Ile kosztuje najem magazynu?

W większości przypadków najważniejszym czynnikiem przy najmowaniu powierzchni magazynowej są koszty wiążące się z najmem nieruchomości. Należy pamiętać, że do stawki czynszu za zajmowaną powierzchnię doliczane są również opłaty eksploatacyjne, czyli tzw. service charges, oraz koszty mediów.


Bardzo wiele zależy również od przyjętej przez klienta strategii negocjacyjnej. Wynikające z niej różnice w wysokości czynszu mogą z łatwością sięgać kilkunastu procent. To właśnie określenie indywidualnej i spersonalizowanej dla danego klienta strategii negocjacji z firmami deweloperskimi jest jednym z najważniejszych zadań profesjonalnego doradcy.

Opłaty eksploatacyjne

Poza stawką czynszu trzeba doliczyć opłaty eksploatacyjne, czyli tzw. service charges oraz koszty mediów. W skład opłat eksploatacyjnych wchodzą wszystkie usługi związane z utrzymaniem obiektu magazynowego oraz terenów wspólnych parku, takie jak: ochrona, odśnieżanie czy utrzymanie czystości.

- Nie ma czegoś takiego jak stawka rynkowa za magazyn. Stawka jest pochodną dostępności i zapotrzebowania klienta – podpowiada Michał Śniadała, doradca z JLL. - Warto zaznaczyć, że średnie stawki najmu mogą znacznie różnić się w zależności od regionu. Średnia stawka w danym regionie nie będzie też stawką uniwersalną. Poziom czynszu zależy od bardzo wielu czynników, takich jak lokalizacja, ilość dostępnych opcji najmu (zgodnie z potrzebami), ilość adaptacji, które maja zostać wprowadzone na życzenie klienta – tłumaczy Śniadała z JLL.

Jaki jest czynsz w magazynach? Read
Paulina Dziubińska

Chcesz wiedzieć więcej?

Dojrzałość polskiego rynku nieruchomości atutem dla zagranicznych inwestorów – wnioski z raportu JLL „Made in Poland”


22-08-2022

Jak wynika z raportu „Made in Poland”, kompleksowego przewodnika dla inwestorów - firm produkcyjnych, które rozważają rozpoczęcie działalności w Polsce, jak również dla tych, które są już obecne i rozwijają swoją działalność w naszym kraju, rynek nieruchomości przemysłowych w Europie utrzymuje dynamikę wzrostu. W trudnych latach 2020 i 2021 udowodnił swoją odporność i kluczowe znaczenie dla światowej gospodarki, a przerwane i zakłócone łańcuchy dostaw zmusiły głównych graczy do natychmiastowego działania i dostosowania swoich strategii w zakresie nieruchomości. Obecnie ruchy te kształtują przyszłość całego rynku przemysłowego.

Czy polskie magazyny się starzeją? Eksperci JLL wyjaśniają


06-04-2022

Można powiedzieć, że pierwsze nowoczesne magazyny zaczęto budować w Polsce już po 2000 roku, lecz kluczowym momentem dla rozwoju rynku magazynowego było przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej. Obecnie magazyny wybudowane w latach 2000-2010 noszą miano starszych. Nadal są to atrakcyjne przestrzenie ze względu na ich dobre zlokalizowanie, wciąż wprowadzane do nich modernizacje, atrakcyjne stawki czynszów, wieloletnie doświadczonie ich zarządców, a czasem nawet dostępność od ręki.

Pomoc publiczna we wschodniej części Polski jednym z największych jej atutów


16-12-2021

Wschodni region Polski wzbudza coraz większe zainteresowanie deweloperów i najemców. Rzeszów czy Lublin przyciągają zarówno firmy z branży logistycznej, jak i produkcyjnej. Region ten jest szczególnie interesujący dla firm planujących nowe inwestycje ze względu na najwyższe w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej dopuszczalne progi regionalnej pomocy publicznej – mówił w wywiadzie dla magazyny.pl Marcin Krupanek, Consultant, JLL.

Magazyny z chłodnią. Najwyższa jakość dla wymagających klientów


14-09-2020

Bezpieczeństwo towarów, które muszą być składowane w temperaturze kontrolowanej, nakłada obowiązek przestrzegania wielu bardzo restrykcyjnych wymogów. W szczególności dotyczy to magazynowania farmaceutyków oraz produktów spożywczych, takich jak czekolada, nabiał. Deweloperzy i Najemcy stosują więc najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i pomiarowe.