Magazyn uniwersalny? Czym jest i dla kogo to rozwiązanie idealne

Rosnący outsourcing operacji do firm wyspecjalizowanych spowodował wzrost popytu na magazyny dopasowane pod kątem operacyjnym. Deweloperzy zaczęli bardziej elastycznie podchodzić do potrzeb pojawiających się na rynku i poszerzają ofertę rozwiązań, które proponują najemcom. Jakie są atuty uniwersalnych obiektów magazynowych?


  • Funkcjonalność magazynu uniwersalnego pozwala na wykorzystanie go pod projekty logistyki kontraktowej, powierzchnie przeładunkowe czy lekką produkcję.
  • Istnieje możliwość optymalnego podzielenia magazynu o takim charakterze.
  • Pozwala na prowadzenie operacji w ramach powierzchni przelotowej.
Podstawowym atutem „magazynu uniwersalnego” jest możliwość optymalnego podzielenia obiektu, co pozwala na prowadzenie operacji w ramach powierzchni przelotowej o głębokości 80-120 metrów, jak również na płytszych modułach 40-60 metrów z bramami po jednej stronie. W magazynie o takim charakterze układ siatki słupów pozwala uzyskać pewną oszczędność w ramach metrażu.

Przekłada się to na najlepsze w danym przypadku ustawienie regałów i ciągów komunikacyjnych. W takich obiektach można też prowadzić operacje przeładunkowe.

Dla kogo jest to najlepsze rozwiązanie?

Głównie powierzchnie tego typu są idealnym rozwiązaniem dla firm logistycznych, transportowych czy kurierskich. Fakt, że branże te często
poszukują magazynów uniwersalnych wynika z tego, że potrzebują rozwiązań możliwie najbardziej dopasowanych do rodzaju prowadzonych działań. Popyt na takie magazyny zwiększa również rosnąca popularność outsourcingu operacji do firm wyspecjalizowanych.
 
Co za tym idzie, deweloperzy zaczęli bardziej elastycznie podchodzić do proponowanych rozwiązań. Wcześniej firmy poszukujące płytkich
magazynów z dużą liczbą doków czyli powierzchni typu cross-dock, musiały funkcjonować w starszych obiektach niespełniających dzisiejszych standardów nowoczesnej powierzchni magazynowej. Obecnie mogą wybierać z oferty, która jest dostosowana do wymogów branży, a jednocześnie mają możliwość zawierania umów najmu na krótsze okresy.

Deweloperzy są przygotowani na oczekiwania?

Zauważalna jest większa elastyczność deweloperów. Jak wynika z rozmów ekspertów JLL z operatorami logistycznymi oraz deweloperami, ich obecna współpraca zmieniła się diametralnie w stosunku do tej sprzed lat. Deweloperzy słuchają głosów klientów i próbują odpowiadać na zapotrzebowania dotyczące czasem bardzo specyficznych magazynów z platformami cross-dockowymi, właściwej siatki słupów dla danego układu regałów czy wysokości składowania dla pewnego typu produktu. Dziś obie strony postrzegają się coraz częściej jako partnerów, którzy wspólnie dążą do znalezienia optymalnego rozwiązania.

Ludwika Korzeniowska