[WIDEO] Specjalne Strefy Ekonomiczne. Korzyści i możliwości

Minęło 20 lat od powstania w Polsce Specjalnych Stref Ekonomicznych. Od początku działalności łączna wartość kapitału zainwestowanego we wszystkich czternastu SSE w Polsce przekroczyła na koniec 2015 roku 108 mld zł.


Według pierwotnych założeń, większość stref miała działać do 2016 lub 2017 roku, ale przez 20 lat działalności SSE dwukrotnie podjęto decyzję o wydłużeniu terminu ich unkcjonowania. W 2013 roku Rada Ministrów wydała rozporządzenia, zgodnie z którymi będą one istnieć do 31 grudnia 2026 roku. Specjalne Strefy Ekonomiczne to jedno z kluczowych rozwiązań zwiększających atrakcyjność inwestycyjną Polski. W kraju działa 14 specjalnych stref, których obszar nie może przekroczyć 25 tys. ha. Każda SSE to wyodrębniona administracyjnie część terytorium Polski, przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach.

Granice Specjalnych Stref Ekonomicznych nie są stałe. Jeżeli pojawiają się potrzeby w danym regionie, do SSE włączane są nowe tereny. W ten sposób obszar wchodzący w granice stref jest systematycznie powiększany. Pod koniec 2004 roku łączny obszar wszystkich SSE wynosił 6,5 tys. ha, natomiast pod koniec 2013 roku – już 16,2 tys. ha, z czego blisko 61 procent stanowiły grunty zagospodarowane.

Zwolnienie z podatku dochodowego

– Podstawową korzyścią wynikającą z inwestowania w specjalnej strefie ekonomicznej jest możliwość skorzystania z ulgi podatkowej, polegającej na zwolnieniu przedsiębiorcy z płacenia podatku dochodowego – mówi Joanna Choromańska, ekspertka JLL. Maksymalna wysokość zwolnienia z podatku dochodowego wynika z wartości pomocy publicznej, która przysługuje danemu przedsiębiorcy w związku z realizowanym projektem inwestycyjnym. – Poziom zwolnienia uzależniony jest od lokalizacji inwestycji, wielkości przedsiębiorcy oraz wysokości nakładów inwestycyjnych – dodaje Joanna Choromańska z JLL. Dla dużych przedsiębiorców – od 30 procent do 50 procent kosztów kwalifikowanych, dla średnich – od 40 do 60 procent kosztów kwalifikowanych i dla małych przedsiębiorców – od 50 do 70 procent kosztów kwalifikowanych.

Zwolnienie dotyczy dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE na podstawie zezwolenia. Aby inwestor został zwolniony z podatku dochodowego, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  • dochód musi być osiągnięty z działalności prowadzonej na terenie SSE,
  • dochód musi być osiągnięty na podstawie zezwolenia, w którym wyszczególnione zostają rodzaje działalności sklasyfikowane, co do zasady, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU).

Nie tylko ulgi podatkowe

Inwestorów z Polski i z całego świata przyciąga nie tylko pomoc publiczna udzielana przez państwo. Doceniają oni również jakość infrastruktury, sieć transportową, dostępność dobrze wykształconej siły roboczej oraz bardzo korzystne położenie geograficzne Specjalnych Stref Ekonomicznych. – Nie bez znaczenia jest również przychylność i aktywne wsparcie ze strony władz centralnych i samorządowych – dodaje Joanna Choromańska z JLL.

Inwestowanie w SSE

Prowadzenie działalności na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest możliwe na podstawie otrzymanego zezwolenia. Jednak aby je uzyskać należy przejść odpowiednie procedury. Zezwolenia wydają spółki zarządzające strefami w drodze przetargu łącznego lub rokowań. Zasady oraz sposób przeprowadzania przetargów i rokowań określają, odrębnie dla każdej strefy, rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 2004 roku. Po pozytywnym zakończeniu procedury inwestorowi wydawane jest zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie SSE. Każde zawiera określone warunki, jakie inwestor musi spełnić:

  • wielkość zatrudnienia, które ma zostać osiągnięte przez przedsiębiorcę w ramach planowej inwestycji,
  • wielkość nakładów inwestycyjnych, które mają zostać poniesione przez przedsiębiorcę w ramach planowej inwestycji, termin zakończenia inwestycji, maksymalna wysokość wydatków kwalifikowanych oraz dwuletnich kosztów pracy.

– Aby mieć możliwość otrzymania zezwolenia należy przede wszystkim sprawdzić czy planowana działalność kwalifikuje się do jego uzyskania – mówi Joanna Choromańska z JLL. Nie kwalifikuje się między innymi działalność dotycząca wytwarzania materiałów wybuchowych, tytoniowych, alkoholowych, prowadzenia ośrodków gier, usług instalowania, naprawy i remontu maszyn oraz urządzeń wykorzystywanych do prowadzenia działalności strefowej. Zatem, żeby skorzystać z przywilejów inwestowania w SSE dobrze jest wcześniej zapoznać się z możliwościami, ale też warunkami, jakie należy spełniać, by w pełni wykorzystać potencjał wybranych obszarów do inwestycji.

 


Tomasz Olszewski
Joanna Choromańska

Zobacz więcej

Dojrzałość polskiego rynku nieruchomości atutem dla zagranicznych inwestorów – wnioski z raportu JLL „Made in Poland”


22-08-2022

Jak wynika z raportu „Made in Poland”, kompleksowego przewodnika dla inwestorów - firm produkcyjnych, które rozważają rozpoczęcie działalności w Polsce, jak również dla tych, które są już obecne i rozwijają swoją działalność w naszym kraju, rynek nieruchomości przemysłowych w Europie utrzymuje dynamikę wzrostu. W trudnych latach 2020 i 2021 udowodnił swoją odporność i kluczowe znaczenie dla światowej gospodarki, a przerwane i zakłócone łańcuchy dostaw zmusiły głównych graczy do natychmiastowego działania i dostosowania swoich strategii w zakresie nieruchomości. Obecnie ruchy te kształtują przyszłość całego rynku przemysłowego.

Czy polskie magazyny się starzeją? Eksperci JLL wyjaśniają


06-04-2022

Można powiedzieć, że pierwsze nowoczesne magazyny zaczęto budować w Polsce już po 2000 roku, lecz kluczowym momentem dla rozwoju rynku magazynowego było przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej. Obecnie magazyny wybudowane w latach 2000-2010 noszą miano starszych. Nadal są to atrakcyjne przestrzenie ze względu na ich dobre zlokalizowanie, wciąż wprowadzane do nich modernizacje, atrakcyjne stawki czynszów, wieloletnie doświadczonie ich zarządców, a czasem nawet dostępność od ręki.

Pomoc publiczna we wschodniej części Polski jednym z największych jej atutów


16-12-2021

Wschodni region Polski wzbudza coraz większe zainteresowanie deweloperów i najemców. Rzeszów czy Lublin przyciągają zarówno firmy z branży logistycznej, jak i produkcyjnej. Region ten jest szczególnie interesujący dla firm planujących nowe inwestycje ze względu na najwyższe w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej dopuszczalne progi regionalnej pomocy publicznej – mówił w wywiadzie dla magazyny.pl Marcin Krupanek, Consultant, JLL.

Magazyny z chłodnią. Najwyższa jakość dla wymagających klientów


14-09-2020

Bezpieczeństwo towarów, które muszą być składowane w temperaturze kontrolowanej, nakłada obowiązek przestrzegania wielu bardzo restrykcyjnych wymogów. W szczególności dotyczy to magazynowania farmaceutyków oraz produktów spożywczych, takich jak czekolada, nabiał. Deweloperzy i Najemcy stosują więc najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i pomiarowe.