Chińczycy chcą inwestować w Polsce

Po raz pierwszy od 12 lat w czerwcu tego roku do Polski przyleciał prezydent Chin. Efektem wizyty Xi Jinpinga ma być coraz szersza współpraca gospodarcza obu krajów i rozpoczęcie rozmów pomiędzy firmami z Polski i Chin.


Jak do tej pory chińskie inwestycje w Polsce wyglądają skromnie. Co prawda w grudniu 2014 roku działały w kraju 884 przedsiębiorstwa z udziałem chińskiego kapitału, ale jak informuje GUS, w większości były to fi rmy małe. Według wyliczeń Narodowego Banku Polskiego na koniec 2014 roku chińskie inwestycje w Polsce warte były niespełna 443 mln dolarów, co stanowiło tylko 0,2 procent wartości inwestycji zagranicznych w Polsce.

Zauważalne jednak jest coraz większe zaangażowanie tamtejszego kapitału. Szczególnie, że chińskie firmy czują się u nas coraz lepiej. Widać to na przykładzie flagowej inwestycji Chińczyków jaką jest Huta Stalowa Wola. Została ona przejęta przez LiuGong, jedną z największych firm sprzętu ciężkiego w Chinach. Z kolei dwa lata temu Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku przejęła firma Tri-Ring. Chińczycy zainwestowali również w polski Animex, czyli producenta wędlin, właściciela takich marek jak Krakus, Morliny czy Berlinki.

Chińska brama dla inwestorów na Pomorzu

Do tej pory chińskie inwestycje realizowane w Polsce opierały się głównie na fuzjach i przejęciach. To jednak się zmienia. Na początku lipca Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych podała, że swoją prototypownię w Gdańsku otworzył chiński producent komponentów aluminiowych Chunxing Group. – Nowy zakład w Gdańsku ma zoptymalizować obsługę magazynowo-logistyczną dla europejskich klientów oraz dostarczać prototypy w możliwie najkrótszym czasie. Obecnie zatrudnionych jest pięciu specjalistów w dziedzinie obsługi maszyn CNC, logistyki i magazynowania, kontroli jakości oraz zarządzania projektami i działaniami rozwojowym. Do końca roku planujemy zwiększanie zatrudnienia, bazując na specjalistach z regionu – powiedział dyrektor zarządzający Chunxing w Polsce Sebastian Czuryło, cytowany w komunikacie.

Pierwsza faza projektu w Gdańsku została praktycznie zakończona, a firma nie wyklucza, że zrealizuje w Gdańsku kolejne inwestycje. Założeniem strategicznym jest budowa w ciągu 3-4 lat w Europie dużego zakładu produkcyjnego. Gdańsk będzie naturalnie jednym z pierwszych miejsc branych pod uwagę. Jak mówił Steve Sun, odpowiedzialny za koordynację rozwoju Chunxing w Polsce, o lokalizacji zakładu w Gdańsku zdecydowało położenie geografi czne, klimat inwestycyjny oraz dostęp do lokalnych zasobów ludzkich. – Ze względu na bliskość naszych kluczowych partnerów z Europy Zachodniej, Europa ŚrodkowoWschodnia jest niezwykle dogodnym miejscem do realizacji inwestycji – wyjaśnił Steve Sun.

Inwestycji będzie więcej

W napływie inwestycji będzie pomagać rozwijana w Polsce infrastruktura – mówi Joanna Choromańska, Business Development BTS Manager w JLL. Według Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, w europejskich relacjach z Chinami możemy stać się transportowym hubem. Zaledwie w kilka miesięcy 2016 roku liczba kontenerów przeładowywanych w Małaszewiczach zwiększyła się sześciokrotnie. W maju regularne połączenie z Chinami uruchomił terminal PCC Intermodal w Kutnie. Z tego miejsca chińskie ładunki trafi ają do Rotterdamu, Hamburga czy Berlina. – Stajemy się bramą na rynek europejski dla chińskich firm – dodaje Joanna Choromańska z JLL.

Spore plany ma również Łódź, która wcześniej uruchomiła połączenie kolejowe z chińskim Chengdu. Dzięki temu bezpośredniemu połączeniu kolejowemu i kolejnym inwestycjom w tym zakresie ma stać się superhubem infrastrukturalnym lądowej części Nowego Jedwabnego Szlaku, przebiegającego przez Europę. Podczas Poland-China Business Forum w Warszawie szef Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Marek Michalik przekonywał, że w Łodzi ma powstać logistyczno-technologiczny park, a na nowych inwestorów czeka dodatkowo specjalna komórka chińska oraz możliwość objęcia kolejnych projektów ułatwieniami, jakie daje Strefa.

Podczas polsko-chińskiego forum, które jest pierwszym gospodarczym wydarzeniem towarzyszącym ofi cjalnej wizycie prezydenta Chin, Xi Jinpinga w Polsce, podpisano kilka umów pomiędzy przedsiębiorcami z obu krajów. Zawarto też umowy o współpracy pomiędzy Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Chińską Radą do Spraw Promocji Międzynarodowej.


Joanna Choromańska

Zobacz więcej

JLL: 2019 rok był rekordowy w inwestycjach


15-01-2020

Łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 7,4 mld euro. To wynik lepszy od 2018 roku (ponad 7,2 mld euro).

Cross-dock, czyli magazyn ostatniej mili


16-12-2019

Z prawie 50-procentowym udziałem w całkowitym popycie netto, operatorzy logistyczni wyraźnie prowadzą wśród sektorów aktywnych na rynku magazynowym w Polsce. Jak pokazują dane JLL, przede wszystkim jest to zasługa ciągle rosnącego sektora e-commerce, ale również zwiększonej konsumpcji (branża FMCG, DIY). Wzrost tego udziału dotyczy nie tylko magazynów wysokiego składu, ale również obiektów typu cross-dock.

Droga do magazynów. Infrastruktura jako duży atut nowych lokalizacji


22-10-2019

Nowoczesne drogi są jednym z kluczowych argumentów przemawiających za tworzeniem się nowych korzystnych lokalizacji magazynowych w kraju. Infrastruktura pojawiająca się w trudno dostępnych do tej pory miejscach pozwala wielu firmom na dodatkowe możliwości rozwoju i generuje znaczące oszczędności.

Hubert Michalak, prezes Hillwood Polska: Oznak nasycenia rynku jeszcze nie widać


14-10-2019

Mimo dominującej pozycji lokalizacji magazynowych nazywanych Wielką Piątką, na znaczeniu zaczynają zyskiwać nowe miejsca na mapie Polski. Główne powody? Dostępność pracowników, mniejsze koszty oraz ciągle rozwijająca się infrastruktura.