Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”

Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” mieści się na terenie województwa świętokrzyskiego, a także mazowieckiego, opolskiego, łódzkiego, lubelskiego. SSE „Starachowice” zajmuje łącznie powierzchnię 644,4646 ha.


Lokalizacja

Dogodne położenie SSE „Starachowice” znacznie ułatwia komunikację z największymi miastami w kraju oraz za granicą. W regionie przecinają się linie kolejowe łączące południowo-północne granice, jak również połączenie wschodnio-zachodnie. Dostępne są osobowe stacje kolejowe, a w Starachowicach, Skarżysku Kamiennej i Ostrowcu Świętokrzyskim stacje kolejowe przeładunku towarów.

W odległości ok. 40 km od Starachowic mieści się lotnisko obsługujące samoloty osobowe i transportowe. Ponadto, na terenie SSE „Starachowice” przecinają się liczne drogi krajowe, a ruch drogowy odbywa się także na autostradach A1 i A4.

Podstrefy

Do Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” należą podstrefy: Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski, Suchedniów, Końskie, Skarżysko Kamienna, Szydłowiec, Tułowice, Morawica, Iłża, Mniszków, Stąporków, Puławy, Kielce, Sędziszów, Połaniec.

Inwestorzy

Wśród głównych inwestorów SSE „Starachowice” są: Biella Szydlowiec Sp. z o.o./Biella-Neher AG (Szwajcaria), Cerrad Sp. z o.o. (Polska), Cersanit II SA (Polska), Gerda 2 Sp. z o.o. (Polska), MAN Bus Sp. z o.o./VW Gruppe (Niemcy). Łącznie w tej Strefie wydano 154 zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, a kwota inwestycji to 1 798,80 mln PLN.