Będzie rekordowy rok? W tym roku nawet 1,5 miliona wynajętej powierzchni

W tym roku firmy wynajmą nawet półtora miliona metrów kwadratowych powierzchni magazynowej – uważają eksperci JLL.


 

Wskaźnik pustostanów spada w całym kraju

Deweloperzy coraz chętniej zaczynają projekty spekulacyjne, co w ocenie Tomasza Miki, dyrektora działu powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce w JLL, może oznaczać, że deweloperzy mają duże zaufanie do sytuacji na rynku powierzchni magazynowych.

- W pierwszych dwóch kwartałach tego roku oddano do użytku prawie 300 tys. mkw. nowej powierzchni, a kolejne 800 tys. znajduje się w budowie. Z tego 10 proc. czyli około 80 tys., mkw. to inwestycje spekulacyjne – dodaje w rozmowie z Magazyny.pl Tomasz Mika z JLL.

Regionami, które w najbliższym czasie mają szanse na nowe projekty spekulacyjne mogą być Wrocław i Poznań. Do dyspozycji najemców pozostaje tam niewiele ponad 50 000 mkw. gotowej powierzchni. Dla porównania spośród pięciu głównych rynków, największy wakat tradycyjnie już zaobserwowano w Polsce centralnej - 203 000 mkw. W samym tylko regionie Piotrkowa do wynajęcia od zaraz jest 102 000 mkw.

Głównymi odbiorcami projektów magazynowych mogą okazać się operatorzy logistyczni. Już w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2014 roku blisko połowa wynajętej powierzchni magazynowej trafiła do operatorów logistycznych. - Rośnie również udział powierzchni magazynowej przeznaczonej dla obsługi rozwijającego się sektora e-commerce - mówi serwisowi Magazyny.pl Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Według analityków JLL sektor e-commerce odpowiada za około 15 proc. wynajętej w pierwszej połowie roku powierzchni. Istotnymi najemcami były również sieci handlowe, które odpowiadały za 19,3 proc. wynajętej powierzchni. Ogółem w pierwszej połowie roku wynajęto 527 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Jak wynika z raportu JLL w pierwszym półroczu najemcy podpisali nowe umowy na 527 000 mkw. Wolumen przedłużonych umów sięgnął 368 000 mkw., co oznacza, że całkowity popyt na magazyny wyniósł ponad 912 000 mkw.


Tomasz Mika

Zobacz więcej

Rynek inwestycyjny bije rekordy


13-08-2019

Wartość sfinalizowanych w okresie od stycznia do czerwca transakcji kupna/sprzedaży obiektów magazynowych i logistycznych sięgnęła 374 mln euro.

Polska siódmym pod względem wielkości rynkiem magazynowym w UE


13-08-2019

Całkowite zasoby magazynowe w Polsce sięgnęły 16,9 miliona m kw. Popyt brutto w I półroczu tego roku przekroczył ponad 1,6 miliona m kw., do użytku oddano ponad 1,1 miliona m kw. nowej powierzchni, a w budowie pozostaje 2,2 miliona m kw.

Tomasz Mika: Będzie 30 mln m kw. magazynów?


04-07-2019

Czy to możliwe, aby w 2030 roku powierzchnie magazynowe w Polsce osiągnęły 30 mln m kw.? – na to i inne pytania starał się odpowiedzieć Tomasz Mika, Senior Director, JLL podczas 15. Konferencji Magazynów i Logistyki w Europie środkowo-Wschodniej, organizowanej przez Eurobuild CEE.

GUS: tysiące miejsc pracy w transporcie i magazynach


07-06-2019

Prawie 50 tys. – tyle wynosi liczba nowych miejsc pracy utworzonych w transporcie i gospodarce magazynowej w 2018 r. Takie dane podaje GUS. To wzrost o niecałe 20 tys. w ciągu ostatnich 4 lat. Jest to niezwykła szansa rozwoju branży.