Bydgoszcz coraz silniejsza logistycznie

Bydgoszcz dzięki ostatnio realizowanym inwestycjom staje się centrum produkcyjno-magazynowym pierwszego wyboru w tym regionie. Mówili o tym uczestnicy konferencji „Emerging Cities. Nowe Centra Logistyczno-Produkcyjne na mapie Polski” organizowanej przez Puls Biznesu. Jednym z ekspertów był Tomasz Mika z JLL.


– Bydgoszcz coraz mocniej zaznacza swoją obecność na krajowej mapie magazynowo-przemysłowej, a to dzięki dogodnej lokalizacji oraz rozwijającej się infrastrukturze komunikacyjnej czy wykwalifikowanej i doświadczonej kadrze pracowniczej, regularnie wspieranej przez system dobrze współpracujących z biznesem uczelni – mówi Tomasz Mika, National Director, JLL.

Jak wskazuje ekspert JLL, Bydgoszcz to także silne branże, m.in. elektroniczna, budowy maszyn, spożywcza oraz przetwórstwa tworzyw sztucznych. – Miasto zajmuje ósme miejsce pod względem liczby mieszkańców w kraju, jest najprężniejszym ośrodkiem gospodarczym w regionie. Jednym z większych miejscowych przedsiębiorstw jest firma Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz S.A., produkująca tabor kolejowy i tramwajowy. W mieście swoje oddziały otworzyło kilkanaście znaczących na świecie firm z sektora elektronicznego oraz IT, m.in: Atos, Jabil Global Services, Teleplan, Tyco Electronics czy Alcatel-Lucent – wymienia Tomasz Mika z JLL.

Bydgoszcz zajmuje ósme miejsce pod względem liczby mieszkańców w kraju, jest najprężniejszym ośrodkiem gospodarczym w regionie. Jednym z większych miejscowych przedsiębiorstw jest firma Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz S.A., produkująca tabor kolejowy i tramwajowy. W mieście swoje oddziały otworzyło kilkanaście znaczących na świecie firm z sektora elektronicznego oraz IT, m.in: Atos, Jabil Global Services, Teleplan, Tyco Electronics czy Alcatel-Lucent.

W lutym tego roku firma Panattoni Europe zakończyła w Bydgoszczy budowę magazynów dla firmy Kaufland. Obiekt o powierzchni około 45 tys. m kw. jest trzecim magazynem firmy w Polsce. Magazyn dystrybucyjnie obsługuje 67 marketów położonych w północnej części kraju. W transakcji umowy najmu pośredniczyła agencja JLL.

W pierwszym kwartale tego roku także sieć Carrefour Polska zaczęła korzystać z centrum logistycznego w Bydgoszczy. Magazyn BTS ma powierzchnię 38 184 m kw., z czego magazyn zajmuje ok. 36 726 m kw., a powierzchnia socjalno-biurowa 1 458 m kw. Z bydgoskiego magazynu obsługiwane są wszystkie formaty stacjonarne Carrefour Polska na północy i zachodzie kraju – m.in. w Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu, Zielonej Górze i Wrocławiu.

W Bydgoszczy buduje jednak nie tylko Panattoni. – Swoje centrum magazynowo-produkcyjne stawia też u nas Waimea Holding. W sumie powstać mają dwie hale o powierzchni ponad 16 i 9 tys. m kw. Jedna z nich przeznaczona na magazyny i biura, druga – dla operatorów logistycznych – mówiła podczas konferencji Edyta Wiwatowska, prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Utworzony w 2004 roku Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny zajmuje powierzchnię całkowitą wynoszącą 283 ha. Inwestorom działającym na jego terenie przysługują ulgi podatkowe sprzyjające prowadzeniu działalności gospodarczej. Tereny te są w pełni przygotowane pod względem infrastrukturalnym a także wyposażone w media. Do atutów lokalizacyjnych parku należy bliskość linii kolejowej Chorzów Batory-Tczew (magistrala węglowa), dróg DK5 DK10 oraz dróg ekspresowych S10 i S5 oraz portu lotniczego Bydgoszcz. 

Tomasz Mika