Bardzo dobre pół roku w Specjalnych Strefach Ekonomicznych

W pierwszej połowie roku w Specjalnych Strefach Ekonomicznych pojawiły się projekty inwestycyjne warte ponad 3,7 mld zł. W sumie wydano 106 zezwoleń na nowe inwestycje. – Tak dobre wyniki potwierdzają, że Specjalne Strefy Ekonomiczne to jedno z kluczowych rozwiązań zwiększających atrakcyjność inwestycyjną Polski – komentuje Joanna Choromańska, ekspertka JLL.


Swój plan na cały 2016 roku w pół roku zrealizowała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Udało się przekroczyć poziom miliarda złotych pozyskanych inwestycji.Od stycznia katowicka strefa pozyskała 13 inwestorów. Najnowszymi inwestorami w KSSE zostały firmy: niemiecka IFA Powertrain Polska, koreański Sekonix, amerykański Guardian Częstochowa, japońska Toyo Seal Poland oraz polski przedstawiciel sektora MŚP - Baby Design Group, która zdecydowała się na przeniesienie do Polski części produkcji z Chin.

Przedsięwzięcia o wartości przeszło 480 mln zł zaplanowano w strefie suwalskiej. To wyjątkowo dużo jak na jedną z najmniejszych stref, gdzie rok temu inwestycje już zrealizowane od początku jej istnienia warte były niecałe 2 mld zł – przypomina Rzeczpospolita.

Bardzo dobre pół roku mają za sobą także inne strefy. Umowy na przeszło pół miliarda złotych podpisała mielecka SSE. 11 inwestycji wartych prawie 400 mln zł przyciągnęła strefa krakowska, natomiast nakłady na przeszło 370 mln zł zagwarantowała sobie strefa łódzka.

Specjalne Strefy Ekonomiczne. Korzyści i możliwości

Według pierwotnych założeń, większość stref miała działać do 2016 lub 2017 roku, ale przez 20 lat działalności SSE dwukrotnie podjęto decyzję o wydłużeniu terminu ich unkcjonowania. W 2013 roku Rada Ministrów wydała rozporządzenia, zgodnie z którymi będą one istnieć do 31 grudnia 2026 roku. W kraju działa 14 specjalnych stref, których obszar nie może przekroczyć 25 tys. ha.

– Podstawową korzyścią wynikającą z inwestowania w specjalnej strefie ekonomicznej jest możliwość skorzystania z ulgi podatkowej, polegającej na zwolnieniu przedsiębiorcy z płacenia podatku dochodowego – mówi Joanna Choromańska, ekspertka JLL. Maksymalna wysokość zwolnienia z podatku dochodowego wynika z wartości pomocy publicznej, która przysługuje danemu przedsiębiorcy w związku z realizowanym projektem inwestycyjnym.

Od początku istnienia Specjalnych Stref Ekonomicznych do końca 2015 r. firmy zainwestowały w nich ok. 111,7 mld zł


Joanna Choromańska