[WYWIAD] Pierwsza fabryka potentata materiałów higienicznych w Polsce

Wiodący producent materiałów higienicznych na całym świecie otworzy swoją pierwszą fabrykę w Polsce. Firma Ontex funkcjonuje na polskim rynku od 20 lat, a jej rozwój w Środkowej Europie wygenerował potrzebę zwiększenia możliwości produkcyjnych w tej części kontynentu. O inwestycji w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej mówi Arkadiusz Banaszek, Dyrektor fabryki Ontex Polska Sp. z o.o.


Ontex, którego siedziba znajduje się w belgijskim Aalst, to piąty pod względem wielkości producent materiałów higienicznych na świecie. Firma sprzedaje swoje wyroby w ponad 110 krajach. Jak wygląda obecnie pozycja firmy na rynku?

Możemy rzeczywiście pochwalić się wysoką pozycja naszej firmy wśród producentów materiałów higienicznych na świecie. Jednocześnie, Ontex jest największym producentem marek detalicznych w Europie, zaś w Polsce posiadamy największy udział w rynku artykułów higienicznych.

Nie da się ukryć, że takie wyniki osiągane przez firmę niezmiernie nas cieszą i mamy nadzieję, że będziemy mogli zajmować coraz wyższe pozycje wśród konkurencji na całym świecie.

Jak wyglądała droga do osiągnięcia tak wysokiej pozycji na rynku produktów higieny osobistej?

Pozycję jaką posiada firma Ontex buduje się latami. I nie inaczej było z naszą firmą. Obecne wyniki są efektem czterdziestu lat wytężonej pracy wielu ludzi. Co istotne, nasi pracownicy to osoby w pełni zaangażowane w to co robią, i to właśnie ich pasja, energia i ciągły rozwój są podstawą naszego sukcesu. W toku lat funkcjonowania na rynkach na całym świecie dokonaliśmy też licznych przejęć, co również wpłynęło na powiększanie firmy oraz umożliwiło rozwój i pojawienie się na kolejnych rynkach. 

Od kiedy firma jest obecna w Polsce?

W Polsce funkcjonujemy od około dwudziestu lat, kiedy to pojawiły się w kraju nowoczesne sieci sklepów z własnymi markami. Nasza długofalowa współpraca z sieciami odnoszącymi największe sukcesy to doskonały przykład tego, jak świetnie odnajdujemy się na tym rynku.

Dotychczas firma obsługiwała region Polski importując produkty z Czech. Skąd decyzja o fabryce w Polsce?

Polski rynek rozwija się w ostatnich latach bardzo intensywnie, co z pewnością jest zachęcające dla zagranicznych inwestorów. Również położenie kraju na mapie Europy sprzyja firmom, które planują ekspansję bądź mają potrzebę zwiększenia możliwości produkcyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ontex niewątpliwie chciał być bliżej swoich klientów w tej części świata, a korzystne warunki, jakie mogliśmy osiągnąć
w Polsce przekonały nas do tego, że to kraj, który sprzyja inwestycjom z kapitałem zagranicznym.

Zakład powstaje w Radomsku. Dlaczego zdecydowano się na tę lokalizację?

Umiejscowienie Radomska na mapie Polski, czyli jego centralne położenie, a także dobrze rozwinięta i przygotowana infrastruktura były jednymi z czynników, które wpłynęły na decyzję naszej firmy. Taka lokalizacja pozwala na sprawną współpracę z poddostawcami oraz efektywną dystrybucję towarów zarówno na terenie Polski, jak i za granicę.

Niewątpliwie kluczowymi czynnikami były wsparcie i zachęty, jakie uzyskaliśmy ze strony miasta Radomska oraz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ponadto, posiadamy w tym regionie dostawców, jak VPK czy Union Industries, co też znacznie ułatwi nam działanie.

Jak przebiegał proces poszukiwania odpowiedniej lokalizacji dla fabryki?

Przede wszystkim poszukiwanie miejsca pod wybudowanie fabryki opieraliśmy na współpracy z ekspertami JLL, dzięki którym mogliśmy sprawdzić szeroki wachlarz możliwości w okolicach Łodzi. To był bowiem obszar, który braliśmy głównie pod uwagę i na nim też od podjęcia decyzji o inwestycji w Polsce chcieliśmy się skupić. Skrupulatnie przygotowane oferty i przeprowadzenie nas przez cały proces transakcji przez JLL dało jak widać bardzo dobry efekt.

Jak będzie wyglądała fabryka w Radomsku?

Fabrykę o powierzchni około 26 tys.m2 podzielono na strefy funkcjonalne – przemysłową, na którą składa się hala produkcyjna i dwa magazyny, a także powierzchnię socjalno-biurową, która zajmie ponad 2 tys. m2 i pomieszczenia techniczne. Strategia firmy Ontex, a także zakładany jej rozwój w Środkowej Europie wygenerowały potrzebę zwiększenia możliwości produkcyjnych naszego przedsiębiorstwa w tej części kontynentu. Jednocześnie, planujemy stosować w fabryce najnowsze technologie produkcyjne od Ontex Engineering.

Ile osób będzie zatrudnionych do pracy w fabryce?

W obecnej fazie projektu zobowiązaliśmy się zatrudnić 170 osób, ale widzimy potencjał w regionie i ta liczba może się zmienić w najbliższej przyszłości.

Czy firma ma plany na realizowanie kolejnych inwestycji w Polsce?

Najbardziej logicznym krokiem dalszych inwestycji będzie rozbudowa zakładu po zakończeniu pierwszej fazy. To jednak jest w pewnej mierze uzależnione od wsparcia i sukcesu osiągniętego dzięki  naszym klientom. Niewątpliwie jednak liczymy na dalszy rozwój.

Ile w sumie Ontex posiada fabryk na świecie?

Obecnie posiadamy 19 fabryk, z inwestycją w Radomsku będzie 20.

A jak wygląda portfolio firmy w Europie?

Obecnie posiadamy 7 zakładów produkcyjnych w Europie Zachodniej, 2 zakłady w Europie Środkowej (Czechy, Polska). Kolejne to fabryki w Stambule i Moskwie oraz reszcie świata.

Jak oceniają Państwo współpracę z ekspertami JLL?

Eksperci JLL byli dla nas bardzo dużym wsparciem na każdym etapie transakcji. Jak wspomniałem wcześniej, zaprezentowali nam wiele możliwości jeśli chodzi o region, który interesował nas pod względem dokonania inwestycji. Dedykowany zespół zdecydowanie wyczuł nasze potrzeby i odpowiedział na nie w oczekiwany przez nas sposób.


Tomasz Mika