specjalistach z regionu – powiedział dyrektor zarządzający Chunxing w Polsce Sebastian Czuryło, cytowany w komunikacie.

Pierwsza faza projektu w Gdańsku została praktycznie zakończona, a firma nie wyklucza, że zrealizuje w Gdańsku kolejne inwestycje. Założeniem strategicznym jest budowa w ciągu 3-4 lat w Europie dużego zakładu produkcyjnego. Gdańsk będzie naturalnie jednym z pierwszych miejsc branych pod uwagę. Jak mówił Steve Sun, odpowiedzialny za koordynację rozwoju Chunxing w Polsce, o lokalizacji zakładu w Gdańsku zdecydowało położenie geografi czne, klimat inwestycyjny oraz dostęp do lokalnych zasobów ludzkich. – Ze względu na bliskość naszych kluczowych partnerów z Europy Zachodniej, Europa ŚrodkowoWschodnia jest niezwykle dogodnym miejscem do realizacji inwestycji – wyjaśnił Steve Sun.

Inwestycji będzie więcej

W napływie inwestycji będzie pomagać rozwijana w Polsce infrastruktura – mówi Joanna Choromańska, Business Development BTS Manager w JLL. Według Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, w europejskich relacjach z Chinami możemy stać się transportowym hubem. Zaledwie w kilka miesięcy 2016 roku liczba kontenerów przeładowywanych w Małaszewiczach zwiększyła się sześciokrotnie. W maju regularne połączenie z Chinami uruchomił terminal PCC Intermodal w Kutnie. Z tego miejsca chińskie ładunki trafi ają do Rotterdamu, Hamburga czy Berlina. – Stajemy się bramą na rynek europejski dla chińskich firm – dodaje Joanna Choromańska z JLL.

Spore plany ma również Łódź, która wcześniej uruchomiła połączenie kolejowe z chińskim Chengdu. Dzięki temu bezpośredniemu połączeniu kolejowemu i kolejnym inwestycjom w tym zakresie ma stać się superhubem infrastrukturalnym lądowej części Nowego Jedwabnego Szlaku, przebiegającego przez Europę. Podczas Poland-China Business Forum w Warszawie szef Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Marek Michalik przekonywał, że w Łodzi ma powstać logistyczno-technologiczny park, a na nowych inwestorów czeka dodatkowo specjalna komórka chińska oraz możliwość objęcia kolejnych projektów ułatwieniami, jakie daje Strefa.

Podczas polsko-chińskiego forum, które jest pierwszym gospodarczym wydarzeniem towarzyszącym ofi cjalnej wizycie prezydenta Chin, Xi Jinpinga w Polsce, podpisano kilka umów pomiędzy przedsiębiorcami z obu krajów. Zawarto też umowy o współpracy pomiędzy Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Chińską Radą do Spraw Promocji Międzynarodowej.


Joanna Choromańska

Zobacz więcej

WIDEO: Doskonała forma rynku magazynowo-przemysłowego w Polsce


29-08-2017

Dane przygotowane przez analityków JLL pokazują, że za nami udane sześć miesięcy 2017 roku. Popyt brutto – uwzględniający przedłużenia istniejących umów – osiągnął poziom 1,719 mln m kw. Na rynku pojawiło się ponad 715 tys. m kw. nowej powierzchni, dzięki czemu zasoby powierzchni magazynowej w Polsce wyniosły 11,895 mln m kw.

WIDEO: Rynek magazynowy w Polsce ciągle w górę


23-08-2017

Za nami udane sześć miesięcy 2017 roku na rynku magazynowo-przemysłowym. Popyt brutto – uwzględniający przedłużenia istniejących umów – osiągnął poziom 1,719 mln m kw. Na rynku pojawiło się ponad 715 tys. m kw. nowej powierzchni, dzięki czemu zasoby powierzchni magazynowej w Polsce wyniosły 11,895 mln m kw.

Operatorzy logistyczni i sieci handlowe najbardziej aktywni na rynku


21-08-2017

Operatorzy logistyczni oraz sieci handlowe to dwa najbardziej aktywne sektory na rynku magazynowym. Najnowsze dane JLL pokazały, że przypadło na nie w pierwszym półroczu 2017 roku aż 62 procent popytu brutto.

Polska Centralna. Najpopularniejszy region w kraju


16-08-2017

Najbardziej popularnym rynkiem wśród najemców w II kwartale 2017 roku była Centralna Polska, gdzie wynajęto 282 000 m kw., co stanowi 43% popytu netto w Polsce. Dzięki temu region ten wysunął się na pozycję lidera po pierwszej połowie roku, wyprzedzającym tym samym Górny Śląsk, Warszawę oraz Wrocław. Skąd ta popularność Polski Centralnej?