Automotive w czołówce inwestorów

Najbardziej dynamicznym sektorem - pod względem wartości inwestycji - w ostatnim roku, była motoryzacja - wynika z danych jakie podała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych podsumowując 2016 rok.


Wartość inwestycji w sektorze motoryzacyjnym w 2016 roku wyniosła 916,67 mln euro. Tym samym udział automotive w nakładach inwestycyjnych wyniósł aż 52 proc. całości. W sumie zaczęto realizować 34 projekty. I choć w sektorze usług nowoczesnych dla biznesu, czyli BSS liczba inwestycji była większa (80), ich wartość była zdecydowanie niższa i nie przekroczyła 160 mln euro. 

Z najnowszych styczniowych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ogólny klimat koniunktury w branży motoryzacyjnej wynosi aż +16,5, podczas gdy w całym sektorze przemysłowym wartość tego wskaźnika to +2,7. – Te dane świadczą o tym, że sektor motoryzacyjny nabrał rozpędu – komentuje Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych JLL w Europie Środkowo-Wschodniej. O dobrej kondycji sektora świadczą też plany firm z branży. Jak wynika z raportu „MotoBarometr 2016” 60 proc. przedstawicieli automotive w naszym kraju planuje zwiększenie swoich zespołów.

– Tak dobre dane cieszą ponieważ obecność nowoczesnego przemysłu motoryzacyjnego jest jedną z kluczowych cech wszystkich rozwiniętych gospodarek. Uruchomienie produkcji samochodów oraz ich części oznacza bowiem nie tylko nowe miejsca pracy, ale także impuls dla rozwoju regionu, wzrostu eksportu i ogólnego ożywienia gospodarczego – dodaje  Tomasz Olszewski z JLL.

Polska specjalizuje się głównie w produkcji części. Popyt na nie w Europie wynika nie tylko z dobrej kondycji europejskiej motoryzacji, ale też z wysokiej konkurencyjności polskich produktów dzięki połączeniu jakości i ceny.

Sektor motoryzacyjny eksportuje

Duża liczba inwestycji przekłada się na wielkość polskiego rynku części samochodowych, który utrzymuje się na wysokim poziomie. W Europie nasz kraj plasuje się obecnie na dwunastej pozycji pod względem wartości eksportowanych części motoryzacyjnych, z udziałem na poziomie ok. 3 proc.

Jak wynika z najnowszych danych Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, roczne przychody firm produkujących części motoryzacyjne oscylują w Polsce wokół 17 mld euro, z czego 11 mld euro to przychody osiągane z eksportu.


Tomasz Olszewski