Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna mieści się we Wschodniej Polsce, na terenie województwa podlaskiego. Łączna powierzchnia terenów tej Strefy to 375,6334 ha.


Lokalizacja

Lokalizacja Suwalskiej Strefy Ekonomicznej jest dogodna ze względu na wiodące tędy szlaki transportowe oraz bliskość do granic z Litwą, Białorusią i Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. W Suwałkach znajduje się ważny szlak transportowy na linii Berlin-Warszawa-Sankt Petersburg oraz Warszawa-Helsinki. W Ełku przecinają się połączenia drogowe i kolejowe łączące Europę Zachodnią i Południową z krajami bałtyckimi, zaś przez Białystok przebiega międzynarodowa drogowa trasa europejska E67, pokrywająca się na terenie kraju z drogą krajową S8.

Podstrefy

Podstrefy wchodzące w skład Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mieszczą się na terenie: Suwałk, Ełku, Gołdapi, Białegostoku, Łomży, Małkini Górnej i Grajewa, przy czym dwie ostatnie stanowią zamknięte podstrefy, w których znajdują się fabryki Pfleiderer MF i Rockwool Polska.

Inwestorzy

Wśród najważniejszych inwestorów Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej znajdują się: Pfleiderer MDF Sp. z o.o. (Niemcy), Rockwool Polska Sp. z o.o. (Dania), Porta KMI Poland Sp. z o.o., Sp. k. (Polska), Impress Decor Polska Sp. z o.o. (Austria), Malow Sp. z o.o. (Polska). Na terenie Suwalskiej SSE działalność prowadzi około 80 inwestorów z Polski i zagranicy, których inwestycje wynoszą ok. 2 mld zł.