Polskie drogi do obiektów magazynowych

W ciągu 2018 r. sieć autostrad i dróg ekspresowych w Polsce powiększy się o kolejne 450 km. To doskonała wiadomość dla inwestorów poszukujących nowych działek pod obiekty magazynowo-przemysłowe. Dane JLL pokazują, że tam gdzie jest doskonała infrastruktura, tam pojawiają się inwestycje.


Najnowsze dane JLL pokazują, że zainteresowanie deweloperów działkami pod inwestycje magazynowo-przemysłowe w ostatnich miesiącach było skupione głównie na regionach i miastach, w których pojawiała się nowa infrastruktura drogowa.

Plany na rozbudowę polskich dróg sprawiają, że można liczyć na jeszcze bardziej przychylne spojrzenie inwestorów.  Najbardziej oczekiwane to między innymi nowe odcinki drogi S3, która umożliwi dogodne  połączenie pomiędzy Szczecinem a autostradą A4 w południowej Polsce. – Korytarz transportowy biegnący od Szczecina do granicy z Czechami stworzy szereg możliwości inwestycyjnych na nowych podstrefach, takich jak Zielona Góra, Nowa Sól czy Świebodzin – mówi Tomasz Olszewski, Regional Director, JLL.

Trasa S3 docelowo ma liczyć około 480 kilometrów i będzie przebiegać południkowo od zespołu portów morskich Szczecin – Świnoujście na północy, wzdłuż zachodniej granicy kraju, poprzez okolice Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry, Lubina, Legnicy, Jawora, Bolkowa oraz Kamiennej Góry, do południowej granicy Polski w Lubawce.

Przejezdna ma być także trasa S7, łącząca Trójmiasto z Olsztynkiem i Olsztynem (z obwodnicą Olsztyna). Cała droga krajowa nr 7 (na niektórych odcinkach S7) jest jednym z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w Polsce, przebiegającym od Gdańska do Rabki-Zdroju. Jej długość wynosi ok. 720 km.

Nową trasę w większości zlokalizowano w miejscu istniejącej drogi krajowej nr 7, czyli w korytarzu trasy europejskiej E-77. Droga połączy aglomeracje trójmiejską, warszawską i krakowską.

Zgodnie z deklaracją ministra infrastruktury, droga ekspresowa S7 wiodąca od Trójmiasta przez Warszawę, Kraków do Rabki, a także dwupasmowy odcinek do Nowego Targu będą gotowe na koniec 2023 r.

Zakończony w tym roku ma być również odcinek drogi S8, zamykający drogę ekspresową z Warszawy  do Białegostoku oraz znaczący fragment autostrady A1 na odcinku Częstochowa – Katowice. Jak dodaje ekspert JLL, stopniowa rozbudowa drogi ekspresowej S8 w południowo-zachodnich przedmieściach aglomeracji warszawskiej wpłynęła na aktywność deweloperów w tym rejonie.

– Otwierane nowe odcinki dróg, w połączeniu z malejącą dostępnością pracowników w Polsce oraz z  ich niewielką mobilnością, pozwala prognozować wzrost  zainteresowania rynkami wschodzącymi, takimi jak m.in. Lubuskie,  Olsztyn czy Białystok – dodaje Tomasz Olszewski, JLL.

W pierwszej połowie 2018 roku popyt na powierzchnie magazynowo-przemysłowe w Polsce osiągnął najlepszy wynik w swojej historii. Podpisano umowy najmu na 2 mln m kw.


Tomasz Olszewski