Magazyn typu BTS

Każda branża ma zupełnie inne wymagania dotyczące wynajmowanych centrów logistycznych, w tym ich lokalizacji, liczby doków czy wielkości powierzchni. Projekty build-to-suit są odpowiedzią na potrzeby inwestorów, którzy szukają oferty „szytej na miarę” potrzeb.


Magazyn na miarę

Budowa magazynu „szytego na miarę” odbywa się w możliwie najbardziej optymalnym czasie, dostosowanym do charakteru projektu i preferencji klienta. Dzięki projektowi BTS klient ma możliwość swobodnego wyboru lokalizacji magazynu, docelowej wielkości powierzchni magazynowej i biurowej. Magazyn tego typu daje też możliwość dostosowania funkcjonalności do jego docelowego przeznaczenia jak na przykład:

  • odpowiednia liczba doków,
  • szerokie place manewrowe,
  • bramy dla samochodów ciężarowych,
  • mniejsze bramy do załadunku i rozładunku,
  • systemy termoregulacji i wentylacji,
  • łatwe do czyszczenia i gładkie ściany,
  • niepyląca podłoga.

Indywidualne potrzeby najemcy bywają w wielu przypadkach dość precyzyjne. Jedną z najważniejszych potrzeb magazynu dla Volkswagen Group Polska była większa niż standardowa wysokość obiektów – aż 11 metrów. Budynek o powierzchni 32 tys. m² powstał w 10 miesięcy na terenie SEGRO Logistics Park Poznań, Komorniki. W 2015 roku była to największa inwestycja BTS Grupy SEGRO.

W obiekcie powstały również specjalistyczne antresole przeznaczone do kompletowania części. Z kolei znajdująca się w magazynie posadzka z pętlą indukcyjną pozwoliła usprawnić przygotowanie zamówień. Pomyślano również o pracownikach. Aby mieli lepszy komfort pracy zapewniono pełne przeszklenie bram, co zwiększa dostęp do światła dziennego.

Potrzeby logistyki

Zupełnie inne potrzeby posiadają z kolei operatorzy logistyczni. Dwa lata temu dla fi rmy FM Logistic deweloper P3 przekształcił standardowy magazyn w budynek o przeznaczeniu chłodniczym. Magazyn został zlokalizowany w parku P3 Mszczonów, znajdującym się w odległości około 50 km od Warszawy. Obiekt został wyposażony w dodatkową izolację termiczną, instalacje chłodnicze, wewnętrzne podziały strefowe, oświetlenie LED i dodatkowe bramy dokowe. Po wykonaniu prac budynek spełnia najwyższe współczesne standardy w dziedzinie przechowywania i dystrybucji świeżych produktów.

Podobne potrzeby miała również sieć Żabka Polska. Magazyn wybudowany w systemie BTS dla tej fi rmy powstał w 2015 roku w SEGRO Logistics Park Gdańsk. Obiekt o powierzchni 27 tys. m² w Gdańsku jest zlokalizowany przy autostradzie A1, obok węzła Rusocin oraz w sąsiedztwie obwodnicy Trójmiasta. Ze względu na charakter branży FMCG, w której kluczową rolę odgrywa duża rotacja towarów, budynek zaprojektowano zgodnie z dokładnymi wytycznymi klienta odnośnie możliwości właściwego przechowywania towarów.

W magazynach stworzono więc odrębne strefy dla składowania różnego typu produktów, ze szczególnym uwzględnieniem tych najbardziej wymagających, takich jak warzywa czy owoce. W zależności od produktów potrzebne było stworzenie odpowiednich warunk ów do ich przechowywania. Dla wyrobów opakowanych zaprojektowano magazyn suchy. Pozostałe towary przechowywane są w specjalnych komorach o dostosowy wanej temperaturze i wilgotności. Dodat kowo, w pomieszczeniach zamon towano oświetlenie zgodne ze standardami HACCP, niepylące posadzki, łatwe do czyszczenia ściany oraz zaawansowane systemy kontroli temperatury.

Alternatywne rozwiązanie

Magazyn typu build-to-suit daje możliwość minimalizacji kosztów oraz optymalnego wykorzystania przestrzeni użytkowej. Rozwiązanie to stanowi atrakcyjną alternatywę dla zasobów powierzchni dostępnych na rynku. Dodatkowo, możliwość wyboru lokalizacji takiego obiektu jest ogromnym atutem dla inwestorów, którzy traktują ten czynnik strategicznie.


Joanna Choromańska

Zobacz więcej

Niedobór siły roboczej w logistyce


28-03-2019

Rynek pracy stał się kluczowym wyzwaniem dla przedsiębiorstw na wielu rynkach logistycznych w Europie. Powodem jest rosnące zapotrzebowanie na pracowników magazynów i kierowców.

Polskie drogi do obiektów magazynowych


03-10-2018

W ciągu 2018 r. sieć autostrad i dróg ekspresowych w Polsce powiększy się o kolejne 450 km. To doskonała wiadomość dla inwestorów poszukujących nowych działek pod obiekty magazynowo-przemysłowe. Dane JLL pokazują, że tam gdzie jest doskonała infrastruktura, tam pojawiają się inwestycje.

[WYWIAD] Pierwsza fabryka potentata materiałów higienicznych w Polsce


18-09-2018

Wiodący producent materiałów higienicznych na całym świecie otworzy swoją pierwszą fabrykę w Polsce. Firma Ontex funkcjonuje na polskim rynku od 20 lat, a jej rozwój w Środkowej Europie wygenerował potrzebę zwiększenia możliwości produkcyjnych w tej części kontynentu. O inwestycji w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej mówi Arkadiusz Banaszek, Dyrektor fabryki Ontex Polska Sp. z o.o.

Inwestorzy już teraz mogą w pełni korzystać z Polskiej Strefy Inwestycji


13-09-2018

Weszły w życie akty wykonawcze do ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. Oznacza to, że przedsiębiorcy mają możliwość ubiegania się o wsparcie na realizację inwestycji na nowych zasadach. Jakich? Kilka najważniejszych zmian prezentujemy poniżej.