Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna mieści się na terenie 4 województw: dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, lubuskiego. Wałbrzyska SSE „INVEST-PARK” obejmuje obszar o łącznej powierzchni 2212,23 ha.


Lokalizacja

Położenie Strefy w pobliżu granic z Republiką Czeską i Republiką Federalną Niemiec stanowi jej atut lokalizacyjny. Jednocześnie, Strefa ta jest dobrze skomunikowana z resztą kraju, a także leży w sąsiedztwie szlaków komunikacyjnych drogowych (wschód-zachód E30, E40; północ-południe E65, E75), a także kolejowych (E20, E30). W zasięgu Wałbrzyskiej SSE znajdują się również Międzynarodowe Porty Lotnicze we Wrocławiu, Katowicach, Krakowie i Poznaniu, oraz niemieckie lotniska w Berlinie, Lipsku i Dreźnie.

Podstrefy

Na Wałbrzyską SSE składa się 41 podstref. Na terenie województwa dolnośląskiego mieści się 25 podstref na terenach: Wałbrzycha, Nowej Rudy, Kłodzka, Dzierżoniowa, Żarowa, Jelcza - Laskowic, Kudowy Zdrój, Świdnicy, Wrocławia, Oławy, Strzelina, Strzegomia, Brzegu Dolnego, Bolesławca, Wiązowa, Wołowa, Ząbkowic Śląskich, Sycowa, Świebodzic, Bystrzycy Kłodzkiej, Twardogóry, Góry, Oleśnicy, Bielawy oraz Piławy Górnej. Siedem z podstref mieści się na terenie województwa opolskiego: w Opolu, Nysie, Namysłowie, Praszce, Kluczborku, Skarbimierzu i Prudniku.  Na terenie województwa wielkopolskiego znajduje się osiem podstref: w Krotoszynie, Śremie, Lesznie,  Wrześni, Kościanie, Jarocinie, Kaliszu i Rawiczu. Jedna podstrefa jest w województwie lubuskim, w Szprotawie.

Inwestorzy

W Wałbrzyskiej SSE swoją działalność umieściło 170 inwestorów. Wśród najważniejszych z nich znajdują się: Toyota Motor Manufacturing Poland (Japonia), Electrolux Poland (Szwecja), Faurecia Wałbrzych (Francja), Cersanit III (Polska), IBM Global Services Delivery Centre Polska (USA). Łączna liczba wydanych pozwoleń na działalność gospodarczą to 305, a nakłady inwestycyjne to 16,7 mld PLN.