Będzie rekordowy rok? W tym roku nawet 1,5 miliona wynajętej powierzchni

W tym roku firmy wynajmą nawet półtora miliona metrów kwadratowych powierzchni magazynowej – uważają eksperci JLL.


 

Wskaźnik pustostanów spada w całym kraju

Deweloperzy coraz chętniej zaczynają projekty spekulacyjne, co w ocenie Tomasza Miki, dyrektora działu powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce w JLL, może oznaczać, że deweloperzy mają duże zaufanie do sytuacji na rynku powierzchni magazynowych.

- W pierwszych dwóch kwartałach tego roku oddano do użytku prawie 300 tys. mkw. nowej powierzchni, a kolejne 800 tys. znajduje się w budowie. Z tego 10 proc. czyli około 80 tys., mkw. to inwestycje spekulacyjne – dodaje w rozmowie z Magazyny.pl Tomasz Mika z JLL.

Regionami, które w najbliższym czasie mają szanse na nowe projekty spekulacyjne mogą być Wrocław i Poznań. Do dyspozycji najemców pozostaje tam niewiele ponad 50 000 mkw. gotowej powierzchni. Dla porównania spośród pięciu głównych rynków, największy wakat tradycyjnie już zaobserwowano w Polsce centralnej - 203 000 mkw. W samym tylko regionie Piotrkowa do wynajęcia od zaraz jest 102 000 mkw.

Głównymi odbiorcami projektów magazynowych mogą okazać się operatorzy logistyczni. Już w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2014 roku blisko połowa wynajętej powierzchni magazynowej trafiła do operatorów logistycznych. - Rośnie również udział powierzchni magazynowej przeznaczonej dla obsługi rozwijającego się sektora e-commerce - mówi serwisowi Magazyny.pl Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Według analityków JLL sektor e-commerce odpowiada za około 15 proc. wynajętej w pierwszej połowie roku powierzchni. Istotnymi najemcami były również sieci handlowe, które odpowiadały za 19,3 proc. wynajętej powierzchni. Ogółem w pierwszej połowie roku wynajęto 527 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Jak wynika z raportu JLL w pierwszym półroczu najemcy podpisali nowe umowy na 527 000 mkw. Wolumen przedłużonych umów sięgnął 368 000 mkw., co oznacza, że całkowity popyt na magazyny wyniósł ponad 912 000 mkw.


Tomasz Mika

Zobacz więcej

JLL: 2019 rok był rekordowy w inwestycjach


15-01-2020

Łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 7,4 mld euro. To wynik lepszy od 2018 roku (ponad 7,2 mld euro).

Cross-dock, czyli magazyn ostatniej mili


16-12-2019

Z prawie 50-procentowym udziałem w całkowitym popycie netto, operatorzy logistyczni wyraźnie prowadzą wśród sektorów aktywnych na rynku magazynowym w Polsce. Jak pokazują dane JLL, przede wszystkim jest to zasługa ciągle rosnącego sektora e-commerce, ale również zwiększonej konsumpcji (branża FMCG, DIY). Wzrost tego udziału dotyczy nie tylko magazynów wysokiego składu, ale również obiektów typu cross-dock.

Droga do magazynów. Infrastruktura jako duży atut nowych lokalizacji


22-10-2019

Nowoczesne drogi są jednym z kluczowych argumentów przemawiających za tworzeniem się nowych korzystnych lokalizacji magazynowych w kraju. Infrastruktura pojawiająca się w trudno dostępnych do tej pory miejscach pozwala wielu firmom na dodatkowe możliwości rozwoju i generuje znaczące oszczędności.

Hubert Michalak, prezes Hillwood Polska: Oznak nasycenia rynku jeszcze nie widać


14-10-2019

Mimo dominującej pozycji lokalizacji magazynowych nazywanych Wielką Piątką, na znaczeniu zaczynają zyskiwać nowe miejsca na mapie Polski. Główne powody? Dostępność pracowników, mniejsze koszty oraz ciągle rozwijająca się infrastruktura.