Ile kosztuje wynajęcie magazynu?

Największe powierzchnie magazynowe można wynająć już od 2 euro za m kw. miesięcznie. Takie stawki są na przykład w Centralnej Polsce co pokazują najnowsze dane JLL. 1,9 euro za m kw. można też spotkać na Górnym Śląsku.


Czynsze efektywne (po uwzględnieniu ulgi i zachęty od właścicieli) zaczynają się już od 1,90 euro za m kw. miesięcznie  na Górnym Śląsku, 2 euro za m kw. w Polsce Centralnej, czy 2,10 euro za m kw. miesięcznie w Poznaniu. Co prawda w III kwartale 2017 roku na rynku magazynowym w Polsce nie odnotowano znaczących zmian w poziomach czynszów, jednak warto zwrócić uwagę na rosnącą presję na ich wzrost. Klienci mogą jednak nadal liczyć na konkurencyjne oferty.

Dodatkowo deweloperzy mają sporo ofert dla potencjalnych Klientów, które generują oszczędności. Przyszły najemca może liczyć na zwolnienie z czynszu przez ustalony okres. Jedną z zachęt jest wypłata gotówki na konto wynajmującego. Obiekt może zostać wyposażony na koszt wynajmującego. Wysokość zachęt jest uzależniona od wielu czynników, takich jak długość trwania umowy czy wielkość wynajętej powierzchni.

W porównaniu z poprzednim kwartałem, wzrostowi uległ poziom pustostanów, który osiągnął 6,1 procent. W przypadku większości rynków, różnice nie przekroczyły 1 p.p., jednak wskaźnik na Górnym Śląsku i Podkarpaciu wzrósł o 2 p.p. Największy spadek odnotowany został natomiast w Szczecinie (z 9,1% do 0,7%), jako rezultat oddania do użytku dwóch magazynów BTS dla gigantów e-commerce - Amazon i Zalando.

Rekord w magazynach

Od lipca do września 2017 roku do użytku oddano aż 875 000 m kw. powierzchni, a wynajęto ok. 630 000 m kw. Najwięcej magazynów po raz kolejny wynajęto w Polsce Centralnej, następnie w okolicach Warszawy i Poznaniu. Od początku roku pod względem wynajmu dominowała Polska Centralna, Warszawa Okolice i Śląsk.

– Ilość powierzchni w budowie utrzymuje się na znaczącym poziomie 1,16 miliona m kw., głównie za sprawą rozpoczęcia realizacji nowych obiektów o łącznej powierzchni 370 000 mkw. Warto zauważyć, że większość budowanej powierzchni jest już wynajęta – tylko 23 proc. powstaje spekulacyjnie – mówi Tomasz Mika, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Polsce, JLL.

Najwięcej buduje Panattoni, na którego projekty przypada 51% powstającej obecnie powierzchni. Centralna Polska, Górny Śląsk i Okolice Warszawy to rynki, gdzie aktywność budowlana przekracza 150 000 m kw.

– Polski rynek magazynowy cieszy się wielką popularnością wśród najemców. Od początku roku do końca III kw. popyt netto obejmujący nowe umowy wraz z ekspansjami wyniósł 1,79 miliona m kw. Pozwala nam to na optymistyczne prognozy, bo od nowego rekordu rynek dzieli mniej niż 400 000 m kw. wynajętej powierzchni. Po III kwartale popyt brutto wynosił w sumie 2,35 miliona m kw, co również nieco przewyższa rezultat z analogicznego okresu w poprzednim roku – dodaje Tomasz Mika z JLL.


Tomasz Mika