Jak inwestować w Specjalnych Strefach Ekonomicznych?

Specjalne Strefy Ekonomiczne to połączenie potrzeb inwestorów z potrzebami poszczególnych regionów, w których zostały utworzone. Portal Magazyny.pl we współpracy z ekspertami JLL podpowiada, jak inwestować w SSE.


Każda Specjalna Strefa Ekonomiczna to wyodrębniona administracyjnie część terytorium Polski, przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach.

- Podstawową korzyścią wynikającą z inwestowania w specjalnej strefie ekonomicznej jest możliwość skorzystania z ulgi podatkowej, polegającej na zwolnieniu przedsiębiorcy z płacenia podatku dochodowego – mówi Joanna Choromańska, ekspertka JLL.

 

Aktualnie stawka podatku dochodowego w Polsce dla działalności gospodarczej wynosi 19 procent. Maksymalna wysokość zwolnienia z podatku dochodowego wynika z wartości pomocy publicznej, która przysługuje danemu przedsiębiorcy w związku z realizowanym projektem inwestycyjnym. - Wielkość ta uzależniona jest od lokalizacji inwestycji, wielkości przedsiębiorcy oraz wysokości nakładów inwestycyjnych – dodaje Choromańska z JLL.

Jakie zwolnienie można dostać?

Dla dużych przedsiębiorców – od 30 proc. do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, dla średnich przedsiębiorców – od 40 proc. do 60 proc. kosztów kwalifikowanych i dla małych przedsiębiorców – od 50 proc. do 70 proc. kosztów kwalifikowanych.

Przedsiębiorca poza zwolnieniem z podatku ma także zapewnioną działkę w pełni przygotowaną pod inwestycje po konkurencyjnej cenie, darmową pomoc przy załatwianiu formalności związanych z inwestycją oraz (na terenie niektórych gmin) zwolnienie od podatku od nieruchomości.

Żeby zainwestować trzeba dostać zezwolenie. Jak?

Firma prowadzi działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na podstawie otrzymanego zezwolenia. Zezwolenie zawiera dwa warunki jakie inwestor musi spełnić. Po pierwsze -  to utworzenie określonej liczby nowych miejsc pracy na terenie strefy, a po drugie - poniesienie określonej kwoty nakładów inwestycyjnych na terenie strefy.

- Aby mieć możliwość otrzymania zezwolenie należy przede wszystkim sprawdzić czy planowana działalność kwalifikuje się do uzyskania zezwolenia – podpowiada Joanna Choromańska z JLL. Nie kwalifikuje się między innymi działalność dotycząca wytwarzania materiałów wybuchowych, tytoniowych, alkoholowych, prowadzenia ośrodków gier, usług instalowania, naprawy i remontu maszyn i urządzeń wykorzystywanych do prowadzenia działalności strefowej.

 

 

Znajdź teren inwestycyjny w SSE korzystając z interaktywnej mapy Polski


Joanna Choromańska

Lista SSE

- Specjalne Strefy Ekonomiczne na terenie Polski

 1. 01.

  Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

 2. 02.

  Specjalna Strefa Ekonomiczna Kostrzyn-Słubice

 3. 03.

  Krakowska Specjalna Strefa Ekonomiczna

 4. 04.

  Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

 5. 05.

  Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna

 6. 06.

  SSE EURO-PARK MIELEC

 7. 07.

  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

 8. 08.

  Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna

 9. 09.

  Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice"

 10. 10.

  Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna

 11. 11.

  Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna

 12. 12.

  Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna

 13. 13.

  Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna

 14. 14.

  Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna


Zobacz więcej

Szukasz magazynu? Zweryfikuj potrzeby


17-08-2017

Najemca poszukujący nowej lub dodatkowej powierzchni powinien włożyć dużo wysiłku w analizę swoich potrzeb. Dlaczego? Znając potrzeby możemy szybciej i sprawniej trafić do magazynu idealnego dla firmy.

Konsultant to oszczędność pieniędzy


08-08-2017

Większość najemców magazynowych jest zdania, że najważniejszym czynnikiem najmu obiektu magazynowo-przemysłowego jest cena, czyli przede wszystkim czynsz. Czy współpraca z konsultantem może zapewnić Klientowi oszczędności? Odpowiedź jest krótka: tak.

Koszty najmu powierzchni magazynowej


13-06-2017

Wysokość czynszu powierzchni magazynowej to dla wielu najemców kluczowa kwestia przy wyborze lokalizacji. Jednak nie jest to jedyna opłata z którą każdy najemca powinien się liczyć.

Magazyn uniwersalny? Czym jest i dla kogo to rozwiązanie idealne


22-05-2017

Rosnący outsourcing operacji do firm wyspecjalizowanych spowodował wzrost popytu na magazyny dopasowane pod kątem operacyjnym. Deweloperzy zaczęli bardziej elastycznie podchodzić do potrzeb pojawiających się na rynku i poszerzają ofertę rozwiązań, które proponują najemcom. Jakie są atuty uniwersalnych obiektów magazynowych?