Magazyn typu BTS

Każda branża ma zupełnie inne wymagania dotyczące wynajmowanych centrów logistycznych, w tym ich lokalizacji, liczby doków czy wielkości powierzchni. Projekty build-to-suit są odpowiedzią na potrzeby inwestorów, którzy szukają oferty „szytej na miarę” potrzeb.


Magazyn na miarę

Budowa magazynu „szytego na miarę” odbywa się w możliwie najbardziej optymalnym czasie, dostosowanym do charakteru projektu i preferencji klienta. Dzięki projektowi BTS klient ma możliwość swobodnego wyboru lokalizacji magazynu, docelowej wielkości powierzchni magazynowej i biurowej. Magazyn tego typu daje też możliwość dostosowania funkcjonalności do jego docelowego przeznaczenia jak na przykład:

  • odpowiednia liczba doków,
  • szerokie place manewrowe,
  • bramy dla samochodów ciężarowych,
  • mniejsze bramy do załadunku i rozładunku,
  • systemy termoregulacji i wentylacji,
  • łatwe do czyszczenia i gładkie ściany,
  • niepyląca podłoga.

Indywidualne potrzeby najemcy bywają w wielu przypadkach dość precyzyjne. Jedną z najważniejszych potrzeb magazynu dla Volkswagen Group Polska była większa niż standardowa wysokość obiektów – aż 11 metrów. Budynek o powierzchni 32 tys. m² powstał w 10 miesięcy na terenie SEGRO Logistics Park Poznań, Komorniki. W 2015 roku była to największa inwestycja BTS Grupy SEGRO.

W obiekcie powstały również specjalistyczne antresole przeznaczone do kompletowania części. Z kolei znajdująca się w magazynie posadzka z pętlą indukcyjną pozwoliła usprawnić przygotowanie zamówień. Pomyślano również o pracownikach. Aby mieli lepszy komfort pracy zapewniono pełne przeszklenie bram, co zwiększa dostęp do światła dziennego.

Potrzeby logistyki

Zupełnie inne potrzeby posiadają z kolei operatorzy logistyczni. Dwa lata temu dla fi rmy FM Logistic deweloper P3 przekształcił standardowy magazyn w budynek o przeznaczeniu chłodniczym. Magazyn został zlokalizowany w parku P3 Mszczonów, znajdującym się w odległości około 50 km od Warszawy. Obiekt został wyposażony w dodatkową izolację termiczną, instalacje chłodnicze, wewnętrzne podziały strefowe, oświetlenie LED i dodatkowe bramy dokowe. Po wykonaniu prac budynek spełnia najwyższe współczesne standardy w dziedzinie przechowywania i dystrybucji świeżych produktów.

Podobne potrzeby miała również sieć Żabka Polska. Magazyn wybudowany w systemie BTS dla tej fi rmy powstał w 2015 roku w SEGRO Logistics Park Gdańsk. Obiekt o powierzchni 27 tys. m² w Gdańsku jest zlokalizowany przy autostradzie A1, obok węzła Rusocin oraz w sąsiedztwie obwodnicy Trójmiasta. Ze względu na charakter branży FMCG, w której kluczową rolę odgrywa duża rotacja towarów, budynek zaprojektowano zgodnie z dokładnymi wytycznymi klienta odnośnie możliwości właściwego przechowywania towarów.

W magazynach stworzono więc odrębne strefy dla składowania różnego typu produktów, ze szczególnym uwzględnieniem tych najbardziej wymagających, takich jak warzywa czy owoce. W zależności od produktów potrzebne było stworzenie odpowiednich warunk ów do ich przechowywania. Dla wyrobów opakowanych zaprojektowano magazyn suchy. Pozostałe towary przechowywane są w specjalnych komorach o dostosowy wanej temperaturze i wilgotności. Dodat kowo, w pomieszczeniach zamon towano oświetlenie zgodne ze standardami HACCP, niepylące posadzki, łatwe do czyszczenia ściany oraz zaawansowane systemy kontroli temperatury.

Alternatywne rozwiązanie

Magazyn typu build-to-suit daje możliwość minimalizacji kosztów oraz optymalnego wykorzystania przestrzeni użytkowej. Rozwiązanie to stanowi atrakcyjną alternatywę dla zasobów powierzchni dostępnych na rynku. Dodatkowo, możliwość wyboru lokalizacji takiego obiektu jest ogromnym atutem dla inwestorów, którzy traktują ten czynnik strategicznie.


Joanna Choromańska

Zobacz więcej

Dojrzałość polskiego rynku nieruchomości atutem dla zagranicznych inwestorów – wnioski z raportu JLL „Made in Poland”


22-08-2022

Jak wynika z raportu „Made in Poland”, kompleksowego przewodnika dla inwestorów - firm produkcyjnych, które rozważają rozpoczęcie działalności w Polsce, jak również dla tych, które są już obecne i rozwijają swoją działalność w naszym kraju, rynek nieruchomości przemysłowych w Europie utrzymuje dynamikę wzrostu. W trudnych latach 2020 i 2021 udowodnił swoją odporność i kluczowe znaczenie dla światowej gospodarki, a przerwane i zakłócone łańcuchy dostaw zmusiły głównych graczy do natychmiastowego działania i dostosowania swoich strategii w zakresie nieruchomości. Obecnie ruchy te kształtują przyszłość całego rynku przemysłowego.

Czy polskie magazyny się starzeją? Eksperci JLL wyjaśniają


06-04-2022

Można powiedzieć, że pierwsze nowoczesne magazyny zaczęto budować w Polsce już po 2000 roku, lecz kluczowym momentem dla rozwoju rynku magazynowego było przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej. Obecnie magazyny wybudowane w latach 2000-2010 noszą miano starszych. Nadal są to atrakcyjne przestrzenie ze względu na ich dobre zlokalizowanie, wciąż wprowadzane do nich modernizacje, atrakcyjne stawki czynszów, wieloletnie doświadczonie ich zarządców, a czasem nawet dostępność od ręki.

Pomoc publiczna we wschodniej części Polski jednym z największych jej atutów


16-12-2021

Wschodni region Polski wzbudza coraz większe zainteresowanie deweloperów i najemców. Rzeszów czy Lublin przyciągają zarówno firmy z branży logistycznej, jak i produkcyjnej. Region ten jest szczególnie interesujący dla firm planujących nowe inwestycje ze względu na najwyższe w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej dopuszczalne progi regionalnej pomocy publicznej – mówił w wywiadzie dla magazyny.pl Marcin Krupanek, Consultant, JLL.

Magazyny z chłodnią. Najwyższa jakość dla wymagających klientów


14-09-2020

Bezpieczeństwo towarów, które muszą być składowane w temperaturze kontrolowanej, nakłada obowiązek przestrzegania wielu bardzo restrykcyjnych wymogów. W szczególności dotyczy to magazynowania farmaceutyków oraz produktów spożywczych, takich jak czekolada, nabiał. Deweloperzy i Najemcy stosują więc najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i pomiarowe.