Jak obniżyć czynsz w istniejącej umowie? Negocjacje warunków najmu

Bez względu na to, czy pojawia się potrzeba wynajęcia nowej powierzchni, czy kończy się obecna umowa, warto sprawdzić ofertę i alternatywne rozwiązania dostępne aktualnie na rynku. Może się bowiem okazać, że uda się uzyskać nowe, niższe i korzystniejsze stawki - o czym mówi Tomasz Mika, National Director, JLL.


Magazyny.pl: Czy istnieje możliwość obniżenia czynszu w wynajmowanym budynku?  

Tomasz Mika, National Director, JLL: Jeżeli najemca zbliża się do końca umowy najmu obecnego budynku magazynowego czy przemysłowego, warto aby zainteresował się możliwościami jakie daje rynek w zakresie zmiany powierzchni bądź uzyskania lepszych warunków w obecnej. To doskonały moment na podjęcie próby zoptymalizowania ponoszonych kosztów. Zanim jednak najemca przeprowadzi analizę możliwości, musi dokładnie sprawdzić zapisy umowy dotyczące okresu najmu czy sposobów wypowiedzeń, gdyż ich pominięcie może mieć negatywne skutki. Jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony najemcy, warto rozpocząć negocjacje w sprawie czynszu. W przypadku przedłużania umowy bardzo często istnieje możliwość uzyskania nowych, korzystnych warunków najmu.

Kiedy zacząć negocjować warunki najmu?

Najemca już na dwa lata przed końcem trwającej umowy może zacząć negocjować warunki lub poszukiwać nowej powierzchni. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierze, musi liczyć się z tym, że każde z nich wymaga odpowiedniego okresu na przeprowadzenie rozmów z właścicielem budynku czy dokonanie wyboru nowej lokalizacji. Zbyt krótki czas na formalności stawia najemcę w niekorzystnej sytuacji, gdyż na rynku może nie być w tym czasie odpowiedniej oferty, a wynajmujący ma prawo nie zgodzić się na warunki stawiane przez inwestora.

Jaki jest kolejny krok w negocjacjach lepszych warunków?

Po przeprowadzeniu analizy najemca w porozumieniu z konsultantem powinien przygotować i wysłać zapytanie ofertowe do wyselekcjonowanej listy deweloperów, a także do obecnego właściciela zajmowanego magazynu. Zebrane oferty warto porównać pod kątem proponowanych warunków komercyjnych i technicznych. Na każdym etapie warto korzystać z pomocy konsultanta. Renegocjacje i negocjacje są rozbudowane i przebiegają etapami, często obfitują w zwroty sytuacji. Kluczem do sukcesu jest doświadczenie i wiedza doradcy.

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Kolejnym etapem są oględziny proponowanych lokalizacji oraz spotkania z właścicielami obiektów. To czas, kiedy najemca ma możliwość zapoznania się z przedstawionymi ofertami, uzyskania odpowiedzi na wszelkie pytania i wyjaśnienie nieścisłości. W dalszej kolejności następują negocjacje warunków najmu i stworzenie krótkiej listy najlepszych rozwiązań magazynowych. Jest to kluczowy moment całego procesu. Jednocześnie, inwestor może wtedy uzyskać najkorzystniejsze warunki od obecnego właściciela obiektu i zdecydować się na przedłużenie wynajmu obecnej lokalizacji.

Czy warto negocjować wysokość czynszu?

Czynsze bazowe w większości regionów w Polsce pozostają na stabilnym i niskim poziomie. Jak pokazują dane JLL, duża konkurencja pomiędzy deweloperami i ich aktywność ma odzwierciedlenie w stawkach efektywnych. Deweloperzy, aby zatrzymać klienta lub go pozyskać, oferują szeroki zakres zwolnień i zachęt finansowych. Dlatego też, mając w perspektywie kończącą się umowę warto podjąć decyzje, które zoptymalizują koszty i będą sprzyjały rozwojowi biznesu.

Tomasz Mika